Biznis

NA IVICI KOLAPSA Amerika trpi žestoke posljedice zbog prekida veza sa Rusijom, ugrožen transportni sektor

Amerika bi sada mogla da bude na udaru neviđenom do sada. Paralelno sa inflacijom koja je najveća od 1994. godine, zaoštravanje ekonomskih odnosa između Rusije i Zapada, zbog rata u Ukrajini, Bajdenovoj privredi sada prijeti potpuno novi udar.

NA IVICI KOLAPSA Amerika trpi žestoke posljedice zbog prekida veza sa Rusijom, ugrožen transportni sektor
FOTO: FERNANDO VILLAR/EPA

Pored toga što je od početka ove godine na snazi bila i zabrana izvoza đubriva iz Rusije, prekid trgovine sa zemljom agresorom i pomršeni lanci snabdijevanja napravili su ozbiljne nestašice širom svijeta, i te nestašice pored katastrofe u poljoprivredi, sada prijeti da napravi kolaps u transportnom sektoru u SAD koji je uveliko omamljen udarom povišenih cijena goriva.

Kako to? Jedan određeni tip đubriva, urea, ima posebnu primjenu u automobilskoj industriji. Naime, DEF tečnost (Diesel Exhaust Fluid), koja se miješa unutar motora sa gorivom kako bi se smanjili izduvni gasovi i koja je od 2010. obavezna komponenta u svakom dizel motoru, pravi se 67 odsto od Uree, a ostalih 33 odsto od destilovane vode.

Pročitajte još

Bez te tečnosti dizel motori ne mogu da se pokrenu, tako da su na udaru pored ličnih vozila i svi kamioni, traktori, autobusi, pikapi i ostala vozila na koje se poljoprivreda i transport robe, hrane i ljudi oslanjaju.

Rusija najveći izvoznik, SAD u top 3 uvoznika

Prema podacima koje je iznio Haj Plejns Žurnal (High Plains Journal), u 2019. godini Rusija je bila broj jedan izvoznik uree tako što je izvezla oko 6,98 miliona tona, a na dalekom drugom mjestu nalazila se Kina, koja je takođe ograničila količinu koju izvozi.

Sa druge strane, SAD su u 2020. godini potrošile 1,2 milijarde dolara na uvoz uree i tako se popela na treće mjesto, odmah iza Indije, koja najveći dio svoje potrošnje ovog đubriva proizvodi sama, i Brazila.

Tržište ovog đubriva je i prije izbijanja rata bilo u problemu zbog zagušenja u lancima snabdijevanja i ograničenjima u izvozu iz Kine i Rusije, ali kako se đubrivo pravi od prirodnog gasa, trvenja koja su počela sa izbijanjem sukoba su samo dodatno zakomplikovali situaciju.

Problem sa isporukama DEF

Kompanija Union Pasifik Rejlroud (Union Pacific Railroad) u SAD maltene drži monopol nad distribucijom đubriva od koje se ova tečnost pravi, i imaju ekskluzivni pristup tim fabrikama. Union Pasifik trenutno muči muku sa manjkom zaposlenih te su i manje isporuke ove sada problematične tečnosti.

Najveća mreža pumpi i odmarališta za kamiondžije u SAD, Pilot Flajing Džej, dobija čak 70 odsto ove tečnosti od Uniona.

Direktor Pilot Flajing Džej (Pilot Flying J), Šamek Konar je nedavno svjedočio pred Odborom za površinski transport u SAD (Surface Board Transportation) povodom nestašica DEF i kakve bi to implikacije moglo da ima na lance snabdijevanja u SAD.

FOTO: STEPHANIE LECOCQ/EPA
FOTO: STEPHANIE LECOCQ/EPA

– Trenutno pokrivamo 20 odsto snabdijevanja dizelom u zemlji i oko 30 odsto snabdijevanja DEF – rekao je Konar i dodao da se “Pilot suočava sa prijetnjom ozbiljnog smanjenja svojih usluga. Ova smanjenja nam nameće Union Pasifik Rejlroud. Oni su nas 13. aprila obavijestili da moramo da smanjimo isporuke za 26 odsto, au narednim razgovorima je traženo da smanjimo još za 50 odsto ili da se suočimo sa embargom”.

Poštovanje zahtjeva Uniona bi Pilot dovelo u tešku finansijsku situaciju, kao i suočavanje sa embargom, ali ovo je mnogo veći problem za ljude koji se oslanjaju na industriju transporta (čitaj svi ljudi), koji će neminovno biti pogođeni ovim nestašicama.

Pročitajte još

– Od preko 300 miliona galona DEF koji Pilot dalje distribuira širom industrije, 74 odsto dobijamo željeznicom – objasnio je Konar i dodao kako “bi restrikcije onemogućile snabdijevanje mnogih tržišta, i tako izazvale nestašicu koja bi potpuno poremetila transport kamionima i ozbiljno smanjila kapacitete transporta robe tim putem”.

U suštini, ako se problem ne riješi, transport hrane, medicinske opreme, lijekova, potrošačke robe i svega ostalog mogao bi da stane, a kako nas iskustvo uči takav rasplet napravio bi domino efekat širom cijele američke privrede.

“Račun za gorivo mi je 1.200 dolara”

Američki vozači kamiona se uveliko žale da osjećaju posljedice ove nestašice.

– Nekada smo trošili 500 dolara nedjeljno na gorivo, sada mi je račun za gorivo 1.200 dolara – kaže Leri Majls i dodaje da nestašica DEF mnogo diže troškove jer on mora da se sipa svako drugo točenje goriva, prenosi Njuzvik.

Ešli Pul, vlasnik jednog servisa za popravku kamiona ističe da su na udaru novi modeli vozila.

– Bilo koji kamion ili drugo vozilo na dizel, a da im je motor 4. nivo i više, mora da sipa ovu tečnost. Stariji motori mogu da se pokrenu bez ove tečnosti – navodi on, piše Blic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije