Politika

GDJE PRESTAJE DRŽAVA, A POČINJE PARTIJA Beskrajna zloupotreba javnih resursa u političke svrhe

Gradonačelnici, ministri, poslanici, delegati, predsjednici entiteta i vlada i članovi Predsjedništva BiH na stranačke skupove dolaze u službenim automobilima, na otvaranju puteva plaćenih iz budžeta pozivaju građane da glasaju za njih i partiju, i nikad ne znate gdje prestaje državnik, a počinje stranačka ličnost.

GDJE PRESTAJE DRŽAVA, A POČINJE PARTIJA Beskrajna zloupotreba javnih resursa u političke svrhe
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

To je pojava koju stalno gledamo u RS i BiH, naročito u vrijeme zvanične predizborne kampanje, kada zloupotreba javnih, republičkih ili državnih dobara u stranačke i lične svrhe postaje masovna i očigledna. Na to nije imuna nijedna partija, nijedan političar i važi samo jedno pravilo onaj ko ima više vlasti ima i veće mogućnosti za zloupotrebu. Takva pojava ne prestaje ni nakon izbora, ali tada prestanu silni zahtjevi da se ova obast napokon zakonski uredi u BiH, i tako u krug.

Zato je portal Srpskainfo, ne čekajući novu kampanju, pitao političare da li je nešto moguće uraditi na tom polju.

– Ako postoji politička volja, svakako da može. Bilo bi jako značajno medijski promovisati osnovne pincipe političkog djelovanja i razdvajanje, koliko je maksimalno moguće, političkog od javnog. Ali, pitanje je kada ćemo uopšte doći u situaciju da raspravljamo o Izbornom zakonu u toj formi. Međutim, moguće je i kodeksom definisati osnovne principe, čak bi i političke partije u određenom smislu mogle o takvom načinu djelovanja da razmišljaju – kaže za Srpskainfo dugogodišnji parlamentarac SNSD Lazar Prodanović.

FOTO: Foto: Siniša Pašalić/Ringier
FOTO: Foto: Siniša Pašalić/Ringier
Lazar Prodanović

Priznaje da postoje situacije u kojima je teško razdvojiti stranačko od javnog, kao što je dolazak štićenih ličnosti na neke skupove, ali da to ne smije da bude opravdanje da se ništa ne uradi.

– Takođe, smatram da bi bilo značajno skratiti kampanju, čime bi bilo manje mogućnosti u smislu zloupotreba, a istovremeno ozbiljno rauzmišljati o spajanju opštih i lokalnih izbora. U otvorenim listama ključne su ličnosti, njihova pojedinačna snaga. Ali, određene prednosti imaju i oni koji obavljaju značajne funkcije u javnom životu, pogotovo u izvršnoj vlasti – tvrdi Prodanović.

U međuvremenu, ova tema je aktuelna i u susjednoj Srbiji, gdje opozicija prijeti da će bojkotovati izbore ukoliko se ne poprave izborni uslovi. U tom kontekstu, Vlada je izašla u susret tako što je usvojila zaključak kojim se članovima Vlade i drugim imenovanim i postavljenim osobama, direktorima, zabranjuje da koriste javne skupove, koje imaju u svojstvu fukcionera, za promociju političke stranke, da promovšu svoj izborni program i da pozivaju građane da glasaju za njih. Takođe, ne smiju da koriste prostorije, automobile ili inventare držanih organa i institucija za potrebe političke partije.

– Aleksandar Vučić je pametan, nasuprot naših pogubljenih političara koji su se dali samo u pljačku budžetskih sredstava. Dok je SNSD na vlasti, ovako bahat i nasilan, ništa se ne može promijeniti – komentar je Miladina Stanića, šefa Kluba poslanika SDS u NSRS.

Foto: Goran Šurlan/RAS Srbija
Foto: Goran Šurlan/RAS Srbija

Ivana Korajlić iz Transparensi internešnel BiH smatra da ovu oblast treba urediti kroz Izborni zakon BiH ili Zakon o finansiranju političkih partija. Podsjeća da je ova organizacija davno slala preporuke bivšoj radnoj grupi za reformu izbornog zakonodavstva, ali da je rasprava uvijek bježala u drugu stranu.

Pročitajte još

– Ograničenje raspodjele javnih resursa u stranačke svrhe treba proširiti ne samo na tih mjesec dana koliko traje kampanja, već i na period od raspisivanja izbora. Da se ide na ograničenje zapošljavanja u smislu da ne smije ići preko prosjeka u neizbornoj godini, da se ograniči raspodjela donacija i uvođenje obaveze institucijama da u tom periodu redovno objavljuju finansijske kartice gdje, kome i kako daju novac. Isto tako, ograničenja treba da se odnose na javne nabavke i način njihovog planiranja, jer je običaj da se to ostavlja za period prije izbora. Da ne govorim o korištenju službenih vozila, institucija. To je ključno za bilo kakvo osiguranje slobodnih izbora – kaže Korajlićeva za Srpskainfo.

Foto: Dejan Božić/RAS Srbija
Foto: Dejan Božić/RAS Srbija

Zbog nepostojanja ovakvih i sličnih ograničenja, dodaje, stranke na vlasti se ne boje gubitka izbora jer znaju da će uvijek osigurati podršku onih koji su zaposleni u javnom sektoru, onih koje će tek da zaposle, kroz izvlačenje novca u javnim nabavkama koji se kasnije koristi za kupovinu glasova.

– Otvoreno se na predizbornim skupovima govori da se podsticaji daju da bi se za nekog glasalo, što je čak i krivično djelo “pritisak na birače”, ali to niko ne želi da procesuira. Jedina ograničenja koja trenutno imamo odnose se na medije – zaključuje Korajlićeva.

Vukanović: Treba početi od vrha

Poslanik u Klubu SDS u Narodnoj skupštini Nebojša Vukanović smatra da bi u rješavanju ovog problema trebalo „početi s vrha“.

Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

– Ako se to uradi, ako ljudi koji su na čelu najvažnih institucija, premijeri, predsjednici, ministri izvrše depolitizaciju institucija, onda se može očekivati napredak. Nažalost, država je postala zarobljena, institucije se dijele kao plijen, kontrolišu je partijski aparatčiki, koji nekažnjeno rade šta hoće. Šta god da urade štiti ih partija. Dakle, za sprječavanje zloupotrebe javnih sredstava u stranačke svrhe je neophodna politička volja. Ova država će se oporaviti kada se budu birali najbolji, kada se izvrši depolitizacija i profesionalizacija institucija i kada se napokon za neko radno mjesto, fukciju ili bilo šta drugo ne bude gledala partijska knjižica već nečija sposobnost, obrazovanje i ugled – zaključuje Vukanović.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu