Magazin

Problem se liječi u 3 koraka: Zub vas BOLI I ŠTRECA NA HLADNO, čak i kad udahnete ledeni vazduh

Kao da nije dovoljno što je napolju hladno i što duva ledeni vjetar, već se toj muci pridružila i zubobolja.

Problem se liječi u 3 koraka: Zub vas BOLI I ŠTRECA NA HLADNO, čak i kad udahnete ledeni vazduh
FOTO: EDUTV/YOUTUBE/SCREENSHOT

I to od one vrste koja se javi i kada jedete sladoled ili pijete piće sa ledom.

Svako uživanje u trenutku prekida jak i oštar bol. Za većinu je to signal da je vrijeme da se ode kod „čika zube“, ali ima i onih koji taj susret uporno odlažu.

Pojava bola na hladan nadražaj često upućuje na postojanje problema sa zubom. Ali to ne mora uvijek da bude slučaj“ za sajt Trudnoća i zdravlje kaže Ksenija Stojkovski, dr stomatologije.

Jedan razlog je karijes koji i ne vidite

– Kada postoji kvar na zubu, bol se može javiti prilikom žvakanja, uzimanja hladnih napitaka i hladne ili slatke hrane. Bol obično traje koliko i sam nadražaj, ali nekada traje jedan do par minuta duže. To je znak da je veliki kvar u pitanju i da je karijes zahvatio veliki dio zubne supstance. Obavezna je posjeta stomatologu kako bi se karijes sanirao. Ali uzmite u obzir da karijes nekada ne daje nikakve simptome i da postoji šansa da imate karijes, ali zub ne boli – objašnjava dr Stojkovski i dodaje da jedino redovni šestomjesečni pregledi kod vašeg stomatologa mogu da daju jasnu sliku o stanju vaših zuba.

Umije da boli kad se desni povlače

Prema riječima doktorke, kako se desni povlače, dio zuba koji je bio prekriven ostaje ogolje i reaguje na hladne nadražaje, čak i prilikom udisanja hladnog vazduha kroz usta.

– Postoji i velika šansa da se na tom mjestu pojavi karijes. Ukoliko nastavite da već ogoljene zube četkate grubim vlaknima i pod jakim pritiskom, kroz neko vrijeme nastaće rupa nalik klinu. I takvo stanje se naziva klinasta erozija. Umjesto grube četkice, savjetuje se korišćenje četkice sa mekim vlaknima. Uz pravilnu tehniku pranja zuba i bez stvaranja pritiska tokom pranja. Klinaste erozije se popunjavaju kompozitnim ispunima. Bijelim plombama da bi se nadoknadila izgubljena zubna supstanca.

Povlačenje desni može nastati i usljed parodontopatije (paradentoze). Parodontopatija je ozbiljno stanje koje zahvata tkiva okolo zuba.

U krajnjem stadijumu dovodi do klaćenja i ispadanja zuba. Parodontopatija je hronično stanje , koje se ne može u potpunosti izliječiti. Ali, može da se sanira i zaustavi njeno napredovanje. Redovne posjete stomatologu i pravilna oralna higijena su neophodni.

Pročitajte još

Osjetljivost poslije stomatoloških tretmana

Osjetljivost na hladno se može javiti nakon stomatoloških tretmana. Poput skidanja kamenca i kiretaže džepova. Zatim, izbeljivanja zuba ili postavljanja plombe… U tim slučajevima bol prolazi sama od sebe, nakon par dana od tretmana.

Proces izbijeljivanja zuba je bezbolan proces. Međutim neki pacijenti mogu da osjete nelagodnost u toku same intervencije i poslije nje. Savjetuje se da se prva dva dana nakon izbjeljivanja zuba izbjegavaju hladna, vruća, ali i obojena hrana i piće. Kroz nekoliko dana osjetljivost se gubi. I možete uživati u svom novom osmijehu.

Postavka plombi je proces koji se izvodi po određenom pravilu. Stomatolog se tog protokola mora držati. Plomba nadoknađuje zubno tkivo, i mora se pravilno adaptirati i uklopiti u sam zub. Neadekvatno odrađena plomba može izazvati bol i takvu plombu je potrebno zamijeniti novom. Bol nakon plombiranja ne mora značiti da postoji problem sa samim ispunom. U zubu se nalaze nervni završeci koji mogu biti nadraženi prilikom uklanjanja karijesa i postavke plombe. U tom slučaju bol prolazi spontano. Ali, ukoliko bol traje više od desetak dana, potrebno je zakazati posjetu stomatologu.

Izbjeljivanje zuba na svoju ruku

U prodavnicama se može naći veliki izbor različitih proizvoda za izbjeljivanje zuba, ali dr Stojkovski nikako ne preporučuje njihovu upotrebu.

Pročitajte još

– Tih sredstava ima u vidu olovki, praha i trakica, ali nikako ne savjetujem da ih samoinicijativno koristite. Ukoliko želite da izbijelite osmeh, sigurniji je odlazak kod stomatologa. On će vam ponuditi ordinacijsko ili kućno bijeljenje zuba. Izbjeljivanje zuba u ordinaciji je brže, ali je i kućno izbijeljivanje podjednako efikasno – savetuje stomatolog.

Loše navike koje dovode do zubnih oštečenja

Česta upotreba gaziranih i energetskih pića, kao i citrusnog voća može izazvati trošenje zubne supstance. Zato što smanjuju pH vrijednost u ustima, odnosno stvaraju kiselu sredinu. Kako se gleđ istanjuje tako zubi postaju osjetljiviji i mogu reagovati na razne nadražaje.

Problem se liječi u tri koraka

Da zub ili zubi ne bi bili osjetljivi na hladno doktorka preporučuje da korigujete bar jednu od tri najčešće navike koje dovode do ovog problema.

– U zavisnosti od uzroka lečenje može biti korigovanjem loših navika, odnosno primjenom adekvatne oralne higijene, izbjegavanje grickanja noktiju i tvrdih predmeta, nošenje splinta kod bruksizma i izbegavanjem gaziranih i energetskih pića. Naravno, uz redovne posjete stomatologu važan je i pravilan izbor sredstava za oralnu higijenu – zaključuje dr Stojkovski uz još jedan savjet za njegu zuba osetljivog na hladno.

U kućnim uslovima se mogu koristiti paste za osjetljive zube sa preporukom da se nakon pranja zubi ne isperu vodom već da se pasta samo ispljune. Možete i pomoću prsta nanijeti malu količinu paste na osjetljiv zub i pustiti da odstoji, piše Žena Blic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije