Svijet

Lokacija ista kao i prije dvije godine: U Australiji se nasukalo 230 kitova

Nakon što je u utorak saopšteno da se na plaži australijskog ostrva King Ajland nasukalo i uginulo 14 kitova, na udaljenoj lokaciji zapadne obale Tasmanije ih je pronađeno čak 230.

Lokacija ista kao i prije dvije godine: U Australiji se nasukalo 230 kitova
FOTO: TASMANIAN DEPT. NATURAL RESOURCE/EPA

Polovina jata su pilot kitovi za koje se vjeruje da su još uvijek živi, a na pomenutu lokaciju su poslani spasilački timovi.

Još uvijek nije jasno šta je uzrok nasukavanja kitova na ulaz u luku Makvari, istu lokaciju na kojoj se prije dvije godine dogodilo najgore nasukavanje kitova u Australiji.

Ove informacije dolaze nakon što je na drugoj lokaciji u sjevernom dijelu Tasmanije, odnosno na plaži otoka King Ajland, pronađeno 14 kitova koji su uginuli nakon nasukavanja.

Eksperti vjeruju da je polovina od 230 kitova još uvijek živa, ali je operacija spašavanja kompleksna zbog lokacije na kojoj se nalaze.

Pročitajte još

Luka Makvari je velika i plitka uvala u ruralnom području, a prognoze govore da će tokom noći uginuti veći broj kitova. Mještani pokrivaju nasukane kitove dekama i polivaju ih kantama vode kako bi ih pokušali održati u životu.

Spasilački timovi će pokušati u more vratiti kitove koji su još uvijek zdravi dovoljno da prežive.

Pilot kitovi su izuzetno društveni sisari te su poznati po grupnim nasukavanjima s obzirom na činjenicu da se kreću u velikim povezanim zajednicama te da se oslanjaju na konstantnu komunikaciju.

U septembru 2020. godine je pokrenuta velika operacija spašavanja nakon što se u istoj luci nasukalo gotovo 500 kitova. Više od 380 pilot kitova je uginulo, a 100 je spašeno.

Ekspert Vanesa Pirota je za BBC rekla da su poveznice između novog i prethodnog nasukavanja, odnosno ista vrsta kitova, lokacija i vrijeme u godini, neobične i zabrinjavajuće.

Kitovi su se možda nasukali zbog greške u navigaciji bolesnog ili dezorjentisanog vođe ili su natjerani u plićak. Uticaj mogu imati i klimatske promjene, promjene u okruženju, temperaturi vode i staništu plijena, prenosi Klix.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije