Magazin

ZA BOLJU PROBAVU Ovo su 4 namirnice koje stručnjaci preporučuju

Poslije uzimanja antibiotika ljekari savjetuju da je važno obnoviti "dobre bakterije" u crijevima a to će najbolje uraditi nekoliko prehrambenih namirnica. Ako to više volite da uradite prirodno, uz pomoć ishrane, umjesto da uzimate suplemente, dobro je znati da postoji mnogo namirnica koje mogu da pomognu u obnavljanju crijevne flore.

bademi
FOTO: ZANIMLJIVOSTI.NET/YOU TUBE/SCREENSHOT

Među namirnicama, koje se preporučuju poslije liječenja antibioticama, kao post-antibiotska ishrana, nalaze se one koje djeluju kao probiotici, a kao najdjelotvornije izdvajaju se jogurt, kiseli kupus, badem i bijeli luk.

Pročitajte još

Jogurt

Jogurt je vjerovatno najpoznatija probiotička hrana i svakako je jedna od najboljih namirnica nakon uzimanja antibiotika. Mlijeko se transformiše u jogurt kroz proces fermentacije, koji koristi žive probiotske bakterije kao što su Lactobacillus bulgaricus i Streptococcus thermophilus. Pored toga, drugi laktobacili kao i bifidobakterije takođe se ponekad dodaju tokom ili nakon procesa kultivisanja.

Probiotičke kulture, koje se koriste za pravljenje jogurta, ostaju žive i aktivne u konačnom proizvodu. Međutim, pasterizacija i neki drugi procesi, kreirani da produže rok trajanja jogurta mogu da “ubiju” probiotske bakterije koje su dobre za zdravlje.

Kiseli kupus

Kiseli kupus je fermentisan u sopstvenom soku uz pomoć različitih bakterija mliječne kiseline. Prema studiji objavljenoj u Applies and Environmental Microbiology, sirovi kiseli kupus može da sadrži više od 13 različitih vrsta probiotičkih bakterija. Svaka tura kiselog kupusa može da sadrži različite proporcije različitih sojeva bakterija, koje su dobre za crijeva, što zauzvrat može da pomogne da se promijeni, obnovi crijevna flora.

Međutim, nije svaki kiseli kupus isti po pitanju dejstva i mogućnosti obnavljanje dobrih bakterija nakon uzimanja antibiotika. U mnogim slučajevima, industrijski kiseli kupus u teglama je termički obrađen i pasterizovan, čime se uništavaju korisne bakterije. Ali, ako kiseli kupus kupujete, a ne pravite ga sami, obavezno provjerite da li je na etiketi navdeno da je “sirov” ili “nepasterizovan”.

Bijeli luk

Bijeli luk je još jedna dobra namirnica, koju treba uvrstiti u ishranu nakon tretmana antibioticima zato što je odličan izvor prebiotika. Prebiotici su nesvarljivi ugljeni hidrati koji pomažu probiotičkim bakterijama da rastu i “cvetaju” u sistemu za varenje. U stvari, prebiotike treba doživjeti kao “hranu” za probiotike. Preporuke u vezi sa idealnom količinom prebiotika u ishrani dosta variraju, ali u većini slučajeva kreću se od 4 do 8 grama za opšte zdravlje probave, a do 15 grama ili više preporučuje se onima koji imaju poremećaj varenja. Na primjer, 3 velika čena belog luka obezbjeđuju oko 2 grama probiotika, piše Telegraf.

Bademi

Kalifornijski naučnici otkrili su da fino mleveni bademi značajno povećavaju nivo određenih korisnih crijevnih bakterija. Utvrđeno je da preparat badema gubi svoj prebiotički efekat, jer je uklonjen sadržaj masti, što ukazuje da probiotičke bakterije za rast koriste samo lipide u bademima. Ali, postoji i još jedan razlog zašto se bademi nalaze na ovoj listi najboljih namirnica nakon terapije antibioticima.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu