Društvo

KORONA KOD DJECE Simptomi zaraze kod mališana obično prolaze bez posljedica, a evo kada nastaju problemi

Broj zaražene djece korona virusom je u blagom porastu, a od simptoma javlja se temperatura, bol u grlu, suvi kašalj, dijareja, malaksalost.

KORONA KOD DJECE Simptomi zaraze kod mališana obično prolaze bez posljedica, a evo kada nastaju problemi
FOTO: MITAR MITROVIĆ / RINGIER

Uglavom do izliječenja dolazi za nedjelju dana, a terapija je vitaminska i sa što više tečnosti, ali po potrebi pedijatar može uključiti i dodatne lijekove.

Naime, sada se najčešće zaražavaju djeca predškolskog uzrasta, njihove kliničke slike nisu teške, objašnjavaju ljekari, ali problem nastaje tako što roditelji kasno dovedu dijete, koje u međuvremenu zarazi starije ukućane. Ljekari savjetuju da treba što pre registrovati inficirano dijete, kako ne bi dolazilo u kontakt sa starijima, naročito sa hroničnim bolesnicima i širilo dalje virus.

Dr Aleksandar Stojanović, direktor DZ Palilula u razgovoru za Blic pojasnio je da je u njihovom domu zdravlja primjetno da je broj djece koja su zaražena koronom u blagom porastu, ali da je problem što na prve simptome roditelji ne reaguju. Kako ističe, kliničke slike nisu teške, ali može biti opasno to što su djeca prenosioci.

Pročitajte još

-Kod djece je povećan broj oboljelih od kovida 19, zato što roditelji dovode djecu kasno. Nekada je temperatura bila prvi znak, sada se uglavnom žale na bolove u grlu, promuklost, tu je i suvi kašalj, temperatura može i izostati. To je možda razlog što ih roditelji odmah ne dovedu, nego drugog, trećeg dana, i to kada se neko u porodici zarazi. Ono što je dalje primjetno je da su to uglavnom djeca predškolskog uzrasta do sedam godina, tako da oni dolaze više nego adolescenti. Dakle, klinička slika nije nešto izražena, od pet do osam dana to prođe, ali je problem što su djeca prenosioci virusa pa se preko djeteta može zaraziti otac, majka, djed, baba – objasnio je nedavno dr Stojanović.

Što se terapije tiče, ona zavisi od kliničke slike, ali se uglavnom savetuje uzimanje tečnosti, odmor, voće i povrće koje obiluje vitaminima. Svakako, ako je nešto potrebno dodatno, pedijatar propisuje.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

– Djeca uglavnom nemaju neku specifičnu terapiju, preporuka je da uzimaju dosta tečnosti, da vode računa da ne zaražavaju druge, da ne idu napolje, da ne idu na sunce – dodaje dr Stojanović.

Prof. dr Milorad Jerkan, direktor Doma zdravlja u Nišu za Blic takođe je pojasnio da ima djece među zaraženima, ali ono što je primetno je, da osim nekih uobičajenih simptoma koji se javljaju, sve više je onih koji prijavljuju mučninu i dijareju.

– Simptomi su uobičajeni, kliničke slike nisu teške, ali ono što primjećujemo je to je da se žale i na mučninu, povraćanje, slabost, i to su djeca koja su se vratila s ljetovanja. Situacija je trenutno takva da brojevi skaču na svim nivoima, pa tako je i sa djecom. Mi smo recimo testirali 101 dijete, a od tog broja 22 je bilo pozitivno. Opet apelujem, virus cirkuliše i budite oprezni, djeca su prenosioci, pa kako prenose jedni na druge, tako prenose i starijima – kaže profesor Jerkan, piše Blic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije