Sudbine

KREIRA PARFEME U LONDONU Zagi je profesija "nos", a svaki miris emotivna asocijacija

Neko ima njuh za dobar biznis, neko za gol, a ona ima nos za najkrupnije molekule različitih esencija.

KREIRA PARFEME U LONDONU Zagi je profesija "nos", a svaki miris emotivna asocijacija
FOTO: NOVOSTI/YOUTUBE/SCREENSHOT

Miris djetinjstva iz rodnog Prijepolja ponijela je 1997. godine u London, gdje je svoj talenat da razazna i najnedokučivije “note” izbrusila i postala parfimer.

Zaga Čolović se više od 15 godina u inostranstvu bavi zanimanjem u slengu zvanom “nos”. Zanat je “krala” od svjetski poznatog britanskog parfimera koji “mućka” parfeme za kraljicu Elizabetu i mnoge slavne ličnosti. Putevima mirisa došla je do članstva u britansko društvo parfimera, a nedavno je otvorila svoju radnju u Beogradu, u namjeri da oživi parfimersku industriju u Srbiji.

– Parfem govori o osobi, njenoj ličnosti – započinje razgovor Čolovićeva.

– Kaže nam i koliko osoba ima iskustva. Dok neko nosi parfem koji je u trendu da bi bio pripadnik zajednice, da miris za njim “viče” ja to mogu da kupim, neko to čini da bi se osjećao bolje. Lično, smatram da je parfem nešto što treba da nosimo za sebe, a ne za druge. Jedna osoba je muzej slika, koja čita svaki miris u slikama – kaže Zaga.

– Parfem je uvijek nešto što je bilo, a nikad ono što će biti. Kada neko pomiriše miris, uvijek će ga podsjećati na nešto. On je emotivna asocijacija. U zavisnosti od čovjeka, nekoga će podsjetiti na baku, deku, nekog na smrdljivi restoran, na kancelariju u kojoj je obavljao posao zbog koga je bio očajan, na prvu ljubav.

I dan-danas Zaga sa sobom u torbi nosi bočicu parfema svog deke, koji ju je napustio kada je imala sedam godina. To je bio njen prvi susret sa svijetom mirisa.

– Njegov parfem bio je veoma orijentalan i baš sam ga prije neki dan mirisala. Naljepnica, zelena sa nečim zlatnim izlizala se, ali i dalje isto miriše. Mirisi djetinjstva su veoma važni.

Dok obični ljudi svoj posao kroje rukama, riječima, ona to radi nosem i razmišljanjem u mirisnim notama. Šetnja šumom, dok je za većinu razonoda i rekreacija, za nju je izvor najrazličitijih mirisa i stvaralački proces.

– Volim da pomirišem drvo, koru, list, tu bude i poneki cvijet, žbun. Inspiraciju za nove parfeme pronalazim u prirodi. Ipak, najveća inspiracija mi je more. Volim da se zavlačim na takva mjesta, da vidim odakle izlazi divlji komorač, kakva je to scena. Primjećujem i da je ruzmarin kojeg dohvati morski vazduh drugačiji od onog koji raste u Prijepolju.

Svaki parfem ima svoju priču, a Zaga insistira na izradi personalizovanih parfema, jer svako zaslužuje lični pečat. I nije to samo mućkanje različitih esencija, kao što se laicima čini, to je proces koji počinje skicama na papiru, a završava se oduševljenjem kad nas u hodu zapljusne talas mirisne energije.

– Prvo crtam piramidu. U donjem dijelu nalaze se bazni mirisi, pa onda ide središnji dio i na vrhu – top note. Kada kreiram parfem, idem odozdo nagore, a kada mirišemo, prvo osjetimo taj završni, top miris.

Kada inspiraciju pokupi u šetnji, a to se poklopi sa stvaralačkom energijom u njenoj laboratoriji, mirisnu notu može da napravi za tri mjeseca. Iza jedne boce konačnog parfema ostane na stotine bočica sjedinjenih esencija, i raznih varijanti do finalnog proizvoda.

FOTO: NOVOSTI/YOUTUBE/SCREENSHOT
FOTO: NOVOSTI/YOUTUBE/SCREENSHOT

– Nekad to bude u šest mjeseci, a evo sada imam jedan parfem koji pravim godinu dana i još ga nisam završila. Ima tu nešto što mi nedostaje, da kažem to je to.

U njenoj parfimeriji ljubitelji “eteričnih kapi” mogu da skroje parfem po svojoj meri. Uz to na nekoliko dana budu “nosevi”.

– Prvo bih vas natjerala da pomirišete nekoliko mirisnih nota kako bih vidjela iz koje familije mirise volite, da li ste orijentalni ili floralni tip. Onda bih čula vašu životnu priču i za koju priliku pravimo parfeme. Da li je to za nekog ko želi da miriše posebno i najljepše u kancelariji ili neko želi parfem za vjenčanje, za posebnu priliku.

S obzirom na to da je u jeku pandemija virusa korona, “nosevi” moraju, osim primarne bolesti, da se čuvaju i gubitka čula mirisa, koji je preteći simptom.

– Nos uvijek mora da bude zdrav. Čuvam se prehlada, jer kad bih izgubila čulo, tu bi bio kraj moje pasije – završava Zaga Čolović.

Kilogram korijena perunike 14.000 evra

Izrada parfema nije nimalo jeftin posao. Kako objašnjava Zaga, na primjer kilogram korijena perunike, koji se potom suši čak četiri godine, košta oko 14.000 evra. Skup sastojak je takođe ruža, jasmin iz roda cvjetova, tonka grah. A ove godine velika je nestašica vanile, pišu Novosti.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije