Magazin

Sve je više razvoda u kasnijim godinama: Ovo su načini da sačuvate brak

Ako mislite da je svrha vašeg braka samo da vas učini srećnim, a svog partnera smatrate odgovornim za nestanak sreće kad dođu teška vremena, a biće ih, onda takav brak nije održiv, upozoravaju stručnjaci

brak
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

U posljednje dvije decenije u Americi je udvostručena stopa razvoda među ljudima koji imaju 50 i više godina.

Tokom 1990. godine bračni parovi ove starosne grupe činili su samo jedan od 10 razvoda. Tokom 2009. godine taj broj je skočio na svaki četvrti. Studija je otkrila i da je stopa razvoda u ovoj starosnoj grupi bila veća za one koji su iza sebe imali prethodne brakove, prenosi “Yourtango”.

Ovi nalazi su objavljeni u studiji pod nazivom “The Gray Divorce Revolution,“ autorke, sociologa Suzan Braun.

Pročitajte još

Slična situacija je slična i na našim prostorima. Iako je naše društvo tradicionalno, posljednjih godina sve je više onih koji u zrelom dobu odlučuju da stave tačku na brak.

Istraživači ukazuju na brojne društvene faktore koji predvode ovaj trend. Žene su osnaženije i nezavisnije nego ranije što čini razvod izvodljivijim nego prije.

Nameće se pitanje kako možemo da spriječimo da naš brak ne postane dio ove tužne statistike?

Evo tri jednostavne, ali ne i lake lekcije koje možete preduzeti kako biste spriječili da dođe do razvoda u kasnijim godinama.

Mnogi smatraju da je brak vezan za ličnu sreću. Ovaj novi pogled na brak postao je moderan kod novih „ja“ generacija.

Došlo je do promjene stavova o braku, fokus je da učini pojedinca srećnim, a ne na to koliko dobro je svaka osoba ispunila svoju bračnu ulogu.

– Ako mislite da je svrha vašeg braka samo da vas učini srećnim, a svog partnera smatrate odgovornim za nestanak sreće kad dođu teška vremena, a biće ih, onda takav brak nije održiv. Na brak treba da gledate kao na višu svrhu, nešto što je iznad vas samih, i ako takvo gledište dijeli i vaš supružnik onda ste na dobrom putu – kaže Braunova.

Profesor etike na Univerzitetu Duk, dr Stenli Hauervas, opisuje destruktivnu snagu ove paradigme samoispunjenja kao paradigme koja „pretpostavlja da su brak i porodica prvenstveno institucije ličnog ispunjenja, neophodne da bismo postali ‘cijeli’ i srećni.

Pročitajte još

Pretpostavka je da ćemo, ako dobro pogledamo, pronaći pravu osobu za sebe, ali ova moralna pretpostavka zanemaruje ključni aspekt braka. Ne uzima u obzir činjenicu da se uvijek vjenčamo sa pogrešnom osobom.

On dalje kaže da bez obzira na to koliko dobro mislite da poznajete svog supružnika s kojim ulazite u brak, zapravo nemate pojma u šta se upuštate.

Primarni izazov braka je naučiti kako da volite i brinete o strancu s kojim se nađete u braku.

Čini se da mnogi u generaciji „ja“ teško podnose pojam nesebične, požrtvovane ljubavi. Ali istina je da je to vrsta ljubavi koja transformiše brakove i vodi do konačnog i trajnog ispunjenja, prenosi Telegraf.

Postoji mnogo stvari koje nam danas odnose pažnju. Živimo urbanim životima i lako je zaboraviti šta nam je zaista važno.

Vaš brak može ili da raste ili da umre. Ako želite da vam brak traje i u starosti, onda treba svakodnevno da ulažete u njega. Negujte svoju vezu, ulažite u nju. Bez obzira kako se stvari odvijaju, to treba da vam bude prioritet.

Previše parova stiže u fazu „praznog gnijezda“ da bi otkrilo da su u braku sa nekim koga jedva poznaju. Možda ste se već rastali, a da toga niste ni svjesni. Možda ste se toliko fokusirali na svoju djecu i karijere i na gomilanje stvari da ste zanemarili da ostanete povezani sa najvažnijom osobom u vašem životu.

Posvetite se održavanju intimnosti, visoko na listi prioriteta. Da, govorimo o vođenju ljubavi, ali takođe govorimo i o negovanju emocionalne i duhovne intimnosti. Napravite mjesta u svom danu, svakog dana, za istinsku vezu. Nemojte rizikovati da se jednog dana probudite i da shvatite da ste se otuđili od onoga sa kim dijelite svoj dom i krevet.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije