Magazin

Misterije Nikole Tesle (10): Složeni odnosi s Pupinom

U januaru 1890, prilikom izbora Nikole Tesle za potpredsjednika Američkog udruženja elektroinženjera, u diskusiji je učestvovao i Mihajlo Pupin.

Portret Mihajla Pupina, rad Majkla Idvorskog
FOTO: SMITHSONIAN INSTITUTION/WIKIPEDIA/SCREENSHOT

Zastupao je primjenu naizmjeničnih struja i stekao Teslino priznanje. Kako se upravo vratio iz Evrope, nije bio informisan o nesporazumu između Edisona i Vestinghausa. Nešto kasnije, istražujući ko je stvarno autor polifaznih sistema, po Tesli, vezao se za pogrešne ljude i ”zapetljao”.

Predavanjem u Bostonu podijelio je slušaoce na pristalice i protivnike naizmjeničnih struja. Na njegovu sreću, među pristalicama se našao Elihu Tomson, koji će Pupina kasnije spasiti kada protivnici budu pokušali da ga izbace s univerziteta. Pupin je tvrdio da ga je Tesla pogrešno shvatio. Tom prilikom je došlo do razmimoilaženja dvojice pobratima.

Pupinova protivljenja

Pupin je kasnije Teslu pozivao na svoja predavanja, ali ih je Tesla izbjegavao. Govoreći pohvalno o Tesli, Pupin je, u jednom svom govoru, pohvalio i Dobrovolskog i Brauna za praktičnu primjenu Teslinih izuma, ali je na to Tesla kasnije reagovao komentarom da su i ta dvojica pokrali njegove izume.

Sukob naša dva velikana bio je tih, ali ozbiljan. Tesla je Pupinu zamjerao i njegovo slabo znanje maternjeg jezika. U autobiografiji Pupin je detaljno opisao naizmjeničnu struju, pomenuvši Teslino ime samo jednom, na 396. strani. Kada je Tesli dodjeljivan počasni doktorat na univerzitetima “Kolumbija” i “Jejl”, Pupin je izrazio neslaganje s njima. Ipak, priznanja su Tesli dodijeljena.

I kada je Tesla 1892. najavio mogućnost slanja visokofrekventnih struja na neograničene udaljenosti i isto patentirao, a istovremeno potvrdio mogućnost slanja telefonskih poruka posredstvom transatlantskog kabla, Pupin se takođe tome protivio.

Spor zbog patenta

Tada je Pupin počeo da istražuje američke patente i 10. februara 1894. i sam podnio patentni zahtjev iz višelinijske telegrafije napisavši: ”Tvrdim da sam ja prvi koji čini praktični pokušaj primjene višelinijske telegrafije”.

Negativan odgovor na svoj patentni zahtjev dobio je nekoliko mjeseci kasnije od Džona Sejmura, navodeći odbijanje prema prikazu iz Teslinog članka o eksperimentima s naizmjeničnim strujama. Sejmur je u daljem prikazu naveo da je Pupin samo multiplicirao nekoliko Teslinih kola, što se ni u kom slučaju nije moglo prihvatiti za patent. Pupin je za svoju tvrdnju angažovao advokata i vodio spor s Patentnim biroom punih šest godina, sve dok se Sejmur nije penzionisao.

Mark Sejfer navodi da je Tesla eksperimentisao s X-zracima nekoliko godina prije Rendgenovog otkrića, ali im nije pridavao značaj. Nazvao ih je šedougraf, imenom koje je uzeo od filozofa Sorena Kjekegora, koji ih je opisao u svojoj studiji “Ili ili”. Pupin je pronalazak X-zraka primio kao najznačajniji pronalazak u njegovom životnom vijeku i odmah je pristupio njihovom temeljnom istraživanju.

(Nastaviće se)

Raniji tekstovi

Misterije Nikole Tesle (1): Elektropionir

Misterije Nikole Tesle (2): Srbin iz Hrvatske

Misterije Nikole Tesle (3): Transformacija energije

Misterije Nikole Tesle (4): Vril energija

Misterije Nikole Tesle (5): Marija Oršić

Misterije Nikole Tesle (6): Vril djevojke i arijevska rasa

Misterije Nikole Tesle (7): Treći rajh

Misterije Nikole Tesle (8): Tajne “zaključane” u glavi

Misterije Nikole Tesle (9): Bežični prenos energije

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije