Banjaluka

Posjeta koja je podijelila i političare i građane: Saradnja Banjaluke i Sarajeva ili prikupljanje političkih poena

Posjeta gradonačelnice Sarajeva Benjamine Karić gradu na Vrbasu postala je novi razlog za podjele u Banjaluci - jedni u tome vide šansu za "pomirenje" dva grada, iako nije bilo konkretnih dogovora, a drugi jeftinu političku promociju najmlađih gradonačelnika u BiH.

Posjeta koja je podijelila i političare i građane: Saradnja Banjaluke i Sarajeva ili prikupljanje političkih poena
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

Njen dolazak u Banjaluku i razgovori s rukovodstvom grada na Vrbasu izazvalo je oprečne reakcije, koje se šire medijima i društvenim mrežama.

Akteri ovog susreta su isticali poruke mira, ljubavi, saradnje i pomirenja.

Poruke

Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković je najviše isticao da posjetu iz Sarajeva vidi kao pruženu ruku saradnje. Naglašavao je da „pitanja iz naše prošlosti, na koja imamo različita gledanja, ne treba da budu kamen spoticanja našoj sadašnjosti i budućnosti koju gradimo“.

Gradonačelnica Sarajeva je svoje izjave koncentrisala na to da treba tražiti „ono što spaja i ono što će poslati sliku Bosanaca i Hercegovaca, građani i građanki Banjaluke i Sarajeva kao dijela Evrope“. Isticala je da oba grada imaju „mnogo prekrasnih sličnosti koje ih spajaju“ kao što su prirodne ljepote, sport i kultura, te zapitala „zašto se pored tih sličnosti traže različitosti“.

FOTO: GRAD BANJALUKA
FOTO: GRAD BANJALUKA

Obje strane su u prvi plan isticale da su oni „mladi ljudi i nove generacije političara“ koji vode dva najveća grada u BiH i koji ovim postupkom žele „krenuti naprijed, pozitivnom energijom i pozitivnim pričama“.

Iako se tvrdilo da nije riječ o protokolarnoj posjeti, nijednom rečenicom nije objašnjeno kako ta saradnja u budućnosti treba izgledati. Izuzetak je jedino to što je Karićeva obećala da će Banjaluka od Sarajeva dobiti park sa opremljenim igralištem, a Sarajevo od grada na Vrbasu javnu česmu po uzoru na onu koja je, u čast upravo ove posjete, puštena u funkciju kod takozvanog „parkića“.

Zamjerke

S druge strane su bili komentari građana, ali i javnih ličnosti tipa da „stavovi gostiju, kao što je Karićeva, nisu podržani u Srpskoj i smatraju se direktnim udarom na institucije RS“.

Pročitajte još

Naglašavalo se kako je Benjamina Karić kao gradonačelnica Sarajeva odmah po izricanju drugostepene presude generalu Ratku Mladiću „pohrlila na Fejsbuk kako bi brže-bolje likovala, te da je podržala Rezoluciju o Srebrenici, koja je izglasana u Parlamentu Crne Gore“.

Bilo je konstatacija iz boračkih organizacija da bi ovaj susret imao smisao „ako je na njemu razgovarano o brojnim problemima, pogotovo u Sarajevu, i ako nije održan radi medijske pažnje i sticanja dnevnopolitičkih poena“.

Naglašavali su da „sastanak i saradnja imaju smisla ako je bilo razgovora i dogovora o tome da položaj Srba u Sarajevu i, svakako, ‘nesrba’ u Banjaluci bude kako to zahtijeva i diktira 21. vijek“.

Upitali su „ko ima pravo dogovarati saradnju Sarajeva i Banjaluke kada na svakoj drugoj zgradi u Sarajevu stoji ploča sa natpisom o Srbima kao agresorima, a ni na jednom mjestu u tom gradu ne daju da se postave spomen-ploče stradalim Srbima“.

“Ništa konkretno”

Politički analitičar Nebojša Tojagić smatra da ova posjeta neće donijeti ništa više od deklarativnog početka saradnje, ali da se ne može očekivati ništa konkretno.

Nebojša Tojagić politički analitičar
FOTO: N1/SCREENSHOT

 – To definitivno nije početak neke ozbiljnije saradnje, jer niti postoje sredstva, niti načini na koji bi Banjaluka i Sarajevo nešto značajnije mogli da sarađuju u ekonomskom, privrednom, kulturnom i sportskom smislu – smatra Tojagić.

Kaže da je i Stanivukoviću i Karićevoj ova posjeta trebala marketinški, kako bi se predstavili kao mladi političari. 

– Željeli su pokazati da su otvoreni za neko drugo mišljenje, drugačiji politički prostor, jer je obično praksa da se „na nož“ dočekuju izjave iz drugog enititeta. Tako da s te strane imamo tu neku priču o dvoje mladih političara, koji su više marketinški pokušali da pokažu da se nešto može i raditi između Banjaluke i Sarajeva, ali bojim se da neće dalje maknuti od tog protokolarnog i deklarativnog zalaganja za saradnju – ocjenjuje on.

Podijeljeno društvo

Tojagić kaže da su komentari koji su se mogli čuti pokazali da je posjeta gradonačelnice Sarajeva samo pokazala da i dalje živimo u podijeljenom društvu, ne samo na nivou BIH već i RS.

– Bilo kakav oblik saradnje između Banjaluke i Sarajeva naići će i na podršku i na osudu iz istog naroda, kojima pripadaju ta dva politička predstavnika – dodao je Tojagić.

Naglašava da su komentari u najvećoj mjeri politički obojeni. 

– Ova posjeta je zaista pokazala da ćemo podržati svaku inicijativu one grupe kojoj pripadamo, isto tako da ćemo osuditi svaki potez one grupe kojoj ne pripadamo. Novo jutro je pokazalo da od te posjete nije ostalo ništa osim tih izliva bijesa i pohvala, u zavisnosti iz kojeg tabora dolaze. Došli smo u situaciju da ćemo danas kritikovati što je vruće, a sutra što je hladno. Nemamo stav, jer za nas stavove zauzimaju političke partije kojima na ovaj ili onaj način pripadamo ili ih podržavamo – zaključio je Tojagić.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije