Kolumne

Autobusi u začaranom krugu

Banjaluka se nalazi u začaranom krugu zvanom javni gradski prevoz. Iz tog kruga, nažalost, neće brzo izaći. Zašto? Zato što vlast u Banjaluci to ne dozvoljava/ne želi/nije zainteresovana. 

Autobusi u začaranom krugu
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

U centru pažnje su cijene karata u javnom prevozu. Prevoznici su tražili povećanje cijene zbog rasta cijene goriva. Gradonačelnik Draško Stanivuković se dugo nećkao i odbijao, ali na kraju je popustio. Predložio je poskupljenje zato što „Grad nema para da plaća gubitke prevoznika“, a uz to je naglasio da tako nalaže ugovor, koji je Grad potpisao sa prevoznicima.

Tu nije kraj priče već početak i nastavak bez kraja.  

Na scenu stupa Skupština grada, u kojoj vlada većina na čelu sa SNSD. Oni su poznati po tome da prekrajaju prijedloge Stanivukovića koji „nisu u interesu građana“, uz pomoć već zloglasnih amandmana. Tako je bilo i ovaj put. Usvojen je novi cjenovnik uz korekcije koje kažu da će poskupljenje karata ići na teret Grada, a ne građana. To u teoriji znači da bi Banjalučani trebali plaćati iste cijene karata u gradskom i prigradskom prevozu, a poskupljenje bi na sebe preuzeo Grad. 

Tako je u teoriji. A praksa? To je kao i uvijek „drugi par cipela“. U Gradu „ne znaju šta da rade s tom odlukom“; kažu da nemaju dovoljno novca da pokriju sve želje većine u Skupštini. Isto nisu sigurni da li su amandmani u skladu sa zakonom. Tu čekaju sud pravnika.

Pročitajte još

Šta na to kažu prevoznici? Kako će prodavati karte? Koliko će ih građani plaćati? Na koji način će oni dobijati novac od Grada? To se ne zna. Zašto? Zato što na toj strani vlada tajac. Ćute kao što su prethodnih sedmica gromoglasno zahtijevali da im se odobri poskupljenje karata. Zašto ćute? Ko će znati. Možda ni oni ne znaju šta da rade sa odlukom Skupštine koja im je nešto odobrila, a u principu im svezala ruke.

Dok su svi skoncentrisani na gašenje tog požara, ignoriše se dublji problem. „Ugovor koji Grad ima potpisan sa prevoznicima je katastrofalan“, kažu pomenuti na početku ove rečenice. Prvi potpis pravdaju činjenicom da je to „na kvarno“ uradila prethodna  administracija 16. novembra, dan nakon lokalnih izbora koji su pokazali da će Banjaluka dobiti novog gradonačelnika. Drugi kažu da „nisu imali izbora“ . Iako svi jauču, niko ne pravi pomak da promijeni tu situaciju. Niko ne spominje razgovor o novom ugovoru s drugim uslovima. Zašto? Pa možda zato što bi se onda vidjelo da Banjaluka nema sjajan javni prevoz, da ga malo ljudi koristi, da su busevi stari, da su linije loše organizovane, da bi trebalo uvesti nove…

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije