Banjaluka

“Dnevno se pregleda i do 500 pacijenata” Todorovićeva poručila da je povećan broj oboljelih u Banjaluci, evo šta POSEBNO ZABRINJAVA

Trenutna epidemiološka situacija u Banjaluci je poprilično loša, zbog toga se morao povećati broj timova koji rade u radnom procesu, kažu iz Doma zdravlja Banjaluka.

“Dnevno se pregleda i do 500 pacijenata” Todorovićeva poručila da je povećan broj oboljelih u Banjaluci, evo šta POSEBNO ZABRINJAVA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Najveće udarce trenutno trpi primarna zdravstvena zaštita.

Nevena Toodorović, direktor Doma zdravlja Banjaluka, kaže da konstantno imaju povećan broj pozitivnih na virus korona i veliki priliv pacijenata sa respiratornim infekcijama u sve ARI ambulante.

Pročitajte još

– Zbg povećanog broja pacijenata mi smo morali povećati i broj timova koje rade. Trenutno u ambulanti za respiratorne tegobe radi 13 doktora za odraslu populaciju, dva pedijatra i noćni tim koji radi u službi Hitne medicinske pomoći, dok u kovid ambulanti, u zavisnosti od dana do dana, radi negdje od šest do devet timova porodične medicine – rekla je Todorovićeva za ATV.

Ona kaže da je veliki pritisak zbog širenja omikron soja. Kaže da je primarna zdravstvena zaštita sada najviše opterećena, iako se radi o blažim kliničkim slikama.

– Svi pacijenti koji dođu kod nas na pregled moraju biti pregledani, adekvatno zbrinuti i moraju im se uraditi druge neophodne analize, u skladu sa njihovom kliničkom slikom. Otprilike samo tri odsto pacijenata u toku dana bude upućeno na UKC Srpske. Naše kovid ambulante ima dnevno od 150 do 200 pregleda, a tri odsto pacijenata bivaju upućeni na UKC. U ARI ambulanatama se za 24 sata pregleda i do 500 pacijenata, a manji broj se uputi na UKC, oko 2,5 odsto – rekla je Todorovićeva.

Medicinsko osoblje u Domu zdravlja je izuzetno preopterećeno, već dvije godine rade u povećanom obimu.

– Kako god se povećava broj pozitivnih osoba i broj ljudi koji imaju akutne respiratorne infekcije, mi moramo iz redovnog procesa rada povlačiti naše timove porodične medicine i stavljati ih na raspologanje pacijentima koji dođu na pregled u ARI i kovid ambulante. Zabrinjavajuće su činjenice da imamo veliki broj zdravstvenih radnika koji su na bolovanju zbog pozitivnosti na SARS-coV-2 virus ili zbog izolacije. U 33 ambulante na području grada u jednoj smjeni radi oko 65 medicinskih sestara, a imamo 70 direktnih telefonskih linija, one fizički nisu u mogućnosti da se jave na sve linije. Molimo građane za strpljenje i za razumijevanje – navela je Todorovićeva.

Potrebe za pružanjem svih usluga pacijentima su izuzetno velike u ovom trenutku, sada sa ovim medicinskim kadrom, posebno medicinskim sestrama, ne mogu odgovoriti svim zahtjevima pacijenata, a prioritet je zbrinjavanje pacijenta koji se nalazi u ambulanti, objašanjava direktorica Doma zdravlja.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije