Biznis

PADA PROIZVODNJA STRUJE IZ UGLJA Promjenu predvodi zapad Evrope

Proizvodnja električne energije iz uglja u svijetu na putu je da u 2019. opadne za oko 3 odsto, što bi bio rekordan pad, pri čemu zemlje Zapadne Evrope predvode smanjenje, pokazuju novi podaci.

PADA PROIZVODNJA STRUJE IZ UGLJA Promjenu predvodi zapad Evrope
FOTO: RA BOE/WIKIPEDIA

Evropska unija je u prvih šest mjeseci 2019. registrovala pad proizvodnje struje iz uglja od 19 odsto na godišnjem nivou, objavio je sajt Karbon brif koji objavljuje informacije i analize o klimi, a prenosu Euractiv.com

Promjenu trenda predvode zapadnoevropske zemlje, gdje je upotreba uglja pala od 22 odsto na godišnjem nivou u Njemačkoj, do 79 odsto u Irskoj.

U prvoj polovini 2019. ugalj je imao udio manji od 2 odsto u proizvodnji struje u Irskoj, Francuskoj i Velikoj Britaniji i od samo 6 odsto u Španiji i Italiji. Britanija je u maju čak isključila iz proizvodnje sva postrojenja na ugalj na dvije nedjelje, prvi put od početka industrijske revolucije.

Trend je nastavljen i ubrzan u drugoj polovini godine.

U Evropi je padu potrošnje uglja za proizvodnju struje najviše doprinio sistem trgovine emisijama ETS. Naime, na tržištu ugljenika EU cijena je porasla sa oko pet evra u 2017. na oko 25 evra po toni emitovanog CO2 u 2019. i to je podstaklo postrojenja na ugalj da prekinu proizvodnju.

– Iza pada stoji sitem ETS – rekao je za Euractiv zamjenik urednika Karbon brifa Sajmon Evans i dodao: “To je glavni pokretač za ljude da im elektrane na ugalj ne rade punom snagom”.

Smanjenju korišćenja uglja doprinijeli su i ekspanzija vjetroenergije i solarne energije, mjere energetske efikasnosti i dostupnost gasa da zamijeni ugalj, kazao je Evans.

Sporiji pad u centralnoj i istočnoj Evropi

Pad upotrebe uglja u proizvodnji energije bio je, međutim, mnogo manji u centralnoj i istočnoj Evropi, što je posljedica “gotovo nulte instalacije vjetro i solarnih” postrojenja, kao i “ograničenih” kapaciteta za gas da zamijene ugalj, navodi se u studiji.

– Zamjena uglja gasom dešava se u trenutku kada je cijena ugljenika u sistemu ETS premašila 20 evra po toni CO2, a cijene gasa pale toliko da je tokom 2019. bila jeftinija proizvodnja iz gasa nego iz uglja – navode autori.

Međutim, pošto se u Evropi gradi samo nekoliko novih postrojenja na gas, “dalji prelazak sa uglja na gas će narednih godina biti ograničen”, naveo je Karbon brif.

– Zamjena uglja gasom smanjuje CO2, ali je to jednokratno poboljšanje –  rekao je Evans.

Zemlje moraju da idu dalje od toga, kombinujući mjere energetske efikasnosti, smanjenje potrošnje i obnovljivu energiju.

Očekuje se da će vjetroenergija i solarna energija u budućnosti biti “pokretački faktor koji istiskuje ne samo proizvodnju iz uglja, već i iz gasa” sve dok rast potražnje ostaje isti ili negativan, naveo je u studiji Karbon brif.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu