Biznis

ARAPI ZA MALINE NUDE NAFTU Nova tržišta otvorena za kupovinu "crvenog zlata" iz Srbije

Nova tržišta, poput Skandinavije i arapskih zemalja sve više su zainteresovana za kupovinu malina iz Srbije. Arapi, čak, nude i naftu u zamjenu za ovo crveno srpsko blago.

maline
FOTO: B. BOJOVIĆ/RINGIER

Otuda ne čudi trenutna otkupna cijena maline od 600 dinara za kilogram. Primarni proizvođači kažu da joj je realna cijena od 650 do 800 dinara. Kupini se, takođe, “smiješi” dobra cijena, a očekuje se da kilogram bude između 300 i 500 dinara.

– Postoji pad proizvodnje maline ove godine u Čileu i Poljskoj, to su tržišta koja su u krizi – objašnjava Dobrivoj Radović, predsjednik Asocijacije malinara Srbije. – Na početku godine, kod nas su bile procjene da će zbog prošlogodišnjih suša, ovogodišnji rod biti manji za 30 odsto. Te procijene su, međutim, sada drugačije. Zbog nevremena i grada koji su pogodili nedavno krajeve gdje se malina gaji, očekujemo i do 50 odsto manji rod. To znači da cijena po kojoj se sada otkupljuje nije loša, ali naše troškove sa minimalnom zaradom, pokriva tek 800 dinara za kilogram.

Pročitajte još

Kako objašnjava Radović, malina se sada najviše prodaje u mačvansko-prnjavorskom kraju, u okolini Šapca. Tu je cijena od 550 do 600 dinara za kilogram. Uz to, ne treba zaboraviti da naša zemlja duguje trgovcima još iz 2019. godine oko 20.000 tona maline.

– Berba maline ove godine će brzo da se završi, jer iz cvijeta brzo ide u plod – ističe Radović.

– Takva je godina i tu ne može ništa da se uradi. Vilamet u našim krajevima ima da bude gotov za 15 do 20 dana. To ide na štetu i proizvođačima, ali i trgovcima i hladnjačarima. Uz to, biće mnogo manje količine na raspolaganju.

Kada je riječ o borovnici, u Srbiji je prema podacima iz 2021. godine, pod zasadima bilo oko 2.500 hektara. A, očekuje se da otkupna cijena bude oko šest evra za kilogram, pišu Novosti.

Posljednjih godina cijena borovnice se kretala u prosjeku oko 5,5 evra za otkup. Agrarni stručnjaci objašnjavaju da se investicija vraća tek u petoj ili šestoj godini, a da u hektar borovnica treba uložiti između 70.000 i 100.000 evra.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije