Društvo

„Ako cijene skoče, NEMA NAS NIGDJE“ Domaće drvoprerađivače zabrinula ministrova najava POSKUPLJENJA ŠUMSKIH SORTIMENATA

Izjava resornog ministra Save Minića da bi u Srpskoj moglo da dođe do poskupljenja šumskih sortimenata, izuzetno je zabrinula domaće prerađivače.

radnici u drvnoj industriji
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Oni upozoravaju da се drvoprerađivačka industrija, ionako, suočava sa padom proizvodnje, te da bi joj povećanje bilo kakvih troškova moglo zadata udarac od kojeg bi se teško mogla oporaviti.

Darko Partalo, direktor kompanije „Drvoprodeks“ Banjaluka kaže da je prošla godina za drvoprerađivače bila najgora do tada.

 – Međutim, ova je još gora, sa padom od 36 odsto. Ako nikad nije bilo vrijeme za poskupljenje šumskih sortimenata, onda to nije danas – naglašava za Srpskainfo Partalo.

Kako ističe, niko u regiji ne razmišlja o podizanju cijene, a pojedina preduzeća iz ove branše, kao na primjer Hrbatske šume, daju popuste kako bi se riješile zaliha.

– Iskreno se nadam da u Srpskoj neće doći do poskupljenja šumskih sortimenata, odnosno, da će Šume Srpske naću drugi način da smanje troškove – inaglašava Partalo.

Podsjeća da već sada, trećina pilana negativno posluje, ali se bori da opstane.

– Međutim, trećina je već stala sa radom. Ako bi došlo do rasta cijena šumskih sortimenata, automatski bi došlo i do smanjenja preuzetih količina sirovina. To, opet, znači da ni Šume Srpske, uprkos poskupljenjima, ne bi zabilježile veći priliv sredstava – poručuje Partalo.

Zoran Škrebić, predsjednik Unije udruženja poslodavaca Srpske, ističe da se kriza koja je zahvatila EU najviše odrazila na drvoprerađivačku industriju i proizvodnju namještaja, koje za devet mjeseci ove godine bilježe smanjenje proizvodnje od 22,8 odsto.

– U ovom periodu, smanjenje zaposlenih u ovim djelatnostima je 22,1 odsto – kaže za Srpskainfo Škrebić.

Prema njegovim riječima, već izvjesno vrijeme veliki problem domaćim proizvođačima predstavlja smanjenje narudžbi, te zahtjevi sa smanjenjem cijena izvoznih  proizvoda u drvoprerađivačkoj industriji.

– U ovakvim uslova, po domaće proizvođače pogubno bi bilo bilo kakvo poskupljenje osnovnih sirovina, energenata ili nekih drugih troškova- naglašava Škrebić i podsjeća da je do početka 2024, izvoz u ovoj industriji iznosio jednu milijardu KM.

– Došlo je do pada izvoza i pada potražnje, te zahtjeva za smanjenjem cijena izvoznih proizvoda. Ako dođe do poskupljenja šumskih sortimenata, to bi drastično produbilo probleme u drvoprerađivačkoj industriji – upozorava Škrebić.

Pročitajte još

Dodaje da Šume Srpske na lageru imaju oko oko 270.000 kubika sortimenata, što je dokaz da se oni ni po ovim cijenama ne prodaju.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu