Društvo

Nove mjere za NAREDNIH SEDAM DANA: Ugostitelji ne mogu imati više od 50 gostiju, ponovo bez muzike uživo

Evidentno je pogoršanje epidemiološke situacije u Republici Srpskoj po pitanju novozaraženih i broja hospitalizovanih -  kaže ministar zdravlja Republike Srpske Alen Šeranić nakon današnjeg Štaba za vanredne situacije.

Nove mjere za NAREDNIH SEDAM DANA: Ugostitelji ne mogu imati više od 50 gostiju, ponovo bez muzike uživo
FOTO: GORAN ŠURLAN /RAS SRBIJA

U toku sedam dana značajno se pogoršala situacija, a broj bolničkih pacijenata je veći za oko 100, a posljedično je povećan i broj pacijenata na respiratorima.

On je podsjetio da se 22. februara moglo razmišljati o relaksaciji, a današnje mjere se odnose na sedam dana kako bi se ispratilo stanje.

– Zabranjuje se muzika uživo u ugostiteljskim objektima. Bez obzira na kapcitet smještaja maksimalan broj ljudi je 50 u ugostiteljskom objektu. Sportsko – reakretaivne aktivnosti se obustavljaju narednih sedam dana. Zabrane se ne odnose na profesionalna sportska takmičenja – rekao je ministar Šeranić.

FOTO: GORAN ŠURLAN /RAS SRBIJA
FOTO: GORAN ŠURLAN /RAS SRBIJA

Takođe, preporučuje se rad od kuće tamo gdje je moguće. Proces povećavanja zaraženih, kako je rekao, usložnjava proces imunzacije.

– Fokus je zaštita medicinskih radnika – dodao je Šeranić.

Banjaluka i Istočno Sarajevo prednjače po broju zaraženih. I u Višegardu i u Trebinju je zabilježen rast broja zaraženih.

– Nemamo još informaciju da li cirkuliše neki od novih sojeva virusa kod nas – dodao je Šeranić.

Milica Matijević, glavni zdravstveni inspektor Republike Srpske, je rekla da je Inspektorat reorganizovan u potpunosti i sve kontrole su usmjerene na kontrolu poštivanja propisanih epidemioloških mjera u toku 24 sata.

FOTO: GORAN ŠURLAN /RAS SRBIJA
FOTO: GORAN ŠURLAN /RAS SRBIJA

Sinoć je bilo više od 400 kontrola, izdato je 79.000 KM kazni.

– Zaključujemo da se mjere krše svjesno jer je epdijemija na snazi godinu dana – dodala je ona.

Ona je napomenula da će Inspektorat i dalje aktivno kontrolisati epidemiološke mjere, stavljajući akcenat na ugostiteljske objekte. Tvrdi da nije cilj kazna već preventivno djelovanje.

Ukoliko se ne poštuju mjere o dozvoljenom broju gostiju i ako se ne poštuje radno vrijeme moguće je donijeti rješenje o zabrani rada.

Branislav Zeljković, direktor Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske, kaže da posebno zabrinjava da je najveći broj zaraženih od 30 do 49 godina.

FOTO: GORAN ŠURLAN /RAS SRBIJA
FOTO: GORAN ŠURLAN /RAS SRBIJA

– Mjera nošenja maske u zatvorenom je obavezna, a maska na otvorenom se preporučuje – podsjetio je Zeljković.

Pojačana dezinfekcija i lična higijena su takođe mjere koje su na snazi.

– U narednim danima očekujemo još veći broj zaraženih, a rezultat ovih današnjih mjera očekujemo u narednih sedam do 14 dana – dodao je Zeljković.

Zeljković je rekao da se maska mora nositi konstatno u ugostiteljskom objektu izuzev tokom trajanja konzumacije pića i hrane. Prilikom razgovora, prilikom odlaska u toalet je obavezna maska, takođe i obavezu imaju ugostiteljski radnici.

On je upozorio na povećan broj hospitalizovanih mlađih zaraženih osoba i rekao da će od škole do škole biti procjenjivano da li je potrebna nastava na daljinu.

Ministar Šeranić je rekao da u UKC ima 224 pacijenta i u bolnicama 321. Ponovo je aktiviran Centralni blok u UKC, a 31 osoba je UKC na respiratoru. Što se tiče bolnica, trenutno nema nekih većih poteškoća oko opsluživanja pacijenata. On je najavio i da sutra kreće revakcinacija zdravstvenih radnika.

Šeranić je rekao da će Vlada Republike Srpske biti na usluzi da pomogne privrednim subjektima kojima je zabranjen rad i imaju otežano poslovanje.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu