Društvo

INKLUZIVNO OBRAZOVANJE U TREBINJU Resursni centar namijenjen djeci sa smetnjama u razvoju iz cijele istočne Hercegovine

Pomoćnik ministra za predškolsko vaspitanje i obrazovanje Republike Srpske Nataša Cvijanović izjavila je tokom posjete Resursnom centru za inkluzivno vaspitanje i obrazovanje u Osnovnoj školi "Vuk Karadžić" u Trebinju da postoji veliki broj djece kojima je potrebna posebna podrška.

INKLUZIVNO OBRAZOVANJE U TREBINJU Resursni centar namijenjen djeci sa smetnjama u razvoju iz cijele istočne Hercegovine
FOTO: SRNA

Resursni centar za inkluzivno vaspitanje i obrazovanje u Osnovnoj školi “Vuk Karadžić” u Trebinju, jedan od tri takva centra u Srpskoj namijenjen za rad sa djecom sa smetnjama u razvoju, koji obuhvata cijelu istočnu Hercegovinu, sve škole i vrtiće iz ove regije.

– Postoji veliki broj djece kojima treba posebna podrška, djeca koja odstupaju od razvoja, djeca sa smetnjama u razvoju i kroz ove resursne centre zaposleni defektolozi, logopedi pružaju posebne individualne tretmane za tu djecu – rekla je Cvijanovićeva novinarima.

Ona je navela da je planirano da i nastavnicima bude pružena podrška za izradu individualizovanih obrazovnih programa, te najavila da će ove godine biti održan veliki seminar za prosvjetne radnike o toj temi temu.

Direktor Osnovne škole “Vuk Karadžić” iz Trebinja Aleksandar Vukanović rekao je novinarima da ovaj centar pruža usluge za devet osnovnih škola i predškolske ustanove u istočnoj Hercegovini, te pozvao sve roditelje čija djeca imaju problema u razvoju da se obrate ovom centru radi pružanja adekvatne pomoći.

Pročitajte još

– Ovo je novina u sistemu obrazovanja, do sada nismo imali, obuhvaćena su djeca od četiri godine pa nadalje – naveo je Vukanović.

Diplomirani defektolog logoped Jelena Vukalović, koja je zaposlena u ovom centru, rekla je novinarima da je osnivanjem ovog centra dobila priliku za posao, ali i da pomogne djeci kojoj je to potrebno.

Ona je navela da je potrebno da škole kojima je potrebna pomoć defektologa logopeda upute zahtjev, nakon čega će im pomoć biti pružena.

– Moj posao je zamišljen kao terenski rad gdje bih odlazila jednom mjesečno osam radnih časova bih boravila sa djecom, ispitivala i procjenjivala da bih donijela mišljenje na osnovu koga bi se vršila dalja procjena i usmjeravanje te djece – rekla je Vukalovićeva.

Osim ovog resursnog centra, postoje još u Bijeljini i Istočnom Sarajevu.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije