Svijet

Mnogi su bili skeptični, ali efekta ima: Posebna žvakaća guma efikasna protiv kovida

Ljubitelji žvakaćih guma imaće još jedan razlog da nastave svoju pasiju - američki naučici tvrde da posebne žvakaće gume smanjuju mogućnost obolijevanja od virusa korona.

Mnogi su bili skeptični, ali efekta ima: Posebna žvakaća guma efikasna protiv kovida
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Kad su u decembru 2021. godine istraživači sa američkog Univerziteta u Pensilvaniji objavili da su razvili gumu za žvakanje koja sadrži protein odgovoran za neutralizaciju Covid-19, a koja potencijalno može da smanji stopu prenosa, naučna javnost bila je oduševljena i skeptična.

Sada su naučnici proveli studiju u laboratoriji koristeći pljuvačku osoba zaraženih delta i omikron varijantama virusa.

Dokazali su da se virusne čestice “lijepe” na receptore “ACE2” proteina u gumi za žvakanje, što je dovelo do smanjenja virusnog opterećenja.

Kako bi stvorili gumu za žvakanje s tim proteinom, naučnici su koristili ćelije iz dvije veoma uobičajene biljke. U jednom slučaju koristili su ćelije iz zelene salate, u drugom su koristili prah graha.

Otkrili su da je prah dobiven iz graha čak efikasniji od ćelija iz zelene salate. Ne samo da “hvata” čestice virusa kovida, već i čestice virusa gripe te drugih virusa korone koji uzrokuju običnu prehladu.

Takođe, kako navode u studiji objavljenoj u časopisu “Biomaterials”, ova guma za žvakanje ima potencijal za zaustavljanje drugih virusa koji se šire oralnim putem, kao što su virus koji izaziva herpes ili HPV.

Kovid se razmnožava u žlijezdama pljuvačke, a kad neko zaražen kiše, kašlje ili govori, dio tih virusa se širi i može zaraziti druge oko njega.

Zato se naučnici spremaju da pokrenu kliničku studiju, kojom bi se dokazala efikasnost njihove gume za žvakanje.

Prema predloženoj studiji, 40 dobrovoljaca, zaraženih kovidom 19, žvakaće ovu posebnu gumu ujutro, u podne i naveče – četiri dana za redom.

U planu je da prva faza kliničke studije počne u avguste ove godine, a završetak bi trebao biti u februaru 2023. godine, dok bi sama studija trebala biti gotova u ljeto iste godine.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije