Društvo

BANJALUKA SPREMNA Simulacijom provjerena adekvatna reakcija u slučaju poplave

U Banjaluci je danas prikazana simulacija pokazne vježbe čiji je cilj provjera spremnosti i adekvatne reakcije gradskih organa u slučajevima elementarnih nepogoda, izrađena u okviru projekta “Upravljanje poplavnim rizikom u slivu rijeke Vrbas”.

BANJALUKA SPREMNA Simulacijom provjerena adekvatna reakcija u slučaju poplave
FOTO: SRNA

Zamjenik gradonačelnika Banjaluke Srđan Amidžić podsjetio je da su grad i UNDP izradili projektnu dokumentaciju i urbanistički plan s ciljem regulisanja toka rijeke Vrbas i obilježavanja kritičnih tačaka.

Podrška UNDP-a nije podrazumijevala samo izradu projektne dokumentacije, već smo uradili konkretne poslove na realizaciji regulisanja sliva rijeke Vrbas i tu su ulaganja UNDP-a bila oko 950.000 KM, kao i za regulisale dva gradska potoka gotovo 400.000 KM – rekao je Amidžić nakon simulacije pokazne vježbe.

On je rekao da su u preventivnom smislu urađeni konkretni poslovi na sanaciji i regulisanju sliva Vrbasa, u šta je ulagano da bi bio smanjen rizik.

– Svjesni situacije da se u periodu uređenja sliva rijeke Vrbas može desiti krizna situacija, te jedan od elemenata današnje pokazne vježbe jeste da simuliramo šta raditi kada dođe do krizne situacije – rekao je Amidžić.

On je istakao da, kada je riječ o reakciji u kriznoj situaciji, nije moguće u potpunosti otkloniti svu materijalnu štetu, ali da ako se na pravilan način reaguje, šteta može biti smanjena do 50 odsto.

– U tom smislu, danas smo imali simulaciju da vidimo koja institucija na koji način reaguje i kolika je naša spremnost da reagujemo kada se desi krizna situacija. Opremljeni smo da možemo da imamo adekvatniju i bolju informaciju u realnom vremenu – rekao je Amidžić.

Amidžić je rekao da je u proteklom periodu u okviru ovog projekta nabavljeno šest podstanica putem kojih mogu da prate kretanje Vrbasa u realnom vremenu, te da je prvi put izrađena mapa rizika na kojoj je jasno ukazano na kritična područja.

Predstavnik UNDP-a Slađana Bundalo rekla je novinarima da su današnjom simulacijom želelji da upravljačke strukture upoznaju o planu i koracima, kako bi, kada dođe do kritične situacije, svaki član štaba tačno znao koja je njegova uloga.

– U Banjaluci je do sada urađeno mnogo – od unapređenja hidrometrijskog monitoringa, do radova na vodotocima Jularac i Podstanac. Sada se izvode radovi na regulaciji Vrbasa u jednom dijelu gradske zone, a urađena je projektna dokumentacija za uređenje vodotoka Vrbasa u užem gradskom jezgru. Sve ove aktivnosti koštale su oko 1,8 miliona KM – istakla je Bundalo.

Šef gradskog Odsjeka za Civilnu zaštitu i poslove profesionalne teritorijalne vatrogasne jedinice Mladen Ćućun istakao je da je cilj današnje simulacije pokazne vježbe da u slučaju proglašenja vanredne situacije svi članovi štaba znaju kako se postupa na kojim kritičnim tačkama.

Ćućun je istakao da u Banjaluci postoji nekoliko kritičnih tačaka, navodeći između ostalog, naselja Karanovac, Lazarevo i Česma.

Ova simulacija pokazne vježbe održana je u banjalučkoj Gradskoj upravi u organizaciji Razvojnog programa UN.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije