Hronika

Ukraden nakit vrijedan 300.000 evra: Radnik obezbjeđenja osumnjičen da stoji iza pljačke, povezuju ga sa Veljom Nevoljom

Iz Muzeja primijenjene umjetnosti ukraden je zlatni nakit vrijedan 300.000 evra, a ta informacija je javnosti saopštena tek prije nekoliko dana, dvije godine nakon pljačke.

Ukraden nakit vrijedan 300.000 evra: Radnik obezbjeđenja osumnjičen da stoji iza pljačke, povezuju ga sa Veljom Nevoljom
FOTO: MITAR MITROVIĆ/RAS SRBIJA

Kako se navodi, u pljački je učestvovao radnik obezbjeđenja muzeja, a pojedini mediji navode da iza svega stoji kriminalna grupa koju je predvodio uhapšeni Veljko Belivuk zvani Velja Nevolja.

Ovu informaciju potvrdila je prvo ministarka kulture Srbije Maja Gojković, navodeći da jedna “navijačka grupa” ima veze i sa kulturom i to ubrzo nakon “pada” Belivukovog klana koji se godinama krio iza partizanove navijačke grupe “Principi” (ranije “Janjičari”).

Kako je kasnije potvrdila i direktorka ovog muzeja Ljiljana Miletić Abramović, pljačka muzeja dogodila se još krajem jula ili početkom avgusta 2019. godine. Ukradeni su brojni predmeti velike materijalne i kulturnoć-istorijske vrijednosti. Među njima je najviše bilo nakita – čak 41 komad koji datira iz 19. i prve polovine 20. vijeka. Ukupna vrijednost ukradenih predmeta procijenjena je na oko 300.000 evra. Među ukradenim predmetima nalazi se nekoliko koji pored materijalne imaju i veliku kulturno-istorijsku vrijednost, kao što su, na primjer, prsten s grbom, nalaz iz okoline Janjeva s kraja 14. i početka 15. vijeka, i narukvica sa cvijetom od lapis lazulija, čija se istorija vezuje za dinastiju Obrenović i koja je izrađena u Minhenu 1887. godine – rekla je Miletić Abramović za Kurir.

Za učestvovanje u krađi osumnjičen je pripadnik obezbjeđenja. Za krađu je osumnjičen noćni čuvar angažovan preko agencije za obezbjeđenje “Dobergard” iz Beograda. Policija je protiv osumnjičenog podnijela krivičnu prijavu i slučaj se trenutno nalazi pred nadležnim tužilaštvom. Prema informacijama kojima raspolažemo, ukradeni predmeti još uvijek nisu pronađeni – rekla je direktorka.

FOTO: VESELIN MILUNOVIĆ/USTUPLJENE FOTOGRAFIJE
FOTO: VESELIN MILUNOVIĆ/USTUPLJENE FOTOGRAFIJE

Maja Gojković je ranije navela da je obezbjeđnjivanje Muzeja primijenjene umjetnosti vršila “agencija navijača i huligana povezanih sa organizovanim kriminalnim grupama”. U agenciji “Dobergard” ovu informaciju demantuju. “Dobergard” kao licencirana kompanija za pružanje bezbjednosnih usluga postoji od 2004. godine, da je usluge obezbjeđenja pružala ovoj ustanovi još od 2014. godine kroz više Ugovora o javnoj nabavci, pa i 2019. godine kada se navodi da se desila velika krađa u ovom muzeju. Posebno ističemo da su apsolutno netačni i iznijeti navodi da iza naše kompanije i vlasnika koji zapošljavaju veliki broj zaposlenih, stoji „jedna od navijačkih grupa povezana sa organizovanim kriminalom“, koja je navodno „još u 2019. godini izvela spektakularnu pljačku u Muzeju primijenjene umjetnosti i da je o tome policija očigledno zataškavala slučaj“ – saopšteno je iz ove agencije.

Učestvovanje zaposlenog radnika obezbjeđnja u krađi, iz firme “Dobergard” ne žele mnogo da komentarišu. Ako se optužba ispostavi kao tačna, kažu, isplatiće pun iznos štete. Poštujući prezumpciju nevinosti i istragu nadležnih organa nećemo komentarisati postupak dok isti ne dobije konačan epilog, a ukoliko se zaista utvrdi krivica samo našeg službenika obezbjeđenja, mi ćemo kao odgovorna kompanija u svojstvu njegovog poslodavca nadoknaditi pun iznos štete u iznosu koji navodi ministarka Gojković – zaključio je Đukić za Blic.

Kako su beogradski mediji naveli, krađa je primjećena ubrzo nakon što je izvršena, ali Ministarstvo kulture o tome nije bilo obavješteno, a iz muzeja o tome nisu ništa javno saopštavali. Zamislite da nestane neko zlato iz Luvra, koliko bi pažnje država pridala tome ili bi ti predmeti bili svuda objavljeni, a ovdje se ništa nije desilo – navela je ministarka, a prenijela Politika.

Gojković je rekla da je iz Muzeja saopšteno da su tako postupili zbog sprovođenja policijske istrage i prikupljanja dokaza, jer im je “primarni interes pronalazak ukradenih predmeta”.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije