Kolumne

Stanovi i porezi

Razlog nezaustavljive višegodišnje građevinske ekspanzije u Republici Srpskoj je uglavnom zato što je to najisplativiji i najbrži legalan način bogaćenja, a da prethodno niko ne postavlja pitanje porijekla prvog miliona (obično stvorenog kroz privatizaciju).

Tijana Grujić
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

Investitor u gradnji stambeno-poslovnog bloka može biti neko ko ima samo jednog zaposlenog. U praksi, svaki od njih ima višemilionsku dobit i na koju ima obavezu da plati porez od deset odsto. Onda dalje ulaže u nastavak gradnje i samo gomila bogatstvo na koje plaća istu stopu poreza kao i poslodavci koji zapošljavaju stotine ljude, dok investitori trenutno prodaju stanove po Banjaluci u prosjeku po 3.720 KM! Da su zgrade barem humane za život.

Stanove u posljednjih nekoliko godina kupuju oni koji imaju stan, odnosno po nekoliko stanova. Držali su pare u banci i kad je pala kamata na štednju odlučili su da investiraju u nekretnine zbog većeg prinosa. Ono što je nepravedno jeste da su takvi stanovi oporezovani po istoj poreskoj stopi kao i stanovi i kuće građana koji imaju samo jednu nekretninu u kojoj stanuju. Pri tome, ovi drugi izdaju stanove, ostvaruju prihode koje uglavnom ne prijavljuju.

Pročitajte još

Zato u praksi imamo sljedeće: po osnovu poreza na dobit i poreza na nepokretnosti prošle godine je uplaćeno oko 270 miliona KM, što je oko 9,8 odsto od ukupnih javnih prihoda. Od poreza na dohodak i doprinosa koji se obračunavaju na lična primanja zaposlenih uplaćeno je oko 1,4 milijardi KM, što je više od 51 odsto od ukupnih javnih prihoda.

Pa ni deset odsto javnih prihoda nije od najbogatijih. Više od polovine prihoda dolazi od radnika.

Da li će Vlada RS konačno prelomiti i “poskupiti” bogaćenje? Imaju priliku sa predviđenim progresivnim oporezivanjem nepokretnosti.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije