Banjaluka

Obični materijali za neobične kreacije: Papir kao nakit, a kesica od čaja DRUŠTVO UZ KNJIGU (FOTO)

Banjalučka kreativna scena može se pohvaliti brojnim umjetnicima i kreativcima, koji, unoseći dio svoje duše i mnogo ljubavi, stvaraju neobična djela od sasvim običnih materijala, kao što su kesice za čaj ili papir.

Obični materijali za neobične kreacije: Papir kao nakit, a kesica od čaja DRUŠTVO UZ KNJIGU (FOTO)
FOTO: SANJA KRASIĆ/RAS SRBIJA

Mašta ih pokreće, a inspiracija vodi kreativnim putem.

Tim putem korača i Marija Mihajlović, koja izrađuje obilježivače za knjige koristeći kao materijal kesice od čaja. I dok bi kod većine, nakon ispijenog napitka, kesica završila u smeću, ona je, od sasvim obične stvari stvorila neobičnu umjetnost. Ideja je, kaže, nastala spontano.

– Jedno jutro, dok sam čitala knjigu uz šolju čaja, ostavila sam sa strane kesicu umjesto da je odmah bacim. Kako se osušila, biljka je pustila divnu boju i tako sam došla na ideju da uzmem kist i boje. Na početku sam bila skeptična kako će to sve izgledati, ali se ispostavilo da su kesice mnogo zahvalan materijal za rad. Tako su, iz čiste radoznalosti i ljubavi prema knjizi i čaju, nastali ovi obilježivači za knjige – priča Marija.

Motivi

Obilježivače oslikava ručno, koristeći različite motive. Uz svaki obilježivač dolazi i mala poruka, čija je svrha, kaže Marija, da izmami osmijeh na licima onih koji se počaste ovom neobičnom rukotvorinom.

– Najčešće su to motivacione poruke, takođe vezane uz motiv, knjigu ili čaj. Kesice oslikavam i po želji, pa tako porukice mogu biti i personalizovane – dodaje ona.

FOTO: SANJA KRASIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SANJA KRASIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SANJA KRASIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SANJA KRASIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SANJA KRASIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SANJA KRASIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SANJA KRASIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SANJA KRASIĆ/RAS SRBIJA

Svjesni situacije u kojoj se nalazimo, poštujći mjere zaštite i opreza, sve više vremena provodimo kod kuće. Izolacija i smanjeno kretanje podstakli su ljude da se okrenu različitim aktivnostima, a jedna od njih je i čitanje.

– U ovim vremenima ljudi su se sve više počeli zatvarati u svijet knjiga kako bi bar na trenutke pobjegli od svakodnevnih problema koji nas okružuju. Prodaja obilježivača svakim danom sve više raste, što na neki način dokazuje da je i čitanost znatno porasla. Nadam se da se to neće promijeniti nakon ove situacije – govori Marija.

Čarolija

Pored izrade ovih neobičnih obilježivača, Marija kaže da voli eksperimentisati i s drugim materijalima od kojih nastaju ukrasni predmeti, ali i nakit.

– Pravim nakit od gline i fimo mase, pa i od drveta. Takođe volim da radim i dekupaž tehniku na raznim predmetima od drveta i stakla, ali i da slikam po staklu, što sam nekoliko puta odnijela i kao svadbeni poklon. Kreativni rad mi je oduvek pričinjavao zadovoljstvo i gajim posebnu ljubav prema njemu – kaže Marija.

Da mašta može svašta potvrđuje i Tatjana Špirić, koja izrađuje nakit od papira. Put od njenih kreativnih početaka do izrade nakita ovom neobičnom tehnikom bio je relativno dug.

– Uvijek sam voljela ručne radove, pa sam, kada sam god bila u prilici, kupovala različite kreativne stvarčice. Kako sam imala viška vremena, jednog dana sam odlučila da se i sama okušam u izradi nečega unikatnog. Sve je počelo s dekupaž tehnikom, pa sam došla i do heklanja, zatim do izrade nakita od tečne smole, a onda sam, jednog dana, sasvim slučajno otkrila „quilling“ tehniku – objašnjava ona.

Izazovi

Nakon otkrića ove neobične tehnike, nastalo je mnogo zanimljivih komada nakita. Od papira se, kaže ona, može napraviti bilo šta, od najjednostavnijih do najkompleksnijih oblika.

– Papir je mnogo zahvalan materijal za rad. Ipak, svaki novi komad nakita koji izrađujem za mene je novi izazov. Pravila sam različite oblike, jednostavne i one malo manje jednostavne, ali ipak bih morala da izdvojim bicikl koji sam napravila od papira. To je bio jedan od mojih prvih radova, a  sjećam se koliko sam ljubavi i strpljenja uložila u njegovu izradu – govori Tatjana.

Iako napravljen od papira, njen nakit, kako objašnjava, može izdržati sve vremenske prilike i neprilike.

– Nakit na prvi pogled izgleda krhko, kao da će se slomiti ili pocijepati. Međutim, mislila sam na sve, pa sam tako dugo istraživala i pronašla ljepilo koje mu daje na čvrstoći, a pored toga, i jako lijep sjaj. Moj nakit je izdržljiv i dugotrajan – kaže Tatjana.

Iako saglasne da zainteresovanost za unikate nije uvek direktno proporcionalna količini ljubavi koju ulože u cijelu priču, ističu da je mir koji im donosi kreativno stvaralaštvo neprocjenjiv. Jedan od glavnih ciljeva im je širenje pozitivne energije i izmamljivanje osmijeha onima koji dijele njihovu ljubav prema unikatnom, a to im, kako obje govore, i te kako, ide od ruke.

Podrška kreativnim dušama

Svima koji bi se željeli okušati u izradi rukotvorina, Marija Mihajlović poručuje da ne odustaju nakon neuspjelih pokušaja, da se trude i rade ono što im pričinjava zadovoljstvo.

– Glavni i najlepši dio kreativne priče su ponos i sreća kada vidite šta ste napravili svojim rukama – ističe Marija.

Budite drugačiji

Svoje unikate Tatjana Špirić preporučuje svima koji žele da budu drugačiji i viđeni.

– Ono što me, pored neobične tehnike, izdvaja od drugih kreativaca je i to što nakit ne radim isključivo za dame, nego i za muškarce koji žele da budu drugačiji – kaže Tatjana.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije