Banjaluka

Dolaze li na naplatu silna slavlja u najvećem gradu Srpske: Veselili se u masi i bez maski, sad STRAHUJU OD KOVIDA

Gužve ispred ARI i kovid ambulanti ovih dana prvi su signal da se situacija s koronom u Banjaluci komplikuje.

Dolaze li na naplatu silna slavlja u najvećem gradu Srpske: Veselili se u masi i bez maski, sad STRAHUJU OD KOVIDA
FOTO: ŽELJKA KNEŽEVIĆ/RAS SRBIJA

Praznici su iza nas, a brojke već sada upozoravaju da su silna okupljanja i slavlja doprinijela velikom porastu zaraženih kovidom. Najveći grad Srpske je u ovom periodu oborio neslavni rekord o najvećem broju pozitivnih u jednoj sedmici.

Veći broj okupljenih ispred ARI ambulante u Poliklinici danima je uobičajena slika. Ljudi, stisnuti jedni uz druge, iako kašlju i šmrcaju, čekaju svoj red na pregled. I bez distance čekaju da uđu na vrata. A kako kažu, u ambulantu puštaju jednu po jednu osobu. Sredovječna sugrađanka koju smo zatekli ispred ARI ambulante kaže da je došla po preporuci porodičnog ljekara, jer ima simptome kao za kovid, a i sumnja da je zaražena jer je bila u većem društvu tokom Božića.

FOTO: ŽELJKA KNEŽEVIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: ŽELJKA KNEŽEVIĆ/RAS SRBIJA

– Nismo nigdje bili na Novu godinu, ali smo Božić proslavili u većem broju. Nakon dva dana počela sam da kašljem, pecka me grlo, curi mi nos. S obzirom da sam hronični bolesnik, ne želim ništa da prepustim slučaju. Nadam se da nije korona – kaže ona, dok cupka u mjestu čekajući da uđe.

Juče je među onima koji su čekali na pregled uglavnom najviše bilo mlađih i sugrađana u srednjim godinama. Jedna od djevojka je rekla da sumnja da ima kovid, jer ima sve simptome o kojima ljekari govore.

Pročitajte još

– Ne osjećam se loše previše, više je kao prehlada. Nisam imala temperaturu, ali imam jaku grlobolju i glavobolju. Ali, prije ću se razboljeti ovako, dok po ovoj hladnoći čekam napolju dok nas ne puste na uđemo – negodovala je ona.

U jednom momentu među sugrađanima koji su stajali na samom ulazu i stepenicama došlo je do prepirke, jer jedna gospođa, koja je stajala u redu, masku nije stavila preko nosa.

– Zarazićemo se ovako dok čekamo, jer niko ne poštuje ni minimum mjera. Odmaknite se i stavite masku – oštro je poručio muškarac iz mase.

Da se situacija s koronom u Banjaluci komplikuje potvrđuju i u Domu zdravlja. Od početka godine broj oboljelih se povećava iz dana u dan. Pacijenti se svakodnevno javljaju u ARI i kovid ambulantu, a u prosjeku dnevno pregledaju 650 do 700 pacijenata koji dolaze. Povećava se i broj pozitivnih. Tako je prekjuče u Banjaluci zabilježeno 700 pozitivnih na kovid, što je najveći broj zaraženih u jednom danu. Radi se o podacima od nekoliko dana.

FOTO: ŽELJKA KNEŽEVIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: ŽELJKA KNEŽEVIĆ/RAS SRBIJA

– Prethodne sedmice smo imali prijavljenih 1.400 pozitivnih na području grada, što je opet najveći sedmični broj prijavljenih – poručila je specijalista epidemiologije Mirjana Miljković, načelnica Higijensko-epidemiološke službe Doma zdravlja Banjaluka.

Na sreću, većina ih ima blagu kliničku sliku, što obično znači blago povišenu temperaturu, kašalj, kihanje, grlobolju, glavobolju, malaksalost i slabost.

– U svakom slučaju, porast broja oboljelih je rezultat okupljanja u proteklom periodu zbog praznika i slava. Očekujem porast broja oboljelih u narednom periodu, a koliko će to trajati teško je pretpostaviti. Preporučila bih građanima da poštuju mjere, a prije svega da se vakcinišu, jer je vakcinacija najbolji put za sprečavanje kovida – naglasila je za Srpskainfo.

Kaže da treba nositi maske u zatvorenom, izbjegavati okupljanja koliko je to moguće. Oni koji imaju respiratorne simptome treba da ostanu kući, a ako su simptomi blagi, da koriste lijekove za snižavanje temperature, vitamine C, D i cink, piju tople napitke i miruju. Ako se nakon nekoliko dana simptomi pogoršaju, treba se javiti porodičnom ljekaru.

Bolest brzo prolazi

Simptomi korona virusa i klasične prehlade su slični i teško ih je razlikovati. Dobra stvar je što su simptomi zaraze kovidom blagi i bolest brzo prolazi. U ovom periodu pojavljuju se i druge respiratorne bolest, ali u daleko manjem obimu. Zainteresovanost građana za vakcinaciju i dalje nije velika.

-U principu, najveći broj građana prima treću dozu. Nikad nije kasno, vakcina je uvijek najbolji način da se spriječi bilo koja bolest – poručuje specijalista epidemiologije Mirjana Miljković, načelnica Higijensko-epidemiološke službe.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije