Ostalo

Završena šahovska Olimpijada: Uzbekistanu prvo, Ukrajinkama drugo zlato

Uzbekistan u muškoj i Ukrajina u ženskoj konkurenciji novi su olimpijski šampioni.

Završena šahovska Olimpijada: Uzbekistanu prvo, Ukrajinkama drugo zlato
FOTO: CHENNAI LENNART/CHESSOLYMPIAD.FIDE.COM/SCREENSHOT

Nije nedostajalo drame u zadnjem kolu. Uzbekistanu je bila dovoljna minimalna pobjeda (2½:1½) nad Holanđanima da se prvi put okite lovorovim vijencem na najvećem planetarnom šahovskom takmičenju. Do danas im je najveći uspjeh bila srebrna medalja, 1992. godine u Manili.

Prvo sebro je osvojila Jermenija, koja je do sada u svojim vitrinama prikupila  po tri zlatne i bronzane medalje.

Treće mjesto je pomalo iznenađujuće, na krilima sjajnog velemajstora Gukeša, najuspješnijeg igrača Olimpijade na prvoj tabli, pripalo drugoj selekciji Indije!

Zanimljivo je da su sve tri medalje otišle reprezentacijama koje nisu bile u top 10 favorita!

Srbija je imala kolosalnu šansu da takmičenje okonča među pet najboljih, ali su poraženi od jakog Azerbejdžana (2½:1½), što im je donijelo solidnu 20. poziciju.

FOTO: MARK LIVSHITZ/CHESSOLYMPIAD.FIDE.COM/SCREENSHOT
FOTO: MARK LIVSHITZ/CHESSOLYMPIAD.FIDE.COM/SCREENSHOT

Tabela: Uzbekistan i Jermenija 19, Indija II 18, Indija, SAD i Moldavija 17, Azerbejžan, Mađarska, Poljska i Litvanija 16, Holandija, Španija, Francuska, Engleska, Grčka, Izrael, Kazahstan, Njemačka, Kuba, Srbija, Brazil, Crna Gora, Austrija i Peru 15…

Pročitajte još

Kod žena je, kolo prije kraja, u najpovoljnijem položaju bila domaća selekcija, ali su Indijke pale na najvažnijem ispitu i neočekivano poražene od SAD sa 3:1. Zbog toga su se morale zadovoljiti tek trećim mjestom, a njihov kiks su iskoristile Ukrajinke i Gruzijke, istovjetnim trijumfima (3:1) nad Poljskom i Azerbejdžanom.

Ukrajini je to drugo zlato (2006), a imaju takođe tri srebra i tri bronze.

Ženska reprezentacija Srbije je bila bolja od muških kolega i zauzela 13. mjesto, pet više od očekivanog rezultata (po rejtingu). Time je ponovljen rezultat iz 2016. (Baku), tako da 7. mjesto iz 2008. (Drezden) ostaje i dalje najbolji plasman za nastupe pod ovim imenom.

FOTO: MARK LIVSHITZ/CHESSOLYMPIAD.FIDE.COM/SCREENSHOT
FOTO: MARK LIVSHITZ/CHESSOLYMPIAD.FIDE.COM/SCREENSHOT

Tabela: Ukrajina i Gruzija 18, Indija, SAD i Kazahstan 17, Poljska, Azerbejdžan, Indija II, Bugarska, Njemačka, Mađarska, Jermenija, Srbija i Slovačka, 16…

U konkurenciji 186 muških i 159 ženskih selekcija nije se našla BiH, kojoj je ovo prvo neučestvovanje na Olimpijadi.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu