Društvo

Bezbjednost u željezničkom saobraćaju: Do septembra analiza stanja na svih 248 pružnih prelaza u Srpskoj

U Republici Srpskoj do septembra bi trebalo da bude urađena analiza svih 248 pružnih prelaza na osnovu koje će biti planirana ulaganja kako bi se poboljšala bezbjednost saobraćaja.

Bezbjednost u željezničkom saobraćaju: Do septembra analiza stanja na svih 248 pružnih prelaza u Srpskoj
FOTO: SRNA

Zaključeno je danas na sastanku predstavnika Ministarstva saobraćaja i veza, Agencije za bezbjednost saobraćaja, “Željeznica Republike Srpske” i rukovodstva opštine Novi Grad.

Pomoćnik ministra za željeznički saobraćaj Republike Srpske Vesna Vožni rekla je da je danas počela kampanja “Oprezni paze na pružne prelaze”, koja je bila realizovana i u ranije tri godine, osim prošle, kada to nije bilo moguće zbog pandemije virusa korona.

– Cilj kampanje je da podignemo svijest učesnika u drumskom saobraćaju da budu oprezni na prelazima i imaju na umu da, u skladu sa Zakonom o željeznici, voz ima prednost – navela je ona.

Pročitajte još

Prema njenim riječima, planirano je da do septembra, nakon ispunjavanja anketnih listića od svih upravljača puteva, bude napravljena analiza koja će pokazati koji su to najkritičniji prelazi.

– Ministarstvo će u skladu sa mogućnostima pomoći da se ti prelazi osiguraju i budu bezbjedni za saobraćaj – rekla je pomoćnik ministra za željeznički saobraćaj Vesna Vožni.

Vršilac dužnosti direktora “Željeznica Republike Srpske” Željko Radić naveo je da će ovo preduzeće dati svoj doprinos zajedno sa Ministarstvom saobraćaja i veza, Agencijom za bezbjednost saobraćaja, “Putevima Republike Srpske” i lokalnim zajednicama.

– Tamo gdje se utvrdi da postoje rizici planiraćemo ulaganja kako bi se poboljšala sigurnost. Što se tiče “Željeznica”, svi prelazi su osigurani – rekao je on.

Radić je istakao da će se tokom kapanje uticati na svijest učesnika u drumskom saobraćaju.

– Statistike pokazuju da nepažnjom vozača u drumskom saobraćaju dolazi do ugrožavanja njihove sigurnosti, sigurnosti drumskog i željezničkog saobraćaja – ukazao je on.

Vršilac dužnosti zamjenika direktora Agencije za bezbjednost saobraćaja Milija Radović naveo je da je cilj kampanje smanjenje rizika od saobraćajnih nezgoda na pružnim prelazima, koje su najčešće sa teškim i najtežim posledicama.

FOTO: SRNA
FOTO: SRNA

– U posljednjih sedam godina, 16 osoba smrtno je stradalo u saobraćajnim nezgodama na pružnim prelazima, pet je teško povrijeđeno. Generalno, bezbjednost saobraćaja na prelazima je zadovoljavajuća u poređenju sa okruženjem – rekao je Radović.

On je istakao da kampanja ima dva segmenta, u prvom će građanima koji koriste prelaze biti poslata poruka da poštuju saobraćajne propise i signalizaciju, uz podršku Auto-moto saveza i auto-moto društava biće dijeljeni leci, a, osim toga, emitovaće se i džinglovi.

– Pokušaćemo da podignemo svijest građana jer, s obzirom na to da vozovi ne prolaze često, građani nekad i nemaju dovoljno pažnje – rekao je on.

Radović je naveo da će se u drugom segmentu kampanje, kroz upitnike koje će Ministarstvo saobraćaja i veza dostaviti lokalnim zajednicama, a Agencija za bezbjednost saobraćaja obraditi podatke, te će se dobiti podaci o stanju svih 248 prelaza u Srpskoj.

– Ovi podaci će poslužiti za preduzimanje mjera koje će doprinijeti smanjenju rizika na pružnim prelazima gdje je to potrebno – precizirao je Radović.

Načelnik opštine Novi Grad Miroslav Drljača rekao je na sastanku da je, iako je u ovoj opštini željezničko čvorište, smanjeni intenzitet saobraćaja doveo do toga da je smanjena i pažnja učesnika u saobraćaju.

Pročitajte još

– Ovo je značajna inicijativa jer su ljudski životi najvažniji, a ishodi saobraćajnih nezgoda na prelazima su najčešeće tragični – naveo je Drljača.

On je dodao da je obaveza ove lokalne zajednice da evidentira i procijeni stanje na prelazima u opštini Novi Grad.

– Dobićemo podatke na kojim prelazima nema signalizacije, a to su uglavnom prelazi na lokalnim putevima. Sagledaćemo i mogućnost da se ukinu prelazi na kojima je mala frekvencija saobraćaja i nema potrebe za njihovim postojanjem – rekao je Drljača.

Prije sastanka, predstavnici Ministarstva saobraćaja i veza, Agencije za bezbjednost saobraćaja, “Željeznica Republike Srpske” i opštine Novi Grad posjetili su prelaz u Novom Gradu gdje se, kada je riječ o prelazima, dogodilo 12 od ukupno 31 saobraćajne nezgode u proteklih 10 godina.

U Novom Gradu su, na pružnom prelazu u Blatni, 2014. godine u saobraćajnoj nezgodi teško povrijeđene dvije osobe, od kojih je jedna preminulo.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu