Banjaluka

Život na kapaljku nadomak grada: Kanistere nose na izvor, a đaci flašice u školu (FOTO)

Žive na samo 15-ak kilometara od centra Banjaluke, a muke muče s vodom. Mještani Bistrice snabdijevaju se kako znaju i umiju, a nije im nepoznato da danima budu bez kapi vode. Stariji odmahuju rukom, kažu da su na to navikli, ali im žao djece koja i u školu moraju da nose flašicu tečnosti sa sobom.

Život na kapaljku nadomak grada: Kanistere nose na izvor, a đaci flašice u školu (FOTO)
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIC/RINGIER

Iz Gradske uprave su najavili da je u toku izgradnji vodovodne mreže u dužini od oko 2,4 kilometra, čime će biti omogućeno uredno vodosnabdijevanje u OŠ “Miroslav Antić”, kao i u 40 domaćinstava ovog dijela grada.

Tragom ove vijesti obišli smo ovo naselje i iz prve ruke čuli muke mještana. Oni stariji prepričavaju kako su nekada na leđima i u rukama nosili kante i kanistere za domaćinstva i stoku. Ljuti ih i žalosti što su dočekali da se njihova djeca i unuci skoro isto pate. Jedna od mještanki priča kako njeni unuci u školu nose flašice od pola litre vode, a da toalete rijetko koriste.

FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIC/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIC/RINGIER

– Moji unuci idu u ovu našu školu i boli me kad vidim kako se pate zbog vode. Mi im možemo obezbijediti i vodu i sok, ali šta sa onim roditeljima koji ne mogu djetetu svaki dan platiti flašicu čiste vode. Neka se ja patim još 100 godina, ali me jedi što djeca u 2022. godini žive ovako – razočarano priča ona.

Prisjeća se kako vode nije bilo dok je ona išla u školu, a da danas, nekoliko decenije poslije, situacija teško da je puno bolja.

– Evo, konačno su počeli da nam rade vodovod. Prije smo imali jedan izvor, pa kad on presuši onda uz brdo kilometrima, pa donesete za kući i stoku. Eto, tako nam je na 15 kilometara od grada – kaže naša sagovornica.

Prema njenim riječima, u Bistricu polako dolazi narod, koji ima nešto svoje, kako više ne bi plaćao preskupe stanove u Banjaluci.

– Ali, malo je to, jer je više naroda otišlo sa ovih prostora. Na primjer, u našoj školi nekad je bilo više do 1.000 djece, danas nema ni 200. Tuga je – kaže ona.

FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIC/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIC/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIC/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIC/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIC/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIC/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

U OŠ “Miroslav Antić” zatekli smo klince kako peru ruke u školskom toaletu, ali vodu nisu pili. Na naše pitanje, jedna dječačić rekao je da “vodu ne treba piti, jer nije dobra”. Kako izgleda raditi i učiti u školi koja nema čestitu vodu nismo uspjeli da saznamo, jer je direktor na ekskurziji sa đacima, ali smo dobili obećanje da će se javiti sljedeće sedmice.

Malo dalje od škole zatekli smo penzionera Boška Granulića, koji u Bistrici ima lijep komad zemlje, vikendicu, voćnjak, koke…Priča kako presušuju izvori sa kojih se škola snabdijeva vodom, pa se svi plaše da ne dođe do neke infekcije među osobljem i đacima. Zato sada namjeravaju da konačno dovedu vodu sa izvorišta “Subotica”, koja je pod kontrolom. Njegovo domaćinstvo trenutno većih problema s vodom nema, ali se dešavalo da čak po tri, četiri dana iz slavina ne poteče ni kap.

Pročitajte još

– Prije smo imali jedan izvor sa kojeg smo se napajali, ali se voda često mutila, nije bila kvalitetna. I to je ovdje problem, to zamućenje, jer se miješa površinska voda sa izvorom. Onda su nam uvijek govorili da je ne pijemo i da je prije bilo kakve upotrebe prokuvamo – priča Boško.

Za komšije, koji nisu priključeni na izvorište “Subotica”, kaže da se muče. Vodu koja imaju nije kvalitetna, pa se snalaze kako znaju i mogu. Sve kuće imaju razvedene cijevi, mnogi hidrofore, ali problem nastaje čim padaju jače kiše ili nestane struje. Priča da je ranije bilo i problema s bazenom na izvorištu, da su bile primjećene pukotine, pa su morali da ga saniraju. Ali, kako kaže, već ima godinu dana kako on ima kvalitetnu vodu.

– Ovaj kraj ranije nije bio dovoljno razvijen, pa su ljudi odlazili, ali sada se vraćaju. Gradi se dosta, posebno oko škole. I placevi su sada ovdje na cijeni. Na primjer, za komad zemlje od 500 kvadrata treba platiti između 6.000 i 10.000 maraka – priča on.

Gradonačelnik Draško Stanivuković rekao je da je izuzetno važno što će učenici OŠ “Miroslav Antić” konačno imati vodu i bolje uslove. Radovi su počeli 12. maja, a rok za izvođenje radova je 90 radnih dana. Napomenuo je da će za vodosnabdijevanja ove škole biti izdvojeno oko 175.000 KM, te da će Grad izdvojiti novac za popravku krova Područne škole “Miroslav Antić” u Pervanu.

Voda za 20 domaćinstava

Iz Gradske uprave je najavljeno da su u toku radovi i na izgradnji vodovodne mreže u zaseoku Brkići u Mesnoj zajednici Goleši. Kako je rečeno, u ovom dijelu grada biće izgrađena tri vodovodna kraka ukupne dužine 1,8 kilometara, što će omogućiti uredno vodosnabdijevanje za 20 domaćinstava. Za ove radove Grad je obezbijedio oko 140.000 maraka.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije