Društvo

"Najviše novih zaposlenja očekuje se u Bijeljini i Prijedoru" Nadležni objavili rezultate istraživanja tržišta rada

Zavod za zapošljavanje Republike Srpske objavio je informacije o kretanjima na tržištu rada i potrebama zapošljavanja u ovoj godini, a među zanimanjima više i visoke stručne spreme prednjače ekonomisti i računovođe, inženjeri elektrotehnike, građevine i mašinstva, kao i magistri farmacije i programeri.

"Najviše novih zaposlenja očekuje se u Bijeljini i Prijedoru" Nadležni objavili rezultate istraživanja tržišta rada
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Ova kretanja na tržištu rada su rezultat istraživanja koje je sprovedeno uz tehničku podršku projekta “Unapređenje istraživanja tržišta rada” koji finansira EU.

– Prvi put nakon 11 godina ovakvo istraživanje sprovedeno je u Republici Srpskoj, a od oktobra do decembra 2020. anketirano je 978 poslodavaca – saopšteno je iz Zavoda.

U saopštenju je navedeno da trend pokazuje da će u 2021. polovina od ispitanih poslodavaca zapošljavati zbog planiranog povećanja poslovanja, te da su im, osim zvaničnih kvalifikacija, važne i druge vještine tražilaca posla.

Rukovodilac projekta “Unapređenje istraživanja tržišta rada” Ranko Markuš rekao je da je, iako pandemija još traje i drastično utiče na ekonomiju, prisutan optimizam kod poslodavaca.

Pročitajte još

– Njih čak više od 70 odsto očekuje rast obima poslovanja, a najviše novih zaposlenja očekuje se u Bijeljini i Prijedoru – objasnio je Markuš.

Iz Zavoda navode da je istraživanje dalo uvid, ne samo u kretanja na tržištu rada, nego i omogućilo uvid u poziciju poslodavca – šta im je važno i šta su njihovi problemi sa radnom snagom.

– Navodeći probleme prilikom zapošljavanja, osim nedovoljnog broja kandidata, te odlaska u inostranstvo, poslodavci su istakli nedostatak potrebnih kvalifikacija, stepena obrazovanja, tehničkih vještina, ili potrebnog radnog iskustva – navedeno je u saopštenju.

Istraživanje je pokazalo i da poslodavci smatraju da tražiocima posla iz srednje škole nedostaju potrebne tehničke vještine ili vještine specifične za posao.

– Zanimljivo je da su poslodavci u istraživanju otkrili i da kandidati često nisu imali potrebne vještine koje se odnose na ličnost, stav i ponašanje, poput komunikacijske, interpersonalne, upravljanje stresom i vremenom – istaknuto je u saopštenju.

Iz Zavoda ukazuju da, osim što polovina ispitanih poslodavaca planira zapošljavanja, trećina ih je u prilici da ponudi praksu učenicima/ama i studentima/icama gdje mogu steći dodatne vještine neophodne za brojna zanimanja.

Poslodavci se, osim ličnog kontakta, u više od četrdeset odsto slučajeva koriste biroima za zapošljavanje prilikom traženja novih radnika, zbog čega je važno da Zavod unapređuje svoje analitičke kapacitete.

– Tražioci posla često gledaju samo koja se zanimanja traže u određenom trenutku, ali ovakva istraživanja upravo ukazuju na trendove na tržištu, a time omogućavaju Zavodu da u direktnoj komunikaciji sa poslodavcima planira svoje aktivnosti kako bi se prevazišle barijere sa kojima su poslodavci i tražioci posla suočeni – navedeno je u saopštenju.

U okviru projekta Zavodu je pružena stručna podrška u prikupljanju i analizi podataka, te u povećanju vidljivosti rezultata svih biroa.

Ukupna vrijednost projekta “Unapređenje istraživanja tržišta rada” iznosi 1.282.500 evra bespovratnih sredstava EU, a sprovode ga konzorcijum NIRAS, GOPA i Služba za zapošljavanje Francuske u periodu od 1. septembra 2020. do 1. septembra 2022. godine.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu