Banjaluka

Predstavnici Instituta "Mihajlo Pupin" u Eko toplanama: Digitalizacijom distributivne mreže do kontrole upravljanja energijom (FOTO)

Projekat digitalizacije distributivne mreže Eko toplana, koji je u planu za naredni period, pomoći će da se u etapama obezbijede nadzor i upravljanje sistemom daljinskog grijanja, kako bi se omogućio kontrolisan proces upravljanja, čime bi se unaprijedilo funkcionisanje ovoga sistema.

Predstavnici Instituta "Mihajlo Pupin" u Eko toplanama: Digitalizacijom distributivne mreže do kontrole upravljanja energijom (FOTO)
FOTO: EKO TOPLANE

Rekao je ovo Aleksandar Car, pomoćnik direktora Instituta “Mihajlo Pupin” iz Beograda, nakon sastanka s predstavnicima Eko toplana.

Sastanak je održan u cilju buduće saradnje Instituta i Eko toplana, a glavna tema bila je upravo digitalizacija toplifikacione mreže.

FOTO: EKO TOPLANE
FOTO: EKO TOPLANE

– Riječ je o kompleksnom procesu koji bi trebalo da bude realizovan u nekoliko etapa, a krajnji cilj je da se omogućuji smanjenje utroška energenta na način da korisnici i dalje imaju isti efekat, odnosno kvalitet toplotne energije – pojasnio je Car.

Dodao je da će projekat digitalizacije distributivne mreže pomoći da se lokalizuju kritične tačke.

– Sada je to veoma otežano, jer nemamo uvid u realno stanje, a ovaj sistem omogućiće da se utvrdi gdje su problemi. Postojaće indikacije gdje su problemi na sistemu, gdje curi energija, gdje su veliki gubici i problemi u sistemu – kazao je Car.

On je podijelio i svoje impresije proizvodnim postrojenjem Eko toplana.

FOTO: EKO TOPLANE
FOTO: EKO TOPLANE

– Ovako moderno postrojenje nisam vidio u skorije vrijeme. Moderno, sa veoma dobrim tehničkim rješenjima, kako dopremanja sirovine, tako i samim pozicioniranjem kotlova, izmjenjivača toplote… Ono što je veoma važno jeste da su izduvni gasovi minorni. Riječ je o postrojenju koje može da bude u centru grada, a da ne zagađuje životnu sredinu, što je veoma pozitivno i važno za sve stanovnike Banjaluke – istakao je Car.

Na sastanku je bilo i riječi o budućoj potencijalnoj nadogradnji ovoga sistema i njegovoj optimizaciji, digitalizaciji očitavanja kalorimetara, ali i o potencijalu solarne energije, čije korištenje smanjuje troškove potrošnje električne energije.

Naučno-istraživačka organizacija

Institut “Mihajlo Pupin” je najuspješnija srpska naučno-istraživačka organizacija, čiji je cilj stvaranje ekonomski efikasnog, tehnološki savremenog društvenog okruženja, zdrave životne sredine i humanijih radnih uslova.

Od kada je Srbija dobila pravo učešća na projektima Evropske unije, Institut je osvojio 101 projekat. Projekti su uglavnom u domenu semantičkog weba, LOD, energetske efikasnosti, obnovljivih izvora energije, sistema za podršku odlučivanju, senzorskih mreža, ad-hoc mreža, robotike…

Kad su u pitanju nacionalni projekti, finansirani od strane Ministarstva prosvjete, nauke i tehnološkog razvoja, Institut u svakom ciklusu istraživanja ima preko 20 finansiranih projekata, koje uspješno realizuje, a rezultate odmah pretvara u marketabilne proizvode i plasira na tržište.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu