Društvo

"SRBI, STIDITE SE" Porodica iz Holandije zatekla se u Srbiji, vidjela gomilu đubreta u divnoj prirodi, očistila ga i ostavila poruku (FOTO)

Predivno jezero, ružno đubre. Stidite se! Poštujte prirodu, održavajte je čistom, poruka je od koje treba da se stide mnogi jer je ovu sramotu očitila porodica iz Holondije, sa sve malom djecom, a onda na tu hrpu smeća ostavila ovu poruku.

"SRBI, STIDITE SE" Porodica iz Holandije zatekla se u Srbiji, vidjela gomilu đubreta u divnoj prirodi, očistila ga i ostavila poruku (FOTO)
FOTO: PRIVATNA ARHIVA / USTUPLJENE FOTOGRAFIJA

Da je, na žalost, razbacivanje najrazličitijih vrsta otpada na obale rijeka i jezera u Srbiji “opšte mjesto”, poznato je. Da putnike iz inostranstva kroz Srbiju takvi prizori šokiraju, takođe se zna, ali zbog ove poruke koju je ostavila jedna porodica treba da je mnogo sramota.

Nekima od tih stranaca, makar bili u prolazu kroz Srbiju, nije teško da se zadrže i đubre prikupe i odlože. Umjesto nas, a na našu bruku.

Upravo takva priča stiže iz okoline Vranja, sa obale Aleksandrovačkog jezera, a objavljena je na Fejsbuk grupi “Pokret za uređenje Aleksandrovačkog jezera”, koju su osnovali Vranjanci zabrinuti za sudbinu jednog od svojih nekadašnjih omiljenih izletišta. Čije je obala, u međuvremenu, nebrigom neodgovornih pojedinaca i nečinjenjem lokalnih vlasti, bukvalno postala divlja deponija zatrpana gomilama najrazličitijeg otpada!

FOTO: PRIVATNA ARHIVA / USTUPLJENE FOTOGRAFIJA
FOTO: PRIVATNA ARHIVA / USTUPLJENE FOTOGRAFIJA

Onda se, srećom po prirodu, a na bruku svih onih koji đubre bacaju ili od njega pogled sklanjaju, kako svjedoči priča u slikama objavljena na FB stranici “Pokret za uređenje Aleksandrovačkog jezera”, na proputovanju kroz vranjanski kraj pojavila jedna porodica iz Holandije.

– Ljudi koji su došli čak iz Holandije sa malom djecom da odmore u kamp vozilu na Aleksandrovačkom jezeru, sklanjaju smeće sa obale i čiste jezero. Vjerovatno su pored informacija o jezeru, kojih nema nigdje, očekivali priključak na struju i vodu za svoje vozilo, a naišli su na blato i đubre. Ružna strana, kućno nevaspitanje i prostakluk okolnih Vranjanaca. “Nit’ ljepše prirode, nit’ bahatije uprave i nevaspitanijih ljudi” – stoji u objavi “Pokreta za uređenje Aleksandrovačkog jezera”.

Poruka da pocrveniš

Posjetioci Aleksandrovačkog jezera iz Holandije, s druge strane, nisu gubili vrijeme i nakon što su svoje kamp vozilo parkirali, zatečene gomile otpada prikupili su u džakove. Uz džakove, onima koji bi trebali da brinu o jezeru i njegovoj prirodi, ostavili su napisane i dvije jasne poruke: “Divno jezero, ružno đubre. Stidite se!” i “Poštujte prirodu, održavajte je čistom”.

Aleksandrovačko jezero je vještačka akumulacija koja se nalazi na 7-8 kilometara jugozapadno od Vranja. Dugo je 500 metara, najveća širina mu je 250 metara, a prosječna dubina je oko 2,5 metra.

Napravljeno je 1964. godine za potrebe navodnjavanja po sistemu „kap po kap“ poljoprivrednog kombinata „Poljoprodukt“, koji se prvobitno starao o jezeru.

Jezero je nekada bilo omiljeno izletište Vranjanaca. Potom je dugo vremena bilo zapušteno, a kako se pojedini žitelji ovog područja odnose prema njemu i njegovoj prirodi najbolje svjedoče fotografije gomila razbacanog đubreta, prije nego što ih je u neplaniranoj “radnoj akciji” pokupila porodica holandskih turista.

Grupa “Pokret za uređenje Aleksandrovačkog jezera” na svojoj FB stranici objašnjava da njihovo osnivanje predstavlja jednu od mjera koje lokalno stanovništvo u reonu Aleksandrovačkog jezera preduzima da bi ubrzalo vlast Grada Vranja da nakon decenijske nezainteresovanosti za potencijale Aleksandrovačkog jezera i razvoj izletničkog turizma, da obezbijedi građanima mjesto za odmor i rekreaciju.

– Cilj grupe je praćenje radova na uređenju-sanaciji, kao i kontrola gradskog vijeća u poštovanju obećanja datih građanima i utrošku finansijskih sredstava i pokretanje dijaloga sa građanima. U fokusu bi trebalo biti i podizanje ekološke svijesti građana da ne ostavljaju otpad za sobom jer time neće ubrzati sređivanje priobalja, već naprotiv doprinijeti da budemo zatrpani još većim đubretom jer komunalno preduzeće otpad odnosi jednom godišnje – kažu u “Pokretu za uređenje Aleksandrovačkog jezera”, piše Blic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije