Svijet

UHAPŠENE DESETINE LJUDI Protesti zbog penzione reforme širom Francuske, za sad niko ne popušta (VIDEO)

Širom Francuske nastavljeni su protesti protiv kontroverzne penzione reforme.

Protest zbog penzione reforme
FOTO: YOAN VALAT/EPA

Smatra se da je mala vjerovatnoća da će demonstranti odustati od protesta, bez obzira što je nacrt zakona o penzionoj reformi usvojen u ponedjeljak.

U Parizu i drugim gradovima u utorak naveče grupe demonstranata palile su kante za smeće, naročito u glavnom gradu Francuske.

Policija je koristila suzavac i uhapsila 46 osoba, objavio je Le Figaro.

Ministar unutrašnjih poslova Gerald Darmanin rekao je u utorak naveče da je više od 300 policajaca povrijeđeno od početka protesta protiv plana reformi, objavila je televizija BFMTV.

On je naveo da su od 16. marta povrijeđena 94 policajca.

Darmanin je dodao da će 12.000 policajaca, među kojima 5.000 u Parizu, biti raspoređeno tokom demonstracija koje su sindikati najavili za četvrtak.

Ombudsman za ljudska prava Francuske Kler Hedon je upozorila vlasti na upotrebu sile protiv demonstranata.

Pročitajte još

Naglasila je da preventivna hapšenja tokom demonstracija mogu dovesti do lišenja slobode na nesrazmjeran način.

Predsjednik Emanuel Makron je navodno u utorak rekao da masa nema legitimitet pred ljudima koji se izražavaju preko izabranih zvaničnika, objavio je Le Figaro, pozivajući se na neke prisutne.

Francuska Vlada je prošle sedmice iskoristila posebna ustavna ovlaštenja da provede plan penzione reforme, zbog čega su stranke koje se protive planu podnijele zahtjeve za izglasavanje nepovjerenja.

Poslanici su odbacili oba prijedloga za izglasavanje nepovjerenja pa su i zvanično usvojili nacrt zakona.

Makron i premijerka Elizabet Born odlučili su da se pozovu na član 49.3 Ustava, što je mehanizam koji dozvoljava Vladi da usvoji nacrt zakona bez odobrenja parlamenta.

Do ove odluke je došlo zbog straha da bi poslanici mogli da blokiraju reforme, jer Vlada nema apsolutnu većinu u parlamentu.

Reforme uključuju podizanje starosne granice za odlazak u penziju sa 62 na 64 godine, kao i najmanje 43 godine rada da bi se ostvarilo pravo na punu penziju. Plan je izazvao bijes građana otkako je objavljen prošle godine, a masovni protesti i štrajkovi održavaju se od januara širom zemlje.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije