Društvo

ZAMKE PREDAVANJA POD KORONOM Nebojša Đurić: Nismo uspjeli motivisati studente da VIŠE UČE

Moram priznati da se akademska zajednica nije dobro snašla za vrijeme pandemije, ali mislim da ćemo izvući važne pouke, koje će unaprijediti sistem obrazovanja.

ZAMKE PREDAVANJA POD KORONOM Nebojša Đurić: Nismo uspjeli motivisati studente da VIŠE UČE
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Ocijenio je ovo, u intervjuu za Srpskainfo, Nebojša Đurić, viši asistent za užu naučnu oblast Matematička analiza i primjene, na Arhitektonsko-građevinsko-geodetskom fakultetu u Banjaluci, čiji je naučni rad nedavno objavljen na prestižnoj SCI listi.

On je riješio matematički problem star više od 40 godina, a njegov međunarodni  uspjeh pobudio je i veliku pažnju domaće javnosti.

– Pojedine kolege su se radovale više od mene. Njihova podrška mi je najvažnija – govori ovaj mladi naučnik.

Smatra da svi poštuju naporan rad i kvalitetan rezultat, a ogromnu podršku koju je dobio iskoristiće kao motivaciju za dalja naučna istraživanja.

Rekli ste kako Vam je epidemija omogućila da se više posvetite ovom matematičkom problemu. Znači, 2020. godina ima i dobrih strana?

Svakako da u ovoj godini ima dobrih stvari, samo se o njima malo govori. Izolacija mi je omogućila da se nesmetano bavim ovim problemom i da primijenim ideje koje sam uočio ranije. Usljed ogromnog broja časova u nastavi nemamo dovoljno vremena da se bavimo naukom. Kada dobijemo više slobodnog vremena tada se i primjete značajni naučni rezultati. Možda je ovo dobra lekcija nadležnima da asistentima trebaju ostaviti više slobodnog vremena za naučno-istraživački rad. Smatram da bi svi imali korist od takvog pristupa.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Osim ličnog uspjeha, šta objavljivanje Vašeg rada na SCI listi znači za sam Univerzitet u Banjaluci?

Broj naučnih radova na SCI listi i broj citata direktno utiče na rangiranje Univerziteta na raznim svjetskim listama. Važnu ulogu igra i impakt faktor časopisa u kojem je rad objavljen. U mom slučaju se radi o časopisu Applied Mathematics Letters čiji impakt faktor je približno 4, u samom vrhu matematičkih časopisa. Pored toga, UNIBL postaje vidljiv na svjetskoj mapi nauke.

Pročitajte još

Koliko se pandemija odrazila na akademsku zajednicu i rad sa studentima?

Moram priznati da se akademska zajednica nije dobro snašla. Previše smo se oslanjali na tradicionalan način rada, a novonastala situacija nam je podijelila važne lekcije. Moramo više ulagati u tehnologiju i adekvatno je koristiti u sistemu obrazovanja. Iako smo uložili puno truda nismo uspjeli da motivišemo studente da više uče. Kada su se studenti vratili u klupe, uočili smo da imaju velike propuste iz prethodnog semestra. Mislim da ćemo ipak izvući važne pouke koje će unaprijediti sistem obrazovanja. 

Često čujemo ocjene prosvjetara da mlade generacije iz godine u godinu sve lošije uče.

Borba protiv neznanja je najteža borba. Učitelji i nastavnici rade nezahvalan posao. Mlade generacije imaju veliku distrakciju koje su nametnule društvene mreže. Brze procesore i dobru internet konekciju koristimo za gubljenje vremena. Protiv toga se moramo boriti. Važno je da tehnologiju maksimalno koristimo za lično usavršavanje. Zato kao nastavnici moramo usmjeravati naše učenike da upravo to i rade.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Kako će se onlajn učenje odraziti na učenike? Kakvu generaciju brucoša očekujete iduće godine?

Istina je da nam dolaze generacije s lošim predznanjem, ali to ne trebamo koristiti kao izgovor. Važno je da uspostavimo dobar sistem rada, a brucoši će se brzo uklopiti. Posvećenim radom se jako brzo napreduje, a uz adekvatno usmjeravanje uspjeh je neminovan. Ne smatram da će se buduće generacije puno razlikovati od prethodnih, ali moj sistem rada hoće. Zato je važno da konstantno radimo na sebi.

Šta ćete promijeniti u radu?

Trudim se da svake godine moj sistem rada bude bolji. Uvijek tragam ka zanimljivom načinu objašnjavanja. Do sada nisam koristio onlajn privilegije, koje sam uočio kao korisnu alatku da pomognem studentima da bolje savladaju gradivo. Možda onlajn nastava nije dala rezultate, ali onlajn konsultacije tokom ispitnih rokova mogu biti veoma korisne.

Da li ste se već posvetili novim naučno-istraživačkim radovima ili ste na zasluženom odmoru?

Već tri mjeseca radim intenzivno na novom naučnom istraživanju. Kada se desi “probijanje” oblasti tada se pojavi puno pitanja na koje trebamo dati odgovore. Isto tako, veliki broj matematičara se takmiči da što prije riješi te probleme. Tako sam trenutno u trci s vremenom protiv najboljih na svijetu iz ove oblasti. Odmor mi je i te kako potreban, ali motivacija je jača.

Ovih dana fokus građana u cijeloj BiH je na rezultatima lokalnih izbora. Može li se, i treba li se, mlad čovjek u ovoj zemlji izolovati od političkih dešavanja?

Mislim da ne može, ali i ne treba. Važno je da svi utičemo na političke procese. To je jedini način da uspostavimo zdrav sistem. Ne možemo očekivati da će nam bolju budućnost neko pokloniti, za nju se moramo izboriti. Ne smijemo bježati od teških problema; štaviše, mladi bježe i od jednostavnih problema. Ipak sam optimista, nadam se da će se to promijeniti.

Doktorand

Nebojša Đurić je rodom iz Blatnice kod Teslića.

Na banjalučkom Prirodno-matematičkom fakultetu je diplomirao 2012. godine, a već naredne godine počinje da radi kao asistent na AGGF. Trenutno je na trećoj godini doktorskih studija na PMF u Banjaluci.

Đurić je riješio matematički problem star više od četiri decenije: Da li postoji jedinstveno rješenje inverznog problema Šturm-Liuvilovog tipa sa kašnjenjem na intervalu od π/3 do 2π/5 u opštem slučaju.

Rad našeg mladog matematičara na ovu temu objavljen je 28. oktobra.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije