Društvo

Vrijeme je za zamjenu ljetnjih guma: Prva jesenja kiša, blato i magla najopasniji su za vozače

Za vozače su najopasnije iznenadne promjene uslova vožnje, kada poslije dužeg suvog perioda počne da pada kiša. Najopasnije su prve kapi kiše, koje u dodiru sa prašinom stvaraju određene kuglice i onda dolazi do proklizavanja vozila, piše RTS.

Vrijeme je za zamjenu ljetnjih guma: Prva jesenja kiša, blato i magla najopasniji su za vozače
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Kada kiša pada više dana problem su klizavi kolovozi i smanjena vidljivost. Ako ovakvo vrijeme potraje još nekoliko dana potrebno je da se zamijene gume – kaže za RTS Duško Pešić direktor Agencije za bezbjednost saobraćaja.

Gostujući u Jutarnjem programu Pešić ističe do pojave akvaplaninga (kada vozilo ne može svojom težinom da istisne vodu ispod gume) dolazi iz više razloga.

– Najčešće bankine nisu očišćene, promjene uspona i padova i kolotrazi. Kada imamo takve situacije pneumatici treba da odvedu vodu, način i brzina na koji će pneumatici to da urade zavisi od brzine kojom se vozilo kreće, dubine šara i pritiska u gumama i količine vode u kolotrazima – objašnjava Pešić.

Prema njegovim riječima osnovna preporuka za držanje rastojanja je da to bude minimalno jedna trećina od brzine u kilometrima izražena u metrima.

– Znači, ako idemo 100 kilometara na čas 30, 33 metra bi trebalo da bude rastojanje između vozila da bismo mogli da vidimo šta vozač ispred nas radi i da možemo da zaustavimo vozilo. Na mokrim kolovozima pored toga što dolazi do proklizavanja, znatno se produžava zaustavni put vozila i to vozači moraju da imaju u vidu – objašnjava direktor Agencije za bezbjednost saobraćaja.

Dodaje i da kod pojave vode na kolovozu može da dođe do gubitka stabilnosti i potrebno je da vozači postepeno smanjuju brzinu, prenosi Blic.

Sezona jesenjih poljoprivrednih radova traje do duboko u jesen, a traktori koji sa njiva izlaze na put ostavljaju velike količine blata za sobom.

– Blato je veoma opasno zato što između pneumatika i podloge nema odgovarajućeg trenja i vozači gube stabilnost. To dolazi do izražaja kod starijih vozila koja nemaju sistem za kontrolu stabilnosti. Znatno se produžava zaustavni put i do tri puta u odnosu na suv kolovoz – ističe Duško Pešić.

Magla smanjuje vidljivost na samo desetak metara

– Magla je posebna priča, zna da smanji vidljivost na samo desetak metara. U takvim uslovima najvažnije je da se prilagodi brzina vožnje uslovima vidljivosti, da se uključe svetla za maglu, a kada je magla veoma jaka i četiri pokazivača pravca – savjetuje Pešić.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu