Društvo

MISLI LI NEKO NA NAS Milica zavisi od invalidskih kolica i pandemija joj pada posebno teško

Milica Knežević je prije skoro 11 godina izabrala da živi. Nakon teške saobraćajne nesreće shvatila je da će joj kretanje zavisiti od invalidskih kolica, međutim to je nije spriječilo da ostvari sve što poželi, pa i ono što joj je nekada izgledalo kao nemoguće.

MISLI LI NEKO NA NAS Milica zavisi od invalidskih kolica i pandemija joj pada posebno teško
FOTO: ZORAN ILIĆ/RAS SRBIJA

Ova dvadesetšestogodišnja djevojka iz Zrenjanina postigla je više nego neki njeni vršnjaci, zahvaljujući upornosti, želji i motivaciji što je načinilo na izuzetno jaku ličnost, a pandemija korona virusa donijela joj je neka nova pitanja, sumnje i strahove.

Psihički dobro podnosi izolaciju, jer kako kaže da je vjerovatno kao osoba sa invaliditetom u ovoj državi donekle navikla na različite oblike izolacije kao svakodnevnice.

Budući da je posao i sve ostalo što radi uspjela da prebaci u kućne uslove, ne izlazi iz stana već više od 3 nedelje, a korona virus pomrsio joj je planove vezane za sportska takmičenja i putovanja koja je planirala, kako kaže čitajući, slušajući i gledajući šta se oko nas dešava zabrinuta je za dobrobit osoba sa invaliditetom ukoliko se zaraze virusom.

Iako spadam u grupu koja je visoko rizična, ne plašim se toliko same činjenice da postoji mogućnost da se zarazim virusom, koliko me plaši pitanje šta će onda biti sa mnom i gdje ću završiti, kaže za Blic Milica i ističe da brine da osobe sa invaliditetom jednostavno nisu prepoznate na dovoljnom nivou tokom ove krize. Njihove potrebe koje su bile kompleksne i prije pandemije sada nalaze na ogromne prepreke, od snabdjevanja preko eventualnog boravka u karantinu.

– Prosto nadležne institucije treba da imaju uvid u populaciju koju čini 800.000 ljudi, naročito kada je ta populacija i te kako ugrožena – smatra Milica i priznaje da nije iznenađena čitavom ovom situacijom.

Od kako je Vlada republike Srbije donijela odluku da svako zaraženo lice mora da ide u bolnicu, odnosno od kako je ukinuto kućno liječenje, u Milici je to probudilo milion pitanja vezana za to šta će biti sa osobama sa invaliditetom ukoliko se zaraze virusom.

– Kao većina osoba sa invaliditetom navikla sam da nas država ne prepoznaje i ne uvažava jednako kao i sve ostale građane koji nemaju invaliditet, ali ne mogu da ćutim na to što je neko bio u uslovima takvim da ne može da uđe u wc nekoliko dana, da spava na dušecima koji nisu adekvatni za nekog ko ima ograničenu pokretljivost i lako može dobiti dekubite. Ne mogu da ćutim na to što ne znamo gdje ćemo biti smješteni ukoliko se zarazimo, što ne znamo da li ta odluka da osobe sa invaliditetom neće više biti smještene u privremenim bolnicima znači da ćemo ukoliko se zarazimo ostati sa svojom porodicom u kojoj može biti i drugih članova iz rizične grupe da i njih zarazimo – kaže ova djevojka i pita se šta će biti sa osobama kojima je potrebna stoprocentna pomoć drugih ljudi.

O svim ovim pitanjima pisala je na svojoj Fejsbuk stranici, a neka od pitanja koja brinu ovu mladu ženu su:

– Koliko vrijedi moj život i šta će biti sa mnom ukoliko budem zaražena korona virusom?

Znam da se svi trudimo da pričamo o nekim vedrijim temama dok traje ova (karantin) situacija u kojoj smo, ali ovih dana se u nekim zemljama raspravlja o tome ko će imati prednost pri liječenju i upotrebi respiratora onda kada ih ne bude dovoljno, a jedna od vodećih tema je naravno gdje su tu osobe sa invaliditetom i da li naši životi jesu ili nisu jednako vrijedni da se sačuvaju tokom pandemije.⁣

Nisam neko ko paniči, niti mi je cilj da ovim izazovem bilo kakvu paniku, ali sve to je u meni probudilo milion pitanja o tome šta će biti sa mnom ukoliko budem zaražena u ovoj našoj državi. ⁣

Ko će mi pomoći u bolničkim uslovima sve ono za šta mi je pomoć potrebna kada je situacija takva da je medicinsko osoblje već u teškim uslovima rada? ⁣

Da li će morati da mi pomaže neko ko ne zna apsolutno ništa o ljudima sa mojom povredom? ⁣

Da li će uz mene moći da bude neko ko zna moje cjelokupono stanje, sve što smijem i ne smijem, sve što moram? I da li će tom nekom biti obezbjeđena adekvatna zaštita? ⁣

Da li ću imati pristup toaletu? ⁣

Da li će me smjestiti u bolnicu u kojoj sam zbog nebrige medicinskog osoblja i nepostojanja adekvatne opreme dobila 5 dekubita, od kojih je jedan došao do kosti? ⁣

Onda su pitanja nastavila samo da se nižu… ⁣

Da li u privremenim bolnicima postoje dušeci koji su neophodni osobama sa ograničenom pokretljivošću? ⁣

Da li u privremenim i u regularnim bilnicama u kojima se primaju oboljeli postoji osoblje koje zna znakovni jezik? ⁣

A osoblje koje zna kako da se ophodi prema mentalno nedovoljno razvijenim osobama? ⁣

Foto: S.S./RAS Srbija
Foto: S.S./RAS Srbija

Da li se razmišlja o 800.000 nas u ovoj državi? I još važnije, da li se uopšte radi nešto po tom pitanju?”

Milica kaže da je njen apel da se shvati da osobe sa invaliditetom ne nestaju kada se pojavi drugi zdravstveni problem i da je potrebno suočiti se sa novim okolnostima na strateški način.”

– Prosto bi morao da postoji sistem i plan koji uključuje osobe sa invaliditetom u ovakvim situacijama na način na koji uključuje sve građane ove države. Jednaki uslovi koje podrazumjevaju uslove kojima se dodatno ne narušava zdravlje i kojima se obezbeđuje pravo na dostupnost zdravstvene zaštite – dodala je Milica.

Za kraj, pitali smo je šta za nju znači sloboda?

– Za mene je sloboda mogućnost da jednako uživaš u svim pravima koje imaš kao ljudsko biće i državljanin zemlje u kojoj živiš. Osobe sa invaliditetom ta prava imaju samo na papiru, jer su dostupnost javnog prevoza, javnih ustanova, javnih površina i svega ostalog na užasnom nivou. To je sa ovom situacijom sada povezano u smislu da je počelo mnogo više da se govori o pravu na slobodu kretanja kada nam je svima to kretanje ograničeno zbog zaraze. Ja nikako ne osuđujem bilo koga ko kuka na izolaciju jer se svi različito nosimo sa tim i ohrabrujem ljude da brinu i te kako o svom mentalnom zdravlju (naročito sada). Sa druge strane, želim ljudima da skrenem pažnju da je to pravo na slobodu kretanja velikom broju osoba uskraćeno i kada nije pandemija i nadam se da će im ova situacija biti podstrek da podrže to pravo i onda kada oni ne budu ti kojima je uskraćeno – zaključuje Milica.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije