Hronika

MISTERIJA SLIKE VRIJEDNE 600.000 EVRA Kustos: Balkanski kradljivci rade ono što nikome ne pada na pamet

U akciji koju su izveli pripadnici SBPOK i švajcarske policije uhapšeni su Slobodan Gajin (76) i Ratko D. (44) koji su pokušali da prodaju vrijednu sliku “Blagoveštenski sabor” čuvenog Vlaha Bukovca za 600.000 evra.

MISTERIJA SLIKE VRIJEDNE 600.000 EVRA Kustos: Balkanski kradljivci rade ono što nikome ne pada na pamet
FOTO: WIKIPEDIA

Kako Blic saznaje, policija je preksinoć pretresla i stan dvojice Beograđana koji su, kako se sumnja, imali “zadatak” da pronađu kupca za ovu vrednu umetninu.

– U Švajcarskoj su prije nekoliko dana uhapšeni Slobodan Gajin i Ratko D. kod kojih je nađena slika “Blagovještenski sabor”. Oni su dojavili dvojici Beograđana da imaju na prodaju veoma vrijedno umjetničko djelo za koje su tražili 600.000 evra. U ovom trenutku nije poznato da li se kupac javio – objašnjava sagovornik.

Prema informacijama, policija je preksinoć ušla u stan u Makedonskoj ulici u Beogradu gdje su zatekli dvojicu muškaraca sa kojima su komunicirali prodavci iz Švajcarske, piše Blic.

– U stanu je nađeno još nekoliko ne tako vrednih slika. Sa dvojicom muškaraca obavljen je informativni razgovor – dodaje naš sagovornik.

Pročitajte još

Kako Blic saznaje, originalna slika “Blagoveštenski sabor” bila je u Vojvođanskom muzeju, a iz njega je ukradena prije tri decenije. O krađi je obavještena policija.

– “Blagovješetenski sabor”, koga je naslikao Vlaho Bukovac, vidio sam u Vojvođanskom muzeju i ona je naslikana u velikom formatu. Nju nije moguće izneti neprimjećeno. Na nadležnima je da utvrde da li je riječ o originalnom dijelu ili kopiji. Ako je riječ o originalu, njegova cijena je znatno veća od ponuđene – objašnjava kustos Nikola Kusovac.

Dok govori o ovom zaista vrijednom djelu ne može, a da se ne osvrne na spektakularnu akciju srpske policije kada je u Beogradu oduzeta slika Pola Sezana “Dječak u crvenom prsluku”.

– Ovo je dokaz da kradljivci nisu znali šta će i kome da prodaju tako vredno umjetničko djelo. Tako da balkanski kradljivci umjetnina rade ono što evropskim kriminalcima ne pada na pamet, a to je da kradu isuviše poznata dela koja ne mogu da završe ne samo na aukcijama u EU i SAD, već nisu poželjna ni na crnom tržištu. U najboljem slučaju takve umetnine mogu da završe kod naftaša na istoku, arapskih šeika u Kuvajtu i Ujedinjenim Arapskim Emiratima ili kod tajkuna u bivšim republikama Sovjetskog Saveza – objašnjava Kusovac.

Potpisao je ćirilicom

– “Blagovještenski sabor” je srpska priča i Vlaho Bukovac ju je potpisao ćirilicom. Naslikao ju je 1901. godine na narudžbinu trgovca Petra Nikolića, koji je radio za srpsko tržište i inače štampao reprodukcije. On je štampao i reprodukcije „Seobe Srba“ i „Krunisanja cara Dušana“, kao i „Kosovku djevojku“. Svašta je radio, ali u dobrom smislu želeći da umjetnost približi što širem krugu ljudi – objašnjava Nikola Kusovac, istoričar umjetnosti i nekadašnji kustos Narodnog muzeja.

Ta slika, autora Vlaha Bukovca, ukradena je još 1993. godine iz dvorca porodice Dunđerski, navodi Kurir.

Ko je Bukovac?

Vlaho Bukovac (Cavtat, 1855 – Prag, 1922) jedan je od najslavnijih slikara na prostoru bivše Jugoslavije. Smatran je „tradicionalnim modernistom“, a bio je izuzetno uticajan i harizmatičan slikar i pedagog, kosmopolita. U Srbiji je izradio reprezentativne portrete kraljice Natalije i kralja Milana Obrenovića, zatim kraljice Drage i kralja Aleksandra Obrenovića, kao i kralja Petra I Karađorđevića i kralja Aleksandra Karađorđevića, te je odlikovan Takovskim krstom petog stepena, kao i Ordenom Svetog Save.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu