Banjaluka

U Gimnaziju ULAGALI SAMO OBEĆANJA: Najstariju školu u Srpskoj svi zaboravili poslije rata (FOTO)

Za stanje u kome se nalazi Gimnazija u Banjaluci krivci su svi - i vlast i opozicija. Nema nevinih. Sadašnji gradonačelnik prije dva dana je pio kafu sa ljudima iz "Čistoće", a nije svratio u najstariju školu u Srpskoj. Gradom su više od dvije decenije upravljali gradonačelnici iz SNSD, tako da i ova partija ima ogromnu odgovornost za havarije koje se dešavaju u ovom objektu.

U Gimnaziju ULAGALI SAMO OBEĆANJA: Najstariju školu u Srpskoj svi zaboravili poslije rata (FOTO)
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Jedan od profesora koji nije želio da mu objavimo ime, ’’kako ne bi ostao bez posla’’, rekao nam je da je situacija loša.

– Svi su odgovorni za očajno stanje u kojem se nalazi objekat Gimnazije. Dozvoliti da se djeca smrzavaju tokom nastave je veliki grijeh. Krivi su i vlast i opozicija. Ako ih javno napadnete i osudite, rizikujete da ostanete bez posla. Zato ne bih želio da spomenete moje ime. I jedni i drugi samo obećavaju pred izbore, a onda sve po starom – kaže ovaj profesor.

“Dođite da se smrzavamo”

I učenici dijele mišljenje svojih profesora.

– Teško je pratiti nastavu u hladnim učionicama. Mi đaci znamo da je u kabinetima toplo, pa pozivamo političare da dođu u Gimnaziju i vide u kakvim uslovima pratimo nastavu. Neka sjednu s nama jedan čas u učionice i neka vide kako se smrzavamo. Imamo osjećaj da su nas svi zaboravili. Kući se vraćamo smrznuti. Kape nismo skidali tokom nastave, pisali smo u rukavicama. Jedan od profesora nam je rekao da ovako nije bilo ni za vrijeme rata – kaže učenik četvrtog razreda.

Direktoka banjalučke Gimnazije, Vita Malešević, potvrdila je priču đaka i profesora da su u ovoj srednjoj školi uslovi katastrofalni i da se stanje nije mijenjalo unazad 20 godina.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
U školi bez grijanja
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

 – Ovakvo stanje se nije mijenjalo godinama, od rata je situacija ista. Ne mogu da se odlučim šta nam je prioritet, da li je grijanje, instalacije ili struja. Voda  curi po učionicama, a i grijanje je katastrofalno. Sve nam je prioritet, i struja i voda i grijanje – ispričala je ona za Srpskainfo.

Mnogo problema

Dodaje da ne očekuje da se kompletno zamijene instalacije, nego da se uradi bar ono osnovno, oni koraci koji se moraju učiniti da bi učenici imali normalne uslove za održavanje nastave.

– Trenutno čekamo odgovor od Republičke Direkcije za obnovu i izgradnju da nam dostave predračune s kojim ćemo da upoznamo Grad. Iskreno se nadam da će nam oni izaći u susret. Iskreno se nadam da će nam pomoći, bez obzira na iznos novca koji je potreban za sanaciju, jer ovako dalje ne može – rekla je Maleševićeva.

Pročitajte još

Ističe da su se iz godine u godinu dopisima obraćali i Ministarstvu prosvjete i Gradu, ali kako kaže, možda je njihova greška u tome što nisu konkretizovali problem.

– Ne mogu da dam svoj sud, jer ne znam kako su radili moji prethodnici i zašto se ranije nije ulagalo u Gimnaziju, ali mogu reći da se sve prelomilo na mojim leđima. Nismo navodili konkretan problem, jer ih ima mnogo. Instalacije su loše, a nemamo grijanja. Urađen je elaborat energetske efikasnosti, ali iz nekog razloga taj projekat nije završen. Zašto, ja to ne znam – rekla je Maleševićeva.

Ništa novo iz ministarstva

Dodaje da su za ovaj projekat aplicirali još 2019. godine, ali da od tada više niko ne progovara ni riječ po ovom pitanju.

– Mislim da ljudi nisu ni bili svjesni u kakvim uslovima radimo i u kakvom stanju se nalazi kultna banjalučka Gimnazija. Možda je javnost mislila da se problemi preuveličavaju, ali sada, kad je naš problem u fokusu medijske pažnje, mislim da su uvidjeli kakvo je realno stanje – kazala je Maleševićeva.

Pokušali smo da iz Ministarstva prosvjete dobijemo odgovore na još neka pitanja, ali tamo su nam rekli da više nemaju šta da dodaju u odnosu na ono što su rekli prije dva dana.

FOTO: VLADA RS
FOTO: VLADA RS

Gradonačelnik Draško Stanivuković rekao je za Srpskainfo da je banjalučka Gimnazija velika zgrada i veliki sistem, te da se problem ne može riješiti preko noći.

– Vama kući kada se desi kvar ne možete za deset dana odreagovati, ako je tog intenziteta i te količine. Čak i da su tog dana kada se desio kvar krenuli sa radovima na sanaciji kotlova, to bi potrajalo par mjeseci – naveo je Stanivuković.

Javna nabavka

Ističe da Grad ulaže maksimalne napore, te da rješenje vidi u raspisivanju javne nabavke.

– Ja sam toliko korektan da ne kažem “što direktorka ili rukovodstvo nije tražilo umjesto za prozore 200.000 KM, za ono što je tekući problem”, jer nisu znali. To se jednostavno desi. Nije prijatna situacija ali mi ulažemo maksimalne napore. Ja  sam direktorki rekao “Slobodno raspišite javnu nabavku za prozore i za kotao i Grad će doznačiti novac u određenom periodu” – kazao je gradonačelnik Banjaluke.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Pojašnjava da ne moraju postojati odmah sva sredstva u budžetu da bi se raspisala javna nabavka.

– Nekad možete imati na računu 200.000 KM da raspišete javnu nabavku od pola miliona, jer imate način prelivanja i dolijevanja finansijskih sredstava. Tako smo uradili za udžbenike, jer to poznaje Zakon o javnim nabavkama – ističe prvi čovjek Banjaluke.

Ponavlja da direktorka Gimnazije ima njegovu podršku da raspiše javnu nabavku i Grad će doznačiti sredstva. Vjeruje da će i ministarstvo pružiti podršku.

Savić Banjac: Odbili pilot projekat energetske efikasnosti

Savjetnica gradonačelnika za kulturu i socijalnu politiku, Mirna Savić Banjac, rekla je da je Grad banjalučkoj Gimnaziji na račun uplatio 200.000 KM, te smatra da imaju dovoljno sredstava da počnu s radovima i sanacijom.

– Grad je Gimnaziji prošle godine ponudio da učestvuje u pilot projektu energetske efikasnosti. Međutim, škola je to odbila i nisu željeli da učestvuju. Napominjem da još nismo dobili predračun o potrebnim ulaganjima. Kada vidimo kakvi su radovi u pitanju i koliko to košta, u slučaju da to što trenutno imaju na računu nije dovoljno, mi smo spremni da razgovaramo i s nadležnim ministarstvom i da u okviru svog budžeta pogledamo da li možemo izdvojiti još sredstava – rekla je za Srpskainfo Savić Banjac.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije