Banjaluka

"OVO JE RUGLO" U toku burna rasprava o izmjeni dijela RP za dio centralnog gradskog područja (VIDEO)

Aktuelana prezenacija o nacrtu izmjene dijela regulacionog plana za dio centralnog gradskog područja privukla je veliku pažnju i izazvala burne reakcije i negodovanje građana, ali i stručne javnosti.

"OVO JE RUGLO" U toku burna rasprava o izmjeni dijela RP za dio centralnog gradskog područja (VIDEO)
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Po Nacrtu u dijelu gdje se nalazi Hram Hrista Spasitelja planira se dodatni, pomoćni objekat, tačnije parohijski dom.

Snježana Mrđa, direktor firme Urbis centar, rekla je da u urbanizmu ništa nije privatno vlasništvo, ako je prostor kod Hrama Hrista Spasitelja treba da bude javno, gradsko zemljište.

Privatno vlasništvo u ovom slučaju je, kako kaže, potpuno nebitna stvar.

– Strašno me iznerviralo što se tvrdi da je ovo vlasništvo crkve. Potpuno je nebitan podatak. U centru će nam nedostajati parking mjesta. Ispod rastinja vi stavljate garažu – rekla je Mrđa.

Nakon svog izlaganja dobila je podršku gromoglasnim aplauzom od velikog broja prisutnih koji su doši da vide kako bi najveći grad Srpske trebao izgledati u budućnosti.

Predstavnici Odjeljenja za prostorno odjeljenje predstavili su idejna rješenja za budući izgled centra grada međutim, građani su se pobunili što gradonačelnik nije prisustvovao prezentaciji, nego im kako kažu, planove predstavljaju preko društvenih mreža, rekao je ovo Ozren Perduv, jedan od pripadnika Pokreta Pravda.

– Da li su ovi ljudi normalni? Da u centru Banjaluke u planiranoj poslovnoj zoni bude 350 stanova. Neka dođe gradonačelnik i neka nam kaže na šta je to on ponosan – ističe on.

Stručanjci iz oblasti arhitekture rekli su da je prethodni regulacioni plan bio jako loše urađen, a ovaj još gore i poručili su da je najbolje da se od njega odustane.

Pročitajte još

Jedan od problema na javnoj raspravi bio je taj jer je zemljište ispred Hrama Hrista Spasitelja nije gradsko, nego u privatnom vlasništvu.

Prisutni su tražili da se ovaj regulacioni plan pod hitno povuče.

Iz odjeljenja su rekli da su očekivali ovakve reakcije ali da je njihov zadatak za ovu zamisao predstave javnosti.

Prisutni su zatražili da se produži rok trajanja javnog uvida, međutim iz nadležnog odjeljenja su rekli da to nije moguće jer je ugovorom sa investitorom definisan rok koji se ne može mijenjati.

Prisutni su potom uzviknuli da je lako praviti i zidati protiv volje naroda, pa tek onda stavljati na javni uvid.

Jedan od prisutnih građana rekao je da niko ne mora biti vrsni znalac i profesionalni arhitekta, pa da bi uvidio da je ideja za Centralno spomen obilježje katastrofalna.

– Nije problem u estetitici već u poziciji i gabaritima u odnosu na mjesto gdje planirano da se postavi. Ovo je ruglo! Ko vam je dao pravo da odlučujete o sudbini naše djece za budućih 100 godina. Ovaj nacrt je rogobatan i s gađenjem sam ovo gledao, jer krajnji ishod ide samo u korist investitorima – istakao je ovaj nezadovoljni Banjalučanin.

Na raspravu su osim grupe profesora sa Arhitektonskom-građevinsko-geodetskog fakulteta koji su i uputili otvoreno pismo javnosti došli odbornici Neven Stanić, Milko Grmuša i Saša Lazić, predsjednik Unije udruženja poslodavaca Saša Trivić, advokat Aleksandar Jokić i mnogi drugi.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije