Biznis

Oporavljaju se od pandemije: Stanje u njemačkoj automobilskoj industriji SVE BOLJE

Poslovanje njemačkih proizvođača automobila i njihovih dobavljača bilo je u junu mnogo bolje nego prethodnog mjeseca.

Oporavljaju se od pandemije: Stanje u njemačkoj automobilskoj industriji SVE BOLJE
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Pokazatelj aktuelne poslovne situacije u toj industriji porastao je na 44,2 poena u junu sa 37,8 poena u maju, na najviši nivo od avgusta 2018. godine, navodi ekonomski institut IFO u saopštenju.

Nasuprot tome, pokazatelj budućih očekivanja njemačkih proizvođača vozila samo se malo povećao, na 3,2 poena u junu sa minus 1,6 poena u maju.

– Automobilska industrija je postala rezervisanija zbog njene strukturne transformacije – kaže Oliver Falk, direktor IFO centra za industrijsku organizaciju i nove tehnologije.

U prvih pet meseci 2021. godine, njemačka proizvodnja putničkih automobila je dostigla tek 63 odsto od broja vozila proizvedenih u istom periodu 2019. godine, navodi se u saopštenju.

Prema IFO-voj anketi, potražnja za automobilima je u junu porasla, pri čemu se taj indikator popeo sa majskih plus 4,5 poena na 14,5 bodova prošlog mjeseca.

U junu se takođe povećao broj nerealizaovanih narudžbina u odnosu na maj, sa 21,4 boda na 38,6 poena.

Rast proizvodnje u auto industriji će u predstojećem periodu, prema rezultatima ankete, biti nešto blaži nego proletos. Ovdje je pokazatelj porastao sa 7,5 na 15,9 poena.

Izvozna očekivanja su, međutim, optimističnija nego prije, što ilustruje podatak o rastu tog indikatora sa majskog nivoa od minus 1,0 poena na plus 11,8 bodova u junu.

Što se tiče perspektive zaposlenih u ovoj industriji, izgledi nisu baš sjajni jer kompanije i dalje planiraju smanjenje broja radnih mjesta, mada je taj indikator u junu bio neznatno bolji i iznosio je minus 23,4 poena nakon minus 29,5 poena u maju.

– Smanjenje radnih mjesta će vjerovatno naročito pogoditi proizvodnju. Da bi se izborile sa strukturnim promenama, kompanije će nastaviti da povećavaju broj radnika u IT-u, IKT-u, razvoju i organizacionim sektorima kompanija – kaže Falk. Međutim, procentualno, ti organizacioni dijelovi zapošljavaju mnogo manje ljudi nego proizvodnja.

S druge strane, očigledno postoji višak posla za zaposlene imajući u vidu da je 68 odsto kompanija prijavilo ljude koji su radili prekovremeno u junu, čime se ovaj pokazatelj vratio na svoj dugogodišnji nivo. U junu 2020. godine, ta cifra je iznosila samo 29,4 procenta.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu