Biznis

ANALIZA ENERGETIČARA Rusi mogu 403 kilometra gasovoda da naprave za manje od pola godine

Gradnja gasovoda Turski tok je veoma važna za Srbiju i Rusi bi mogli bez problema da naprave 403 km dug krak kroz Srbiju za svega tri ili četiri mjeseca, ako ne bude političkih prepreka, kažu stručnjaci za energetiku.

ANALIZA ENERGETIČARA Rusi mogu 403 kilometra gasovoda da naprave za manje od pola godine
FOTO: PAVLO PALAMARCHUK/EPA

Ekonomista i diplomata Srećko Ðukić je rekao da je predsjednik Rusije Vladimir Putuin tokom jučerašnje posete Srbiji izdvojio energetiku kao krucijalnu stvar u ekonomskim odnosima dvije zemlje.

Ðukić je kazao Tanjugu da je dogovoren novi energetski paket između Srbije i Rusije, među kojima je najvažniji nastavak gradnje Turskog toka koji iz Bugarske treba da se nastavi kroz našu zemlju.

Čuli smo i Putina juče da su oni spremni da izdvoje pare, da Gasprom već ima obezbijeđeno 1,4 milijarde evra za izgradnju našeg djela Turskog toka. Ali, imamo i još jednu izjavu koju je kasnije dao ruskim medijima predsjednik Upravnog odbora Gasproma Aleksej Miler da će čak ove godine uspjeti da izgrade krak Turskog toka kroz Srbiju – naveo je on.

Ðukić navodi da to nije nemoguće, ali da je dosta neočekivano i da izaziva mnogo pitanja, ali ne tehnička pošto je to sasvim izvodljivo.

Prema njegovim riječima, ruska tehnologija gradi na hiljade kilometara gasovoda svake godine u mnogo nepristupačnijim i težim uslovima, u Sibiru gdje su temeprature i do minus 50 stepeni.

– Naših 400 km može da se uradi za tri ili četiri meseca, tehnički je izvodljvo, ali je stvar na političkoj strani. To je i Putin pomenuo juče, a to je da se dobije političku saglasnost EU. Naša vlada treba na tome da radi intenzivno. Svi argumenti za taj gasovod su u našim rukama i ne znam za argument koji mi imamo Evropska komisija može da kaže da nije validan i da ga može odbaciti – istakao je Ðukić.

Srbija je, dodaje, po potrošnji gasa na vrlo niskom nivou, kao i stepen gasifikacije koji je od 10 do 15 odsto.

Ðukić navodi da je Srbija svake zime u dimu i smogu, dok Evropa ne zna šta je to pošto se 100 odsto greje i troši gas kao energent, tako da ona nema prava da nam i dalje osporava da i mi uživamo u čistoj ekologiji.

Ðukić kaže da se drugi deo pomenutog energetskog paketa dogovorenog sa Rusijom odnosi na upravo na gasifikaciju Srbije, kako bi gas došao do svake kuće i fabrike.

Treći dio se odnosi na proširenje skladišta gasa Banatski dvor sa 350 na 750 miliona kubnih metara gasa, što je značajno ne samo za Srbiju već poprima i regionalni karakter, pošto bi skladište moglo da se uključi u evorpski sistem skladišta i obezbijedi gas ne samo Srbiji u kritičnim zimskim periodima već i susjednim zemljama.

Četvrti dio paketa se odnosi na izgradnju termoelektrane ili više njih na gas, ali to će biti moguće tek kada dođe Turski tok u Srbiju, naveo je on.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije