Svijet

ONE VLADAJU EVROPOM Premijerke i predsjednice na čelu 13 država (FOTO)

Italijanska desničarka Đorđa Meloni (45) mogla bi, poslije pobjede svoje partije Braća Italije na nedjeljnim izborima, da se pridruži ne tako maloj grupi žena na funkciji premijera i predsjednika u desetak evropskih država.

ONE VLADAJU EVROPOM Premijerke i predsjednice na čelu 13 država (FOTO)
FOTO: MADS CLAUS RASMUSSEN/EPA
Lajen, Marin i Kalas

Posljednja koja je postala članica tog ženskog kluba jeste Liz Tras (47), koja je početkom mjeseca preuzela ulogu premijera od Borisa Džonsona. Trasova nije prva žena premijer u britanskoj istoriji. Tokom osamdesetih godina prošlog vijeka taj posao obavljala je „gvozdena lejdi” Margaret Tačer, a od 2016. do 2019. prva među ministrima bila je Tereza Mej. Sve tri su članice Konzervativne stranke.

FOTO: TOLGA AKMEN/EPA
FOTO: TOLGA AKMEN/EPA

Met Frederiksen (44), lider danske socijaldemokratije, postala je najmlađi premijer u istoriji te zemlje u junu 2019. Ni ona nije prva žena na čelu danske vlade s obzirom da je prije nje, od 2011. do 2015, na tom mjestu bila Hele Torning Šmit.

FOTO: MADS CLAUS RASMUSSEN/EPA
FOTO: MADS CLAUS RASMUSSEN/EPA

Estonsku vladu prvi put je povela pripadnica ljepšeg pola, Kaja Kalas (45), u januaru prošle godine. Tu funkciju je od 2002. do 2004. obavljao njen otac Sim Kalas. Ova pribaltička država od 2016. ima i ženu na poziciji predsjednika – Kersti Kaljulaid (52), čija je uloga uglavnom ceremonijalne prirode.

Pročitajte još

Kada je u decembru 2019. izabrana za šeficu vlade Finske, treću ženu na toj poziciji, Sana Marin je postala najmlađi premijer na svijetu sa samo 34 godine. Nedavno se našla na udaru kritika javnosti nakon što su objavljene fotografije njenog noćnog provoda s prijateljima. Pažnju javnosti privukao je još jedan detalj iz njenog porodičnog života – poslije razvoda roditelja živjela je s majkom i majkinom partnerkom.

Elizabet Born (61), građevinski inženjer po profesiji, postala je predsjednica vlade Francuske u maju, kao druga žena na toj funkciji.

FOTO: SARAH MEYSSONNIER-POOL/EPA
FOTO: SARAH MEYSSONNIER-POOL/EPA

Pravnica Katerina Sakelaropulu (66) izabrana je za prvu predsjednicu Grčke, funkciju sa ceremonijalnom ulogom, u januaru 2020.

Katalin Novak (45), inače bivša ministarka policije i bliska saradnica premijera Viktora Orbana, postala je u martu prva žena na čelu Mađarske, piše Politika.  

FOTO: ANDREJ CUKIC/EPA
FOTO: ANDREJ CUKIC/EPA

Bivša litvanska ministarka finansija Ingrida Šimonite (47) postala je predsjednica vlade desnog centra u decembru 2020. Litvanija ima tradiciju ženskog liderstva sa „baltičkom čeličnom lejdi” Dalijom Gribauskaite, koja je na vlasti provela 10 godina, počev od 2009.

FOTO: PHILIP DAVALI/EPA
FOTO: PHILIP DAVALI/EPA

Advokatica Zuzana Čaputova (49) prva je žena predsjednik Slovačke i na toj poziciji se nalazi od juna 2019. godine.

FOTO: SERGEY DOLZHENKO/EPA
FOTO: SERGEY DOLZHENKO/EPA

Iako je Švedska poznata po politici rodne ravnopravnosti, do novembra prošle godine i izbora socijaldemokratkinje Magdalene Anderson (55) nije imala ženu premijera. Andersonova je prije dvije nedelje dala ostavku poslije izborne pobjede desnice.

FOTO: JESSICA GOW/EPA
FOTO: JESSICA GOW/EPA

I izvan Evropske unije žene zauzimaju vodeća mjesta na vlasti: Salome Zurabišvili, predsjednica Gruzije, Katrin Jakobsdotir, premijerka Islanda, Nikola Strdžen, premijerka Škotske. Moldavija ima ženu i na čelu vlade i na čelu države, a te funkcije obavljaju Natalija Gavrilita i Maja Sandu.

Vladu Srbije po prvi put vodi žena, od 2017. godine, a Ana Brnabić imenovana je i za mandatara nove vlade, koja uskoro treba da bude formirana. 

Ana Brnabić
FOTO: GORAN ŠURLAN/RINGIER

Ovom spisku treba dodati i Ursulu fon der Lajen, Njemicu koja je od decembra 2019. na čelu Evropske komisije. Lista bi bila duža makar za jedno ime da njemačka kancelarka Angela Merkel u decembru prošle godine nije otišla u političku penziju, poslije 16 godina na vlasti.   

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu