Svijet

Njena smrt je aktivirala najveću državnu operaciju: Svijet se oprašta od kraljice Elizabete

Plan za slučaj smrt britanskog monarha najveća je državna operacija od Olimpijskih igara u Londonu i uvježbavana je već godinama.

Njena smrt je aktivirala najveću državnu operaciju: Svijet se oprašta od kraljice Elizabete
FOTO: ANDY RAIN/EPA

Elizabeta II umrla je 8. septembra u zamku Balmoral u Škotskoj u 96. godini života. Ujedinjeno Kraljevsto je obilježilo period nacionalne žalosti od 10 dana, a državna sahrana kraljice zakazana u ponedjeljak u 11.00 ujutro po lokalnom vremenu u Vestminsterskoj opatiji i praćena službom u Kapeli Svetog Džordža u Vindzoru – biće jedno od najvećih okupljanja pripadnika kraljevskih porodica i političara u Ujedinjenom kraljevstvu za više decenija.

Pozivnice su poslate i očekuje se da će posljednjem ispraćaju prisustvovati oko 500 šefova država i stranih zvaničnika. Od većine lidera je zatraženo da stignu komercijalnim letovima i rečeno im je da će sa lokacije u zapadnom Londonu biti prebačeni autobusima do Vestminsterske opatije, čiji je kapacitet oko 2.200 ljudi.

Ko će prisustvovati sahrani?

Elizabeta II je lično srela mnoge od onih koji će joj sada doći na posljednji ispraćaj. Putovala je u preko 100 zemalja i u mnogim slučajevima upoznala nekoliko generacija lidera. Za svoje vrijeme na tronu ispratila je u penziju 12 američkih predsjednika. Mnoge zvanice će stoga biti u poodmaklom dobu i detaljno je planirano kako ih smjestiti na njihova mjesta što brže i udobnije.

Članovi 23 kraljevske porodice biće posjednuti u prve redove u Vestminsterskoj opatiji, ispred 90 drugih predsjednika i premijera, kako nalaže protokol. Sahrani će prisustvovati skoro svaka zemlja ili teritorija sa kojom Britanija ima diplomatske odnose. Rijetki izuzeci su Rusija, Bjelorusija i Mjanmar. Nekoliko država je pozvano da pošalju svoje ambasadore ali ne i šefove država, poput Irana, Sjeverne Koreje i Nikaragve.

Pročitajte još

Pozivnice uključuju prijem u Bakingemskoj palati kojem je u nedjelju uveče domaćin bio kralj Čarls III i još jedan prijem neposredno nakon sahrane.

Na sahrani se očekuju članovi kraljevskih porodica širom Evrope, od kojih su mnogi kraljičini rođaci, uključujući belgijskog kralja Filipa i kraljicu Maksimu, španskog Felipea i Leticiju, kraljevske porodice Norveške, Švedske i Danske, kao i srpskog prestolonasljednika Aleksandra Karađorđevića. Predsjednica Vlade Srbije Ana Brnabić prisustvovaće sahrani i zvaničnom prijemu.

FOTO: STR/EPA
FOTO: STR/EPA

Prisustvovaće i američki predsjednik Džo Bajden i prva dama Džil, koji su subotu stigli u London. Supruga ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog Olena tako će biti na ispraćaju u ime svog muža i zemlje. Saudijska Arabija donela je odluku da prestolonasljednik Mohamed bin Salman neće prisustvovati sahrani.

Očekuju se i lideri širom Komonvelta, koji je kraljica predvodila tokom čitave svoje vladavine. Australijski premijer Entoni Albanez prihvatio je poziv, kao i novozelandska Džasinda Ardern i kanadski Džastin Trudo.

Poziv su prihvatili i irski premijer Majkl Martin, nemački predsjednik Frank Valter Štajnmajer, italijanski Serđo Matarela, predsjednica EK Ursula fon der Lajen, južnokorejski predsjednik Jun Suk Jeol, francuski Emanuel Makron i brazilski Žair Bolsonaro, te japanski car Naruhito. Kineski potpredsjednik Vang Kišan vodiće kinesku delegaciju. Kako navodi Vašington post, predsjednik Si Đinping je bio pozvan, ali je odbio. Neće doći ni turski predsjednik Redžep Tajip Erdogan nakon što mu je rečeno da ne može da bude u svom vozilu, kao ni indijski premijer Narendra Modi neće doći, a zemlju će predstavljati predsjednik Drupadi Murmu.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije