Biznis

Nemaju ni brašna, nestašice sve veće: Kako je Njemačka ekonomija preko noći PALA NA KOLJENA

Najveća evropska ekonomija posljednjih mjeseci pokazuje sve više znake slabosti.

Nemaju ni brašna, nestašice sve veće: Kako je Njemačka ekonomija preko noći PALA NA KOLJENA
FOTO: AHMED JALIL/EPA

Njemački BDP je u posljednjem kvartalu prošle godine pao za 0,7 odsto, što je ekonomiste Bundesbanke da podstaklo na procjenu da je ova zemlja ušla u drugu recesiju od početka pandemije. Ni drugi indikatori nisu ništa bolji. Javni dug im se prošle godine, prema procjenama iste banke, povećao na 69,3 odsto, a u posljednjem izvještaju o kretanju cijena inflacija se popela na čak 7,3 odsto.

Faktora za ovakav razvoj njemačke privrede ima mnoštvo. Prije izbijanja sukoba između Rusije i Ukrajine, i sa njim povezanih zaoštravanja energetske krize, kao i prikradajuće prehrambene krize, stručnjaci Bundesbanke su ukazivali da je oporavak i rast ekonomije usporila vrlo stroga epidemiološka politika. Sa izbijanjem rata u Ukrajini situacija je postala samo lošija, a sa daljim uvođenjem međusobnih ekonomskih sankcija Zapada i Rusije stvar može da bude samo gora.

Da su ekonomske prilike klimave, usljed paralelnog djelimičnog oporavka od pandemijske krize i divljanja cijena energenata, nepovoljne ide u prilog i informacija da su tamošnje Vlasti nedavno obavijestile javnost o mogućoj vanrednoj situaciji u snabdijevanju gasom, navodeći da je cilj mjere “ranog upozorenja” da se svi pripreme za rizik od prekida ili obustavljanja dotoka gasa iz Rusije.

Javni dug

Javni dug njemačke je, prema posljednjem saopštenju centralne banke, u 2021. godini porastao za dodatne 162 milijarde evra na 2,47 biliona. Glavni pokretač rasta, kako piše DPA, bila je državna pomoć zbog pandemije.

Pročitajte još

Koeficijent duga je porastao za 0,6 odsto na ukupno 69,3 odsto i ovo je drugi put da je Njemačka premašila 60 odsto odnosa duga prema BDP.

Inflacija

Prema saopštenju Statističkog zavoda, inflacija u martu je porasla na 7,3 odsto. To je najviša inflacija u posljednjih 40 godina. U februaru je inflacija bila na još 5,1 odsto.

Ekonomski institut Ifo naveo je da će inflacija u tekućoj godini biti do 6,1 odsto, što bi bila najviša vrijednost od ponovnog ujedinjenja Njemačke 1990. godine.

Trpe nestašice

Građani Njemačke, zbog krize u Ukrajini i straha od nestašica jer je ta zemlja jedan od najvećih izvoznika prehramebnih proizvoda u Njemačku, su počeli da prazne rafove sa suncokretovim uljem i brašnom u prodavnicama.

Fajnenšel tajms naveo je nedavno podatke Udruženja industrije za preradu uljarica u Njemačkoj da se skoro 90 odsto lanenog sjemena prerađenog u EU uvozi.

Samim tim sa zagušenjem u snabdijevanju, njemački trgovci bili su primorani da smanje prodaju jestivog ulja, u pokušaju da spriječe još jednu rundu gomilanja zaliha, tako što su ograničili prodaju na jednu do dvije flaše.

Inflaciju će biti teško zaustaviti

Rastuće cijene energenata, nedostatak radne snage i poremećaji u lancu snabdijevanja koji su pogoršani sankcijama prema Rusiji, pokrenuli su talas inflacije koji će se teško zaustaviti, ocjenjuje Kristijan Nolting, direktor za investicije u Dojče banci.

Ističući da je inflacija u Sjedinjenim Državama i evrozoni dostigla višedeceijske rekordne nivoe, Nolting je u bilješci za klijente napisao:„Slon je u staklarskoj radnji – njegovo zaustavljanje sada bi moglo da bude teško”, aludirajući na devastirajuće posljedice inflacije, prenosi Rojters. Sankcije, kao i preduzeća koja obustavljaju poslovanje u Rusiji, pogoršavaju probleme u lancu snabdijevanja. Pored toga, nestašica platine, paladijuma ili čak neona sputaće proizvodnju intermedijarnih proizvoda – dodao je on.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu