Društvo

ŽENE I MUŠKARCI DRUGAČIJE DOŽIVJELI KRIZU Posljedice pandemije povećavaju rodne nejednakosti

Rezultati neposredne procjene Kancelarije UN žene u BiH o uticaju kovid 19 krize na ravnopravnost polova u BiH pokazuju da su posljedice pandemije različite za muškarce i za žene, te da utiču na povećavanje postojećih rodnih nejednakosti u BiH.

ŽENE I MUŠKARCI DRUGAČIJE DOŽIVJELI KRIZU Posljedice pandemije povećavaju rodne nejednakosti
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Sprovedena su dva talasa procjene, od kojih prvi u maju radi pripreme za odgovor na krizu, a drugi talas, čiji su rezultati predstavljeni danas na onlajn događaju predstavnicima vlada i međunarodnim partnerima, realizovan je u julu s ciljem praćenja kontinuiranog uticaja kovid 19 na život žena i muškaraca, saopšteno je iz organizacije UN žene.

Rezultati analize koja je predstavljena danas pokazuju da su muškarci i žene suočeni sa nizom problema zbog pandemije. To uključuje nepovoljne efekte na ekonomsku dobrobit pojedinaca i domaćinstava, kojima su veoma izložene žene i djevojčice.

Pročitajte još

– Budući da žene čine većinu stanovništva koje se suočava sa siromaštvom, one su ranjivije i izloženije gubitku poslovnih prilika. Žene su snažnije pogođene ekonomskim posljedicama kovida 19 i izložene su povećanim obavezama u oblasti neplaćenog kućnog rada i brige o bližnjima – navedeno je u saopštenju.

Neposredna procjena uticaja pandemije na ravnopravnost polova je ključni analitički resurs koji će služiti za informiranje šire analize socio-ekonomskog uticaja pandemije na nivou BiH, kao i planiranih politika i mjera vlasti.

Predstavnik UN žene u BiH Dejvid Saunders istakao je da je ova neposredna procjena stanja važan alat za donošenje kratkoročnih odluka.

– Ukoliko se napredak u oblasti rodne ravnopravnosti ne ubrza, globalna zajednica će propustiti katalitički učinak koji rodna ravnopravnost ima na ekonomski i održivi razvoj, i na postizanje Agende 2030 – istakao je Saunders.

Analize sprovedene u BiH su dio integrisanog paketa podrške kojim UN koriste prednosti svih svojih agencija, fondova i programa. Više od 30 međusektorskih analiza ima za cilj da zajednički oblikuje jak i sadržajan programski odgovor na posljedice pandemije kovid 19 u BiH.

Cjelokupni fokus UN u BiH je na tome kako najbolje podržati i doprinijeti svim važnim nastojanjima vlasti u BiH da oporavak bude otporniji, pravedniji, da bude ekološki i inkluzivan, sa fokusom na Agendu 2030, kako niko ne bi bio zapostavljen, navedeno je u saopštenju.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije