Kultura

AMERIČKI "NOSTRADAMUSI" Šta su sve predvidjeli i zašto su junaci crtane serije "Simpsonovi" uvijek korak ispred svih

Od verzije disfunkcionalne porodice iz izmišljenog Springfilda do počasnog epiteta najdugovječnije animirane serije, "Simpsonovi" su i danas popularni u cijelom svijetu i imaju značajan uticaj na pop kulturu.

Simpsonovi
FOTO: FOTO: ROB MARTIN/SCREENSHOT YOUTUBE

Ni danas, poslije više od tri decenije od kada se crtana serija “Simpsonovi” premijerno pojavila na malim ekranima, nismo prestali da se smejemo avanturama “žute porodice”. Naime, “Simpsonovi” su 17. decembra obilježili 32 godine od emitovanja prve epizode 1989., a i danas stanovnici Springfilda nisu izgubili svoj šarm i popularnost. Epizoda pod nazivom “Simpsons Roasting on an Open Fire” emitovana pred sam kraj decenije, označila je početak nove ere, prenosi Blic.

Zanimljivo je da prva epizoda nije planirana da bude “Simpsons Roasting on an Open Fire”, već “Some Enchanted Evening”, a trebalo je i da se emituje u septembru. No, zbog problema sa animacijom, premijera je bila u decembru, a nesuđena debitanska na kraju je iskorišćena za finale.

Podsjetimo se, članove “Simpsonova” čine Homer koji je glava porodice, inače trapavi i lijeni radnik u Springfildskoj nuklearnoj elektrani. Zatim, njegova supruga Mardž – domaćica sa frizurom koja prkosi zakonima fizike i jedina sposobna da održi porodicu na okupu, i njihovo troje djece. Dok je desetogodišnji Bart nestašni dječak koji stalno upada u nevolje, njegova sestra Lisa je veoma inteligentna, svira saksofon i vječno je neshvaćena. Najmlađa među njima je Megi, beba koja proizvodi samo zvuk cuclanja.

Pogled na budućnost

“Simpsonovi” su po svojoj vrsti satirična parodija načina života američkog srednjeg sloja, a tvorac ove čuvene serije Met Grejning je prvobitno ilustrovao žute likove na papiru, zatim ih je imenovao po članovima svoje porodice, da bi ih na kraju okarakterisao i preselio na TV ekrane.

Junaci serije prikazuju američko društvo i kulturu, bave se pitanjima religije i ekologije a jednako je zastupljena i politička satira. Grejning je svojevremeno izjavio da je srž ove serije zapravo porodica koja ide u crkvu, zajedno objeduje i veoma je tradicionalna. Svi članovi porodice izluđuju jedni druge, ali se isto tako i neizmjerno vole.

Karakteristični žuti likovi su za 32 godine obišli cijeli svijet, upoznali i ugostili mnoge poznate ličnosti i kako se na kraju ispostavilo, predvidjeli i budućnost. Naime, u jednoj epizodi predvidjeli su da će Donald Tramp postati predsjednik SAD.

Takođe, seriji se pripisuju još neka predviđanja koja su se ostvarila: da će biti legalno učiti djecu o evoluciji u školama, otkrivanje izborne prevare, da će velike kompanije izazvati prirodne katastrofe, dugovječnost grupe “Rolling Stones”…

Poznati u “Simpsonovima”

Leri King, Arnold Švarceneger, Ringo Star, Sting, Bruk Šilds, Bet Midler, Hju Hefner, Alek Boldvin, Doli Parton, Mel Gibson, Britni Spirs, Džastin Timberlejk, Mik Džeger, Toni Bler, Majkl Džekson samo su neki od poznatih koji su imali priliku da dobiju svoju crtanu verziju u “Simpsonovima”.

Manje je poznato da je svega 12 glumaca pozajmilo glasove za više od 100 crtanih likova u seriji Simpsonovi. Den Kastalaneta glumi najpoznatijeg Simpsona, premda njegov realni glas nema sličnosti sa Homerovim, a Džuli Kejvner je pozajmila glas Mardž. Jedini član ekipe koji je prošao profesionalnu obuku za glasovnu glumu je Nensi Ketrajt, a tokom prve sezone producenti su joj zabranili da daje intervjue jer nisu htjeli da se sazna da je Bart u stvari žena.

Ova serija je i danas najdugotrajniji američki sitkom i najdugotrajnija animirana serija uopšte. Inače, “Simpsonovi” su na filmskom platnu premijerno prikazani 2007. godine. U filmu je nekoliko poznatih ličnosti kao što su Tom Henks, Vudi Alen i grupa Grin dej koja je snimila naslovnu numeru. “Simpsonovi” su od početka emitovanja osvojili desetine nagrada, uključujući i 23 Emija, 22 nagrade Eni i nagradu Pibodi, a dobili li su i svoju zvijezdu na holivudskom Bulevaru slavnih. Časopis “Tajm” je 1998. u broju o najvećim uspjesima u umjetnosti i zabavi u 20. veku proglasio “Simpsonove” najboljom televizijskom serijom vijeka.

Upliv u pop kulturu

Serija “Simpsonovi” bavi se raznim aspektima života, baš kao i američkom kulturom, društvom u cjelini, ali i samim fenomenom televizije, a najpoznatija je po samokritičkom humoru. I sama porodica iz serije imala je značajan upliv u pop-kulturu, pa su u svakodnevnu upotrebu ušle razne fraze iz serije, a Homerov uzvik nezadovoljstva “dou!” (d’oh!) uvršten je i u riječnik engleskog jezika.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije