POBJEDA SRBIJE Košarkašice se mučile protiv Kanade, trijumf u dramatičnoj završnici

Ženska košarkaška reprezentacija Srbije pobijedila je Kanadu sa 72:68 u prvom kolu grupe "A" na Olimpijskim igrama.

Bolje je Srbija ušla u utakmicu, nakon deset minuta igre vodila je sa 16:13, a onda je nakon dvadeset minuta došla de prednosti od osam poena. Iz apsolutne kontrole meča nakon očajne treće dionice koju je Kanada dobila sa 17:9 ušlo se u potpuno neizvjesnu završnicu.

U prve tri dionice Srbija je izgubila više od 20 lopti i to je jedan od osnovnih razloga zbog kojih su se evropske šampionke mučile u ovom meču.

Iz nevjerovatne pozicije Ana Dabović postigla je trojku, a onda je nakon dobre odbrane isto to uradila i Crvendakić pa je Srbija na tri minuta i 33 sekunde do kraja meča otišla na šest poena razlike.

Proradio je vanjski šut konačno, Ana Dabović je novim koševima nastavila seriju od šest vezanih trojki. Nije se ni Kanada predavala Vilds je pogodila nevjerovatnu trojku za priključak (67:63). Tina Krajišnik u narednom napadu pravi faul u napadu. Ovaj prekršaj sudije su nakon gledanja snimka označile kao nesportski na 1:53, ali je Karleton dva puta bila neprecizna sa linije bacanja.

Ovim rezultatom se ušlo u posljendji minut, a onda je Tina Krajišnik postigla jedno od dva bacanja.

Veliki prekid se dogodipo u samoj završnici, sudije su gotovo tri minuta odlučivale o tome kome će dodijeliti spornu loptu, a onda je otišla na stranu Kanade. na deset sekundi do kraja Pelington je promašila jedno od dva bacanja, a onda je Anderson došla do lopte, proslijedila je do Ane Dabović u kontri koja je završila meč.