Kultura

Adriana Truhijo o Filmskom festivalu „Cinema Parallels“ u Banjaluci: Filmovi su povod za otpor i razmjenu mišljenja

Drugo izdanje filmskog festivala „Cinema Parallels“ održaće se od 10. do 12. juna u Gradskom pozorištu Jazavac u Banjaluci.

Adriana Truhijo o Filmskom festivalu „Cinema Parallels“ u Banjaluci: Filmovi su povod za otpor i razmjenu mišljenja
FOTO: PRIVATNA ARHIVA

Publika će tokom tri festivalska dana moći da pogleda 14 kinematografskih ostvarenja, a većina filmova koje je za ovogodišnji „Cinema Parallels“ odabrala Adriana Truhijo, umjetnička direktorica festivala, nagrađena je na priznatim regionalnim i međunarodnim festivalima.

– Izbor filmova ove godine pruža fluidnu kartografiju koja istražuje našu trenutnu situaciju u kojoj se nalazimo kao ljudi. Više je nego očito da je pandemija promijenila cijelo društvo i da ove dramatične promjene i novi scenariji utiču i na filmove, kina i način na koji gledamo na svijet. Trenutna situacija sa pandemijom takođe će se odraziti na ovogodišnjem festivalskom programu, ne samo u smislu sigurnosnih mjera i ograničene publike, već i u obliku u kojem predlažemo narativ ovog izdanja. Za sliku ovogodišnjeg plakata odabrali smo portret, sada poznatu naslovnicu italijanskog časopisa „La Domenica del Corrier“ iz 1962., Voltera Molina, gdje možemo vidjeti prepunu ulicu Njujorka, odnosno ljude u njihovom individualnom prevozu, u nekoj vrsti „ličnog mjehura“. To je zapravo „lični bicikl“, koju je Molino zamislio kao rješenje za saobraćajne gužve, ali s pandemijom i socijalnom izolacijom u kontekstu, ne možemo izbjeći povezati njegovu retro-futurističku kreativnu projekciju naše nadrealne sadašnjosti. Zato ovo izdanje Festivala nazivamo „Sadašnjost kao naša budućnost“. Imajući ovu premisu na umu, naš odabir filmova polazi upravo iz budućnosti – objasnila je Adriana Truhijo.

FOTO: CINEMA PARALLELS
FOTO: CINEMA PARALLELS

Festival će u četvrtak 10. juna u 18 časova otvoriti nemačko-austrijski film „Space Dogs“ u režiji Elze Kremser i Levina Pitera, nakon čega će prisutni moći da razgovaraju sa Simonom Piterom, koji je bio zadužen za dizajn zvuka ovog ostvarenja.

Prve večeri publika će od 20.30 časova moći da pogleda i film „Red Moon Tide“, španskog reditelja Luisa Patinja.

– Pandemija je ozbiljno pogodila čitav audiovizualni sektor, a situacija je na mnogim mjestima i dalje kritična, zato je važno organizovati filmski festival, ali takođe je važno podržati međunarodne i lokalne filmaše i filmove. Na kina gledamo kao na mjesta otpora, vjerujemo da je gledanje filmova u kino dvoranama sa drugim ljudima moćno i nezamjenjivo iskustvo, a ujedno je i ključno mjesto za susret s drugim vizijama i širenje naših pogleda – rekla je ona.

Druge festivalske večeri, banjalučka publika će uživati u ostvarenju „Srećan Božić, Yiwu“, čiju režiju potpisuje Mladen Kovačević iz Srbije, nakon čega je planirana panel diskusija sa predstavnicima Konfucijevog instituta Univerziteta u Banjaluci. Dio programa posvećen američkoj eksperimentalnoj rediteljki Lin Saks počinje u 20.30 časova, a biće prikazana četiri njena filma, i to „The Washing Society“, „Tornado“, „The Small Ones“ i  „E•pis•to•lar•y: Letter to Jean Vigo“.

– Ovi filmovi moćan su odabir nekih od najboljih međunarodnih filmova u posljednje dvije godine na međunarodnom nivou, a ovo će biti prilika da ih pogledate u svom gradu i da se vratite u kino. Festival je jedan od prvih kulturnih događaja koji će nas vratiti u društveni život, a susreti koji se događaju na Filmskom festivalu nezamjenjivi su kao izvor nadahnuća. Takođe, filmovi koje ćemo imati priliku da vidimo, prvenstveno su snimljeni za velika platna – kaže Truhijo.

Posljednji dan festivala, započeće projekcijom filma „Things We Dare Not Do“ meksičkog reditelja Bruna Santamarije, nakon čega od 20 časova počinje program „Parallels Joy“, koji čini izbor kratkih filmova iz regije. Među njima će se naći „Sunce, vrati se“ Milice Jokić iz Srbije, zatim „Osamdeset dinara“ iza kojeg stoji Inma de Rejes, takođe iz Srbije. Tu su još i „Korijeni“ Stefana Tomića, kao i „University of Disaster“ i „Dreaming of Prey to Grasp Shadow“, oba u režiji Radenka Milaka te „Zašto mama vazda plače?“ Karmen Obrdalj iz BiH.

Ulaz će biti besplatan, ali će funkcionisati po principu preuzimanja karata u Gradskom pozorištu Jazavac, radi ograničenog broja posjetilaca zbog epidemioloških mjera.

Podsjetimo, „Cinema Parallels“ je posvećen podršci nezavisnim i inovativnim filmovima, sa naglaskom na prikazivanju stvarnosti kroz film, u svoj njenoj raznolikosti i oblicima.

Trebamo festival

– Najvažnije pitanje za nas u postpandemijskom razdoblju bilo je: Trebamo li zaista filmski festival? Čak i kad se nismo vratili u potpuni oporavak, odgovor na ovo pitanje je – da! Moramo stvarnost pretvoriti u festival u Banjaluci. Vjerujemo u slike kao jezik susreta, u ulogu glasova i snage zajednice, tada filmski festival nije smetnja ili nebitna aktivnost. Zapravo je potrebno okupiti se, na bilo koji način koji je siguran, kako bismo shvatili trenutak u kojem se nalazimo i pokušali ponovno zamisliti koliko je bila važna umjetnost u vremenu pre izolacije – kaže Adriana Truhijo.

Život u Banjaluci

– U Banjaluci živim oko godinu dana i toliko uživam u ovom gradu. Dolazim iz potpuno drugačijeg mjesta, pogranične regije Kalifornije i Meksika. Volim što je Banjaluka drugačija u svako godišnje doba, toliko je boja i kontrasta, dok u mom gradu većinom imamo istu temperaturu i pust krajolik tokom čitave godine. Još jedan važan element je jezik, jer još uvijek učim srpski jezik, pa je festival prilika za rušenje i te barijere. Najviše cijenim to što su Banjalučani svi tako ljubazni, ljudi ovdje su nevjerovatni domaćini i veoma društveni. Ovdje sam pronašla nove prijatelje koje se nadam da ću zadržati cijeli život – kaže Truhijo.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu