Kolumne

Alternativna srpska udruženja

U Srbiji i Republici Srpskoj postoje mnoga javna i tajna udruženja. Nekima od nih je u fokusu budućnost kako nas samih, tako i svijeta uopšte.

Vladimir Đurić Đura
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

No, ono što ipak razlikuje različite političke organizacije koje postoje u našim krajevima od udruženja ljubitelja naučne fantastike “Lazar Komarčić” je to što se ovi posljednji temeljno bave problemom budućnosti, pokušavajući da na spekulativni način proniknu u mogući slijed događaja iza aktuelne godine 2022.

Ono što nas vjerovatno očekuje, prema vizijama naučnih institucija zaduženih za futurološka istraživanja, kao i mnogih naučno-fantastičnih pisaca, jeste dosta mračna budućnost života u tehnosvijetu, u svijetu u kom će tehnologija imati važniju ulogu od ljudskog faktora.

Da bi preživjeli taj sudar sa tehnosvijetom moramo ga dobro upoznati. Mnogi se slažu da svijet danas već jeste naučno fantastičan. Nevidljivi stelt avioni, mreža satelita i program Rata zvijezda, avaksi koji omogućuju špijunažu sa neba, Internet i celularna telefonija koji omogućavaju perfektnu špijunažu sa zemlje, virtualne i druge simulacije, hologramske projekcije, mašine za “budno sanjanje” i ko zna kakva sve još čuda koja postoje u tajnim vojnim laboratorijama širom svijeta, uveliko kroje fantastičnu realnost. Stoga društva ljubitelja naučne fantastike iz Beograda okupljenih oko Bobana Kneževića i Gorana Skrobonje, kao i slično društvo iz Niša okupljeno oko Dejana Ognjanovića, možemo slobodno zvati i modernim realistima.

Udruženje “Lazar Komarčić” iz Beograda ima dva svoja glasila, Emitor, koji pokriva ortodoksni SF žanr, i Hemitor, koji se bavi isključivo modernim hororom. Glasila u vidu fanzina izlaze mjesečno. U njima se mogu pročitati najnevjerovatnije priče pisaca naučne fantastike i horora, od Harlana Elisona do Popi Brajt, ali i interesantni specijali o pojavama kao što su Monti Pajton, X Files, Zvjezdane staze itd.

Uz ova zanimljiva alternativna udruženja u Beogradu, postoji i udruženje ljubitelja lika i djela Nikole Tesle, koje izdaje magazin “Teslijanum”, okupljenih oko Velje Abramovića i Mirjane Prljević.

Pri Prirodno-matematičkom fakultetu postojalo je i udruženje ljubitelja NLO-a.

Sva ova udruženja u Srba brinu šta će biti s našom malom zemljom na brdovitom Balkanu, te nude neka alternativna rješenja. Njihov optimizam i prava ljubav prema budućnosti, kojom se ozbiljno zanimaju, čini ih nezanimljivim za mnoge koji danas djelaju po principu “Uzmi lovu i bježi” ili “Poslije mene potop”.

Budućnost je naša stvar, rekao je slavni teoretičar Deni de Ružmon, mislivši na globalnu povezanost svih ljudi na svijetu, a to se u srpskom vremenu sadašnjem loše tumači kao miješanje u unutrašnje stvari malene nam zemlje. Na kraju XX vijeka nema više unutrašnjih stvari, svi su odgovorni za sve – kako je rekao Dostojevski, a to članovi srpskih alternativnih udruženja vrlo dobro znaju.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije