Društvo

Poziv organizacijama civilnog društva: Potrebna VEĆA SARADNJA u kreiranju budžeta

Predstavnici projekta „EU za civilno društvo“ u saradnji sa Ministarstvom finansija Srpske organizovali su danas u Banjaluci  okrugli sto na temu „Učešće organizacija civilnog društva u procesu budžetiranja u Republici Srpskoj“.

Poziv organizacijama civilnog društva: Potrebna VEĆA SARADNJA u kreiranju budžeta
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Cilj događaja je da unaprijedi saradnju organizacija civilnog društva i Ministarstva finansija RS u procesu kreiranja budžeta. Svjetlana Radovanović, pomoćnica ministra finansija u resoru za budžet i javne finansije, pozvala je civilno društvo da se preko resornih ministarstava uključi u proces budžetiranja i iznese svoje predloge koji će se razmatrati i praviti prioriteti.

– Zahtjeva je jako mnogo, ali sredstava nema toliko da bi svi bili zadovoljni i dobili onoliko koliko smatraju da treba. Budžet je instrument za sprovođenje vladinih politika i prioriteta i radi se na osnovu strategija i zakona, a sve što civilni sektor konstuktivno kaže je dobrodošlo i ugradiće se u budžet –  istakla je Radovanović. Ona je napomenula da je opredjeljenje Vlade jačanje transparentnosti budžetskog procesa, čemu je doprinjeo i Projekat EU koji je učestvovao u finansiranju i izradi brošure za građane kroz budžet RS za 2021.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Ovaj skup treba direktno da doprinese većem učešću organizacija civilnog društva u kreiranju, a kasnije i u implementaciji budžeta RS, poručio je Igor Stojanović, tim lider Projekta EU za civilno društvo. 

– Učešće civilnog društva je od esencijalne važnost za kreiranje budžeta koji treba da oslikava realne potrebe raznih grupa i zajednica. Ukoliko toga nema, može se desiti da neke potrebe ostanu, uslovno rečeno, nefinansirane – naglasio je Stojanović.

Od civilnih organizacija često možemo čuti kako je neophodno da se novac drugačije planira i da se programi osmišljavaju više u skladu sa potrebama različitih ciljnih grupa. 

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

– Postoje realne potrebe da organizacije i nadležna ministarstva, uključujući i ministarstvo finansija bliže sarađuju. Skup će  omogućiti da se možda bolje razumeju, jasnije identifikuju načini kako nevladine organizacije mogu učestovovati u kreiranju budžeta i da će se to početi dešavati- govori on.

U raspravi je učestovao i Borislav Đurić iz Omladinskog centra Mrkonjić Grad, koji ima više od dvadeset godina rada i iskustva u aktivizmu. Ocijenio je da je saradnja prilikom kreiranja budžeta sada puno bolja nego što je nekada bila, uz napomenu da se mora još mnogo raditi na unapređenju ove oblasti.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

– Naše dugogodišnje iskustvo varira, jedno vreme smo zaista imali blokadu institucija dok danas kroz rad i saradnju sa Ministarstvom za porodicu, omladinu i sport, možemo uticati na neke stvari, pogotovo prilikom kreiranja određenih politika i strategija na osnovu kojih se prave godišnji planovi i finansiranja – rekao je Đurić.

On je pohvalio ovakav projekat i spremnost institucija da se uključe u njegovu realizaciju, kako bismo u konačnici dobili što efikasnije mehanizme za uključivanje civilnog društva u donošenje odluka. 

Budžet Srpske za ovu godinu iznosi 3,795 milijardi maraka.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije