Društvo

Medicinski radnici o značaju vakcinacije "Ako gledate koronu iz bolnice, nema NIKAKVOG ZNAČAJNOG PADA"

Fluktuacije i minimalan pad broja oboljelih mi koji radimo u bolnici ne uzimamo kao značajno poboljšanje situacije, posebno ako imamo u vidu iskustvo prethodnih godinu i po dana, rekao je direktor Opšte bolnice u Čačku dr Miroslav Sretenović nakon sastanka radnog tima za praćenje širenja zaraze virusom korona.

Medicinski radnici o značaju vakcinacije "Ako gledate koronu iz bolnice, nema NIKAKVOG ZNAČAJNOG PADA"
FOTO: OLIVER BUNIĆ/ RINGIER

Pitanje je iz koje perspektive gledate, ja koji gledam iz bolnice, ne primećujem značajan pad. Jutros imamo 143 ležeća pacijenta, od toga 15 pacijenata u respiratornom centru. Broj dnevnih pregleda je oko 150, a od toga uglavnom oko 10 posto bude hospitalizovano. Svakodnevno imamo 30 posto zaraženih u odnosu na broj testiranih. To su sve iz naše perspektive visoki brojevi i ne možemo da kažemo da smo zadovoljni sveukupnim stanjem – izjavio je dr Sretenović.

Dodao je da je hospitalizovano dvoje dece na pedijatriji i dvije trudnice na ginekoilogiji sa znacima infekcije, na sreću sa blažim kliničkim slikama.

On je naglasio da u poslednje vreme nije rijetkost da fatalno završe ljudi u četrdesetim i pedesetim godinama, te da je vakcinacija jedino rešenje, jer u najvećem broju slučajeva sprečava razvoj težih kliničkih slika, apostrofirajući da i trudnice mogu primiti vakcinu.

– U početku je bilo problematično da li se trudnicama preporučuje imunizacija ili ne. Moj lični stav je da nakon prva tri meseca trudnoće, kada prestane organogeneza ploda, trudnice svakako treba da se vakcinišu – kaže Sretenović.

Dr Aksentije Tošić, direktor Zavoda za javno zdravlje, takođe je istakao značaj vakcinacije.

– Mi svakodnevno imamo od 50 do 100 vakcinisanih prvom dozom vakcine. A karakteristično je da oni koji su revakcinisani žele i treću dozu, te po danu imamo znatno veći broj, oko 300, onih koji primaju treću dozu u odnosu na one koji se tek odlučuju na imunizaciju – rekao je dr Tošić i još jednom zaključio da je porast procenta vakcinisanih jedina šansa da stabilizujemo epidemiološku situaciju.

Kada su brojke u pitanju epidemiološka statistika u Moravičkom okrugu ne mijenja se posljednjih desetak dana, sa oko 200 novoinficiranih dnevno na nivou okruga. Oni sa težim kliničkim slikama hospitalizovani su u bolnicama u Ivanjici, Čačku i Gornjem Milanovcu.

Broj zauzetih postelja u ivanjičkoj Anemiji i bolnici u Gornjem Milanovcu danima je oko trideset i nešto, oko 140 u čačanskoj bolnici. Naravno da nismo zadovoljni ovim brojkama, ali dok je broj novoinficiranih do 200, ovaj broj hospitalizovanih, nadamo se, neće rasti  – zaključio je dr Aksentije Tošić.

Istovremeno, počela je imunizacija protiv sezonskog gripa za građane starosti od 18 do 65 godina, a doktori su saglasni da tu vakcinu treba primiti jer istovremeno inficiranje virusima korone i influence može biti opasno.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije