Hronika

Afera potresa "Petnicu": Ko je čovjek osumnjičen za zlostavljanje djevojčica

Vijest o seksualnom zlostavljanju u Petnici, elitnoj naučnoj instituciji Srbije, potresa javnost Srbije iz temelja i postavlja pitanje kako to niko ne reaguje, a punih 11 godina bilo je javna tajna da S. u svojoj sobi maloljetnicama nudi alkohol i cigarete. Pa i da su samo alkohol i cigarete, a kamoli ono što smo čuli...

Afera potresa "Petnicu": Ko je čovjek osumnjičen za zlostavljanje djevojčica
FOTO: PREDRAG VUJANAC, PRIVATNI ALBUM / RAS SRBIJA

Pet djevojaka su, kako navode u ispovijestima za nedeljnik Vreme, u periodu od 2003. do 2014. iskusile seksualno nasilje od istog zlostavljača u ovoj ustanovi od fotografisanja bez odjeće preko manipulacije žrtvama do otvorene prisile na ispijanje alkohola, ucjene i prijetnje. U dva slučaja je došlo i do fizičke agresije, a u jednom do fotografisanja žrtve u nesvjesnom stanju.

Kako piše Vreme, riječ je o čovjeku rođenom 1956. godine, koji je u Istraživačkoj stanici Petnica od njenog osnivanja, 1982. godine, s obzirom na to da je pripadao ekipi valjevskih Mladih istraživača koji su i pokrenuli ISP. U ISP je bio dugogodišnji predavač, vođa jednog od popularnih programa i konačno urednik “Petničkih sveski” u kojima su objavljivani radovi polaznika petničkih seminara, prenosi Blic.

S. je praktično u ISP bio 24 sata dnevno, a iako svojevremeno u braku, u svojoj kancelariji je i živio, a u Valjevo bi, kako pričaju poznavaoci, “praktično dolazio samo da kupi vino”. Nakon razvoda, dodaju, zapao je u finansijske probleme, a nakon što je 2017. godine sporazumno napustio ISP, “u Valjevu ga gotovo niko nije sretao”. Pretpostavlja se da živi u selu u okolini Valjeva, odakle mu potiče porodica, a i sam bivši direktor Vigor Majić je priznao da je S. do 2019. godine “bio je angažovan honorarno jer je imao informaciju da se nalazi u teškoj ekonomskoj situaciji”.

Podsjetimo da je na pitanje zašto nije pozvana policija, Nikola Božić, upravnik Petnice, rekao da prijave nema bez pristanka žrtve, a na pitanje da su mogli da prijave da u Stanici postoji čovjek koji pravi fotografije nagih maloljetnica, Božić je rekao: “Iskreno, bili smo u šoku i nismo se sjetili toga”.

Takođe je rekao da su mu se jedna ili dvije djevojke javile, mimo incidenta iz 2017. i da je od rukovodilaca čuo da “S. fotografiše i da djeci to smeta”.

FOTO: P. V. / RAS SRBIJA
FOTO: P. V. / RAS SRBIJA

– Nismo čuli ništa o seksualnom nasilju, ali jesmo da je neprijatno, grubo, da ima grubih riječi. Nismo imali predstavu da tu ima ozbiljne agresije i ovoga (seksualnog nasilja). Nisam čuo ni za kakvo vrištanje i izletanje iz dvorišta – tvrdi Božić.

Vigor Majić je, piše Vreme, odmah razgovarao sa S, ali on je negirao da bilo čega drugog osim problema sa tekstovima, da djeca teško prihvataju njegove sugestije i obećao da više nema problema.

– U vrijeme kada smo odlučili da ga izbacimo, imao je blizu 60 godina, vraća se u Valjevo, ostaje bez posla. Nije lako izbaciti nekoga na ulicu. Nisam stručan, ali mi je prolazilo kroz glavu da li ću nositi na savjesti njegov život ako budem pregrub. Bilo me je strah. Ali, odlučili smo da on više ne smije da ima kontakt sa djecom. Od 2014. više nije vodio programe, ostavili smo samo da radi “Petničke sveske”, bio je jako predan u tome – rekao je za Vreme Majić.

Djevojke koje su ispričale svoja jeziva iskustva kažu, između ostalog, da im je S. predstavljan kao veliki autoritet, sa velikim znanjem iz prirodnih nauka, da je organizovao “kul sjedeljke”, uvijek sa mnogo vina, da je polaznice uvodio u svet džeza, filmova Andreja Tarkovskog… A mnoge su vjerovale da kada ih fotografiše zaista učestvuju u nečemu što ima umjetničku vrijednost.

Pročitajte još

Inače, na društvenoj mreži Fejsbuk napravljena je grupa “Podrška hrabrim Petničarkama”, koja je tokom prvog dana okupila 1.150 pratilaca, a čine je bivši polaznici ISP, koji su se u toj grupi otvorenim pismom obratili javnosti, izražavajući podršku mladim ženama koje su hrabro istupile i podijelile iskustva seksualnog uznemiravanja i nasilja koje su doživjele u ISP, kao i onima koje to još nisu učinile.

– Žao nam je što je mjesto koje je pretendovalo da bude oaza znanja i slobode učinilo tako malo da obezbedi vašu sigurnost i da vas zaštiti. Žao nam je što ste morale same da nosite teret traume svih ovih godina i što ste trpjele pritiske da ne iznesete svoju priču javno. Upravo je vaš hrabri istup u javnost znak najveće podrške postojanju institucija kakva ISPa treba da bude – a to su institucije koje njeguju naučno i kritičko mišljenje i koje štite svoje članice i članove – navodi se u njihovom otvorenom pismu.

Dodaje se da je brojnim generacijama Petničarki i Petničara boravak u stanici bio od izuzetne važnosti za dalji lični i profesionalni razvoj.

– Kako bismo očuvali takav prostor kritičkog mišljenja i budućim generacijama, potrebno je da Uprava ISP odgovorno istupi i ponudi javno izvinjenje svim žrtvama, sankcioniše sve umiješane u objavljene slučajeve nasilja, osmisli plan obrazovnih i preventivnih aktivnosti kojima će se slične situacije spriječiti u budućnosti, te obezbijedi mehanizme prijavljivanja nasilja koji štite žrtve, pružaju im adekvatnu pomoć i pokreću adekvatne interne procedure – zaključuje se u otvorenom pismu bivših polaznika ISP na Fejsbuku.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu