Politika

"Beograd ne odustaje od ZSO" Izvještaj o Kosmetu pred poslanicima Srbije u četvrtak

Vlada Srbije u izvještaju o Kosovu i Metohiji, o kojem će Skupština raspravljati u četvrtak, 2. februara, navodi da je došlo do eskalacije krize, sistemske diskriminacije i nasilja nad Srbima u južnoj srpskoj pokrajini, kao i da Beograd neće odustati od hitnog formiranja zajednice srpskih opština (ZSO).

"Beograd ne odustaje od ZSO" Izvještaj o Kosmetu pred poslanicima Srbije u četvrtak
FOTO: NENAD BOŽOVIĆ/RINGIER

U Izvještaju o pregovaračkom procesu sa institucijama privremene samouprave u Prištini, od 1. septembra 2022. do 15. januara ove godine ocijenjeno je da za takav razvoj događaja isključivu odgovornost snosi prištinska strana.

Vlada ističe da Beograd neće odustati od zahtjeva da ZSO bude hitno formirana u skladu sa propisanim nadležnostima, kao i da će i ubuduće biti usredsređena na neposrednu zaštitu bezbjednosti Srba u pokrajini i srpskih nacionalnih interesa.

– Srpska strana će nastaviti da kroz mirovnu politiku aktivnog učešća u pregovaračkom procesu onemogući bilo kakav osnov prištinskoj strani za maliciozno i lažno prikazivanje Srbije kao nekonstruktivnog i `remetilačkog faktora` u regionu – piše i izvještaju, uz napomenu da je Srbija u EU okarakterisana kao konstruktivna strana.

Vlada dodaje da je takav pristup zasnovan na spremnosti na kompromis zarad mira u regionu i svih građana na Kosovu i Metohiji, što je uticalo da rješenje svih kriznih situacija bude u interesu srpske strane.

U izvještaju se navodi da je od dolaska na vlast Aljbina Kurtija u Prištini pojačavana sistemska diskriminacija Srba u Pokrajini, uz uporno odbijanje i kršenje svih dogovora koji su do sada postignuti u okviru dijaloga, a na terenu se sprovodi brutalno nasilje i prijetnje upotrebom nasilja protiv Srba.

Vlada ukazuje da Priština pokušava da izbjegne primjenu obaveza iz do sada zaključenih sporazuma iz dijaloga i da na terenu nametne jednostrana rješenja koja će maksimalno otežati život i opstanak Srba.

O ugroženosti Srba, piše u izvještaju, svjedoči podatak da su u prethodna četiri i po mjeseca zabilježena 68 etnički motivisana napada, što je 25 odsto ukupnog broja takvih napada na Srbe od dolaska Kurtija na čelo prištinske vlade.

U izvještaju su navedeni etnički motivisani napadi na Srbe, kao i pokušaj ubistva dva srpska mladića na Badnji dan, ukazano je da su u napade uključeni i pripadnici specijalnih snaga “Rosu” i takozvanih kosovskih bezbjednosnih snaga, koje su u punoj mjeri potvrdile antisrpski karakter, kao i pravosuđe.

Vlada ukazuje i na pokušaje Prištine da ove napade ne okarakteriše kao jasan zločin etnički motivisan, a sličnu logiku koriste i gotovo svi međunarodni zvaničnici na Kosovu i Metohiji.

Napiminje se da je sve to teško razumljivo jer se sve to dešava u trenutku kada Srbija upućuje zahtjev Kforu za povratak dijela srpskih saga na Kosovo i Metohiju, te ukazuje da je necivilizacijsko postupanje prištinske strane od septembra 2022. godine prouzrokovalo više ozbiljnih kriza na terenu, među kojima sa registarskim tablicama.

– Gaženje postignutih sporazuma uz konstantnu represiju i ugrožavanje bezbednosti Srba na Kosovu i Metohiji, primoralo je srpske političke predstavnike sa severa da u znak protesta napuste prištinske institucije – ističe Vlada Srbije.

Pročitajte još

U izvještaju se podsjeća da su srpski predstavnici istakli da će se u institucije vratiti kada Priština povuče sve protivpravne mjere povodom srpskih KM tablica i kada formira ZSO.

Ukazano je i da je Priština nastavila grubu represiju nad Srbima na sjeveru pokrajine, a 8. decembra 2022. godine pokušala je da izvrši svojevrsnu okupaciju sjevernog dijela Kosovske Mitrovice, kada je oko 300 pripadnika specijalnih snaga nelegalno upalo na to područje grada, prenosi Tanjug.

U izvještaju se navodi da te formacije odnedavno pripremaju teren za izgradnju svojih stalnih baza na sjeveru, koje su koristile za pokretanje akcija neosnovanog i nezakonitog hapšenja Srba mahom pod lažnim optužbama za ratne zločine, a započeli su hapšenja i zbog navodnog učešća u nasilnim aktivnostima.

Navodi se da je, poslije protesta Srba zbog nelegalnih hapšenja, Beograd osigurao da prethodno budu dobijene garancije Kfora kojim je predviđene da kosovske bezbjednosne snage ne mogu da ulaze na sjever Kosova i Metohije bez odobrenja komandanta Kfora i četiri gradonačelnika sa sjevera, i javne garancije EU i SAD, da Priština neće hapsiti nijednog Srbina koji je učestvovao na mirnim protestima.

U izvještaju se navodi da je opasno i neodgovorno prištinsko djelovanje dovelo uticajne međunarodne subjekte do zaključka da je napredak u dijalogu nemoguć, ako se ne krene sa punom primjenom sporazuma od 2011. godine, odnosno hitnog formiranja ZSO.

Poslanici Skupštine Srbije će o vladinom izjveštaju o Kosovu i Metohiji raspravljati na posebnoj sjednici parlamenta koja počinje u četvrtak, 2. februara, a u radu će učestvovati i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić. 

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije